Vasara bez ērcēm: ko darīt, lai tās šovasar tev nepiesūktos

Komentēt

Jo vasara bez veselības problēmām ir laba vasara!

Kā jau katru gadu, līdz ar silto laiku atgriežas arī ērces. Lai arī daļa sabiedrības nu jau pieņēmusi, ka pret encefalītu ir jāpotējas, un sevi pasargā šādi, pret Laima slimību, diemžēl, vakcīnas nav. Tāpēc arī potētiem cilvēkiem labāk mēģināt par katru cenu izvairīties no ērču koduma. Ko darīt?

 

ZINI, KUR ĒRCES DZĪVO

Maldīgs ir priekšstats, ka ērces dzīvo tikai dziļos brikšņos – ērcēm ļoti patīk zālīte, jo viņas parasti uzturas zemu, 10-20 cm augstumā, vien retos gadījumos uzrāpjoties līdz metra augstumam. Īpaši daudz ērču ir mitrās un ēnainās vietās un nekoptos lapu koku, sevišķi alkšņu audzēs. Savukārt silos un skujkoku mežos ērču ir mazāk.

Ērces nelido un nelec, tās spēj vien rāpot, tāpēc uzrāpjas uz zāles stiebra un gaida, līdz garām ies piemērots upuris, kuram pieķerties. Taču ārpus meža ērces iespējams sastapt arī piemājas dārzā un pat pilsētas parkā – šķiet, katram būs zināms kāds gadījums, kad cilvēks ērci dabūjis Vērmaņdārzā. Un ir bijuši gadījumi, kad cilvēks saķēris ērci, vispār neejot ārā no mājas, jo tā ienesta ar pļavas puķu pušķi.

Kož ne tikai ērču mātītes, bet arī tēviņi un kāpuri jeb nimfas. Ērču tēviņi gan var piesūkties tikai uz īsu brīdi, jo nespēj uzņemt asinis. Savukārt ērču nimfas ir sīkas – magoņu sēkliņas izmērā – un reizēm tās var vispār nepamanīt.

Uzturies saulē – jau minējām, ka ērcēm labāk patīk mitras un ēnainas vietas. Tas saistīts ar to, ka ērču nimfas saulē strauji zaudē mitrumu un izžūst. Tāpēc saulainās vietās ērču noteikti būs mazāk, un tu būsi daudz lielākā drošībā.

 

ĢĒRBIES PAREIZI

Ģērbjoties gājienam uz mežu, izvēlies tādu apģērbu, kurš apgrūtinās ērču pakļūšanu zem ādas. Īpaši piemēroti ir garie, pieguļošie, slidīgie sporta legingi, kuru materiālam ērcei ir grūtāk pieķerties. Bikšu galus sabāz zeķēs un zābakos – pilnīgai drošībai savienojuma vietu vari notīt ar līmlenti. Tāpat arī augšdaļā velc apģērbu ar cieši piegulošām piedurknēm un pieguļošu apkakli. Uz gaišām drēbēm ērces būs vieglāk pamanīt un tās notraukt.

Ja neiesi mežā, bet tikai piemājas zālītē, tad vismaz dāmām viens no variantiem var būt arī kailas kājas – uz tām ērci momentā var sajust un pamanīt un laicīgi notraukt. Vīriešiem apmatojuma dēļ šis paņēmiens nebūs tik veiksmīgs.

Ja nelieksies pie zemes, ērces tev neieķersies matos, taču galvu labāk apsegt, lai matos nesabirst dažādi meža gruži un/vai citi kukaiņi. Sievietēm ar gariem matiem ieteicams tos savākt un paslēpt zem galvassegas.

 

LIETO REPELENTUS

Apsmidzini ādu un apģērbu ar pretkukaiņu līdzekļiem. Visefektīvākie būs tie, kas satur augstu DEET koncentrāciju – vismaz 20%, taču ieteicamāks ir 40% DEET. Tas tevi pasargās arī no odu un dunduru kodumiem. Taču ņem vērā, ka līdzeklim ir ierobežots darbības laiks, un pēc vairākām stundām tas būs jāuzsmidzina atkārtoti.

Uz apģērba vislabāk izsmidzināt līdzekli, kurš satur permetrīnu (permethrin) – tas nav kaitīgs cilvēkam, taču nogalina kukaiņus, kuri saskaras ar to. Ar permetrīnu pārsvarā ir apstrādāti visi pretmalārijas odu tīkli, tāpēc tas tiešām strādā. Uz ādas to smidzināt nav jēgas, jo saskarē ar ādu līdzeklis noārdās un zaudē iedarbību.

 

MĀJĀS ESI DUBULTĀ UZMANĪGS

Apskati pats sevi un ģimenes locekļus ­– ērcēm patīk siltas vietas ar maigu ādu – ceļu aizmugures, āda aiz ausīm, paduses, cirkšņi, elkoņu iekšpuses, naba, kakls. Pēc pastaigas mežā uzreiz dodies dušā – tā kā ērce nepiesūcas momentā, pastāv cerība, ka kādu līdz galam nepiesūkušos ērci noskalosi. Un izmazgā drēbes – nepaļaujies uz to, ka “nekas jau nebūs”. Drošs paliek drošs! Ja nevēlies apģērbu mazgāt, vismaz izgriez to žāvētājā augstā temperatūrā – tas nonāvēs sīkos riebekļus.

Esi uzmanīgs arī tad, ja tev ir mājdzīvnieks, kurš dodas savās gaitās nepieskatīts – arī suns vai kaķis var atnest ērces, kuras, beigu beigās, piesūksies kādam no cilvēkiem. Regulāri pārbaudi dzīvnieka kažoku un uzvelc dzīvniekam pretērču kaklasiksnas vai izmanto skaustā pilināmos līdzekļus – tie atbaida vai nonāvē ērces.

 

JA ĒRCE TOMĒR PIESŪKUSIES

Ja ērce tomēr ir piesūkusies, tā ir jānoņem pēc iespējas ātrāk – tā tu maksimāli samazināsi risku ērcei tevi inficēt ar encefalīta vīrusu.

Ērci noņem, to mazliet “apdullinot” ar spirtā samērcētu vates piciņu – paturi to virs ērces, taču nespied. Neko treknu izmantot nedrīkst – ne eļļu, ne sviestu, neko! Tad, izmantojot smailu pinceti, satver ērci aiz snuķīša un "izskrūvējot" izvelc. Ja pincetes nav, vari izmantot smalku diegu vai matu. Nekādā gadījumā nesaspied ērces punci – tā tikai panāksi to, ka ērce ievems baktērijas pa taisno tavā asinsritē. Starp citu, aptiekās ir nopērkamas ļoti ērtas ērču izvelkamās “ierīces”, kuras vari turēt makā. Taču, ja galīgi nejūties kā ērču izvilkšanas pro, un ceļš līdz tuvākajai slimnīcai neprasa daudz laika, labāk dodies pie māsiņas, kura visu izdarīs pareizi.

Pēc ērces izvilkšanas aptuveni mēnesi ieteicams nelietot alkoholu, izvairīties no pastiprinātas fiziskās slodzes, lietot C vitamīnu un neuzturēties saulē. Uzmanīgi vēro sevi – ja uz ādas koduma vietā vai citur uz ķermeņa parādās sarkani pleķi, steigšus dodies pie ģimenes ārsta. Arī tad, ja pleķu nav, bet pamani kādas savam organismam neierastas reakcijas vai sāpes – dodies pie ārsta un veic asinsanalīzes. Daļa no tiem, kas izslimo encefalītu vai sasirguši ar Laima slimību, nekādus lielos simptomus nemana.

Ja regulāri ej mežā un brīvdabā, noteikti vakcinējies un ik pa laikam veic analīzes uz Laima slimības ierosinātāja antivielām asinīs – jo ātrāk pamanīta slimība, jo vieglāk to būs iznīdēt.

Esi drošībā un neļauj ērcēm sabojāt vasaru!

 

Avoti: livescience.com, vakcinacijascentrs.lv, takas.lv.


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru