Vēlētāju ceļvedis: Kas tev obligāti jāzina pirms 13. Saeimas vēlēšanām

Komentēt

Esi par visu svarīgāko informēts vēl pirms lielās un atbildīgās dienas.

6. oktobris jau ir pavisam tuvu, kad latvieši varēs atdot savu balsi partijām, kuras vēlas redzēt 13. Saeimas krēslos. Atšķirībā no pašvaldību vēlēšanām, kad cilvēks var balsot tikai tajā apgabalā, kur ir deklarējies, Saeimas vēlēšanās tu drīksti doties uz jebkuru vēlēšanu iecirkni. Ņem vērā, ka visi Latvijas vēlēšanu iecirkņi 6. oktobrī iedzīvotājiem būs atvērti no plkst. 7.00 līdz 20.00.

Tomēr ir vēl dažas nianses, kas tev būtu jāzina, lai šajā dienā nebūtu nekādu nepatīkamu pārsteigumu un visiem vēlētājiem sanāktu nobalsot par sev vēlamajiem kandidātiem.

 

"Man nav pases"

Ne visiem no mums ir Latvijas pase, jo jau kādu laiku arī personas apliecība jeb ID ir Latvijā derīgs dokuments. Tomēr vēlēšanās vari piedalīties tikai ar pasi, jo komisijas loceklis balsošanas laikā uzspiedīs uz tās zīmogu, tā izvairoties no šmaukšanās, ja vēlētājs izdomā vēlēšanās piedalīties vairāk par vienu reizi.

Ja tev ir tikai personas apliecība, tad pirms vēlēšanām tev nepieciešams ar to doties uz tuvāko PMLP nodaļu, lai saņemtu speciālu vēlētāja apliecību. To vari izdarit no 24. septembra līdz 5. oktobrim. Arī uz vēlētāja apliecības vēlēšanu iecirknī komisijas darbinieks uzspiedīs 13. Saeimas vēlēšanu spiedogu.

 

"Es vēlēšanu dienā nebūšu uz vietas"

Ja 6. oktobrī jebkādu iemeslu dēļ nevari nokļūt līdz vēlēšanu iecirknim (dosies ceļojumā, strādāsi vai darīsi ko citu), trīs dienas pirms vēlēšanām sāksies balsu nodošana tā saucamajā glabāšanā. Priekšlaicīgās balsis tiks pieņemtas šādos laikos:

  • 3.oktobrī no plkst. 17.00 līdz 20.00;
  • 4. oktobrī no plkst. 9.00 līdz 12.00;
  • 5. oktobrī no plkst. 10.00 līdz 16.00.

Svarīgi! Vēlēšanu iecirkņi, kur varēs nodot balsi glabāšanā, tiks izveidoti pašvaldībās, kur ir vismaz 7500 balsstiesīgo. 

 

"Man ir nopietnas veselības problēmas"

Ja veselības stāvokļa dēļ nevari ierasties uz vēlēšanām, tad gan tu, gan tavs aprūpētājs var pieteikties un balsot savā atrašanās vietā. Lai tas būtu iespējams, aicini savu aprūpētāju no 1. oktobrim līdz 6. oktobra plkst. 12.00 doties uz tuvāko vēlēšanu iecirkni un pieteikt vizīti mājās.

 

"Es esmu ārzemēs"

Ja vēlēšanu dienā atrodies ārpus Latvijas, tev ir iespēja balsot arī tur, dodoties uz Latviju pārstāvošo iecirkni. Sev tuvāko vēlēšanu vietu ārzemēs meklē šeit.

Ja kāda no norādītajām vietām atrodas pārāk tālu, vari savu balsi nodot arī pa pastu. To vari izdarīt, piesakoties pasta balsošanai līdz 14. septembrim jebkurā LV diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā, kas organizēs balsošanu. Pasta vietu saraksts pieejams šeit.

Piesakoties būs jāaizpilda iesniegums un jāuzrāda derīga Latvijas pilsoņa pase, kurā pārstāvis iespiedīs zīmogu par dalību šā gada vēlēšanās. Balsošanas materiālus vēlēšanu iecirkņa komisija vēlētājiem izsūtīs septembrī, bet ne vēlāk kā līdz 21. septembrim. Sūtījumā saņemsi:

  • visu Rīgas vēlēšanu apgabalā reģistrēto kandidātu sarakstu vēlēšanu zīmes;
  • vienu ar vēlēšanu iecirkņa zīmogu apzīmogotu aploksni;
  • vēlētājo reģistrācijas lapu ar būtiskāko informāciju, lai nobalsotu.

Ņem vērā! 

 

  • Piesakoties pasta balsošanai un saņemot spiedogu pasē, šo lēmumu vairs mainīt nevari un nobalsot vēlēšanu iecirknī nebūs iespējams.
  • Vēlēšanu iecirkņi ārvalstīs ir iekļauti Rīgas vēlēšanu apgabalā, tāpēc vēlētāji ārvalstīs var balsot par Rīgas vēlēšanu apgabalā reģistrētajiem deputātu kandidātu sarakstiem.
  • Šie paši noteikumi attiecas uz vēlētājiem, kuri atrodas uz kuģiem vai ieslodzījuma vietās.

 

Ja vēl nezini, par ko balsosi, ar visām partijām un to programmām vari iepazīties šeit.


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru