Kas ir Grēta Tūnberga – meitene, kura saviļņojusi pusi pasaules?

3 komentāri

Viņa var patikt, var nepatikt, taču Grēta runā par svarīgām lietām.

Grēta Tūnberga (vai Tūnberja, kā dažviet mēdz rakstīt) ir pusaudze, kas ir uzspridzinājusi internetu. Šķiet, ka gandrīz katram ir viedoklis par viņu, taču cik daudz tu par viņu zini? Jaunā meitene ir burtiski dažu nedēļu laikā izaugusi no parastas zviedru skolnieces līdz pasaules mēroga superzvaigznei un Nobela miera prēmijas kandidātei. Ko mēs par viņu zinām?

Patiesībā jau Grēta savu aktīvismu nav tikko sākusi. Protesta akcijas meitene uzsāka jau 2018. gada augustā, pavadot trīs nedēļas pie Zviedrijas parlamenta ēkas, lai protestētu pret pielaidīgo Zviedrijas rīcību klimata jautājumos. Viņas piemērs bija lipīgs – drīzumā arī citi jaunieši pievienojās protestiem savās pašvaldībās. Kopā tika izveidota vesela protestu kustība – Fridays for Future jeb Piektdienas nākotnei. Tā turpinās arī šobrīd: protesti pret klimata problēmu ignorēšanu norit nu jau katru piektdienu.

Tomēr Grētas uzstājīgums nav mērāms tikai globālā mērogā un sācies jau mājās – savulaik visnotaļ turīgos vecākus jaunā meitene pārliecināja atteikties no lidošanas ar lidmašīnu un gaļas ēšanas. Grētas mammai tas daļēji nozīmēja atteikšanos no profesionālās karjeras: viņa ir operas dziedātāja, un šīs profesijas pārstāvjiem bieži pārlidojumi ir daļa no ikdienas. Vecāki tomēr piekrita – reiz jau uztraukums un skumjas par klimata jautājumiem bija padarījušas meiteni letarģisku, viņa bija pat pārtraukusi ēst un sarunāties. Vēlāk Grētai tika diagnosticēts Aspergera sindroms – specifisks autisma paveids. Cilvēkiem ar Aspergeru nereti ir grūtības iekļauties sabiedrībā, neskatoties uz inteliģences līmeni krietni virs vidējā (tāds ir bijis daudziem zinātniekiem un matemātiķiem). Šis ir viens no faktoriem, par kuru meiteni netaisnīgi nozākā viņas pretinieki – meitenes diagnoze, galu galā, nekādi nemaina problēmu, par kuru viņa izsakās. 

Taču kādēļ visi par viņu runā tieši tagad? Šī gada augustā Grēta tika uzaicināta uz ANO kliamta konferenci, kas norisinājās Ņujorkā. ASV parasti ir vieta, uz kuru lido, tomēr šādu opciju meitene neizskatīja. Tā vietā viņa Atlantijas okeānu šķērsoja buru jahtā, kura bija aprīkota ar saules paneļiem un zemūdens turbīnām – respektīvi, ceļojums noritēja bez izmešiem. Tiesa, neliela darvas karote – vēlāk izrādījās, ka vairāki apkalpes locekļi bija devušās uz ASV ar lidmašīnu, lai jahta varētu tikt atgriezta Eiropā.

Protams, ievērības cienīga ir arī Grētas dusmīgā runa, kurā viņa apsūdz pieaugušos viņas bērnības un nākotnes nozagšanā. Un, ja daudzi pieaugušie varētu iebilst, ka nemaz jau tik daudz katrs no viņiem nevar izdarīt, tad meitenes aicinājumu ieklausīties zinātniekos un izvēlēties klimatam draudzīgāku politiku gan ir grūti ignorēt. Šeit Grētas runa, ja vēl neesi to redzējis:

Šis, vismaz pašreiz, arī ir Grētas spožums – jaunā dāma neaicina piekrist viņas viedoklim, bet gan apgalvo, ka viņai trūkst zināšanu konkrētu risinājumu ieteikumiem. Taču, lūk, zinātnieki gan ir paveikuši gana lielu darbu, lai viss būtu skaidrs gan par klimata apdraudējumu, gan par to, kas jādara, lai arī pēc 50 gadiem mums būtu planēta, kuru apdzīvot. Un šo skatupunktu, neatkarīgi no simpātijām vai antipātijām pret Grētu, gan ir grūti un visnotaļ bezatbildīgi ignorēt.

Avoti: 1, 2, 3


Vērts izlasīt
Komentāri