Slēptā kamera rāda pārgalvīgu jauniešu reakciju, satiekot nelaimē cietušo

Komentēt

Šī nav pēdējā vasara. Nelec uz galvas!

Vasarā Latvijā ir vairākas skumjas statistikas. Ir slīcēju statistika – kaut kā mums nevedas ar to peldēšanos. Ir ugunsnelaimes, kas karstās vasarās, taisnības labad jāpiebilst, mēdz gadīties arī bez cilvēku piedalīšanās. Un tad ir arī vasaras traumas – lecot uz galvas no tiltiem, balstiem, laipām un stāvkrastiem, lēcējiem mēdz īsti nesanākt. Un sekas ir bēdīgas. Tiesa, parasti tas neattur nākamos lēcējus – vismaz līdz brīdim, kad viņi saskaras ar kādu, kam šajā izklaidē ir nepaveicies. Slimību Profilakses un Kontroles centram ir brīnišķīgs video:

Juris Kalniņš 33 gadu vecumā svinēja Līgo un mazliet paslīdēja lēcienā dīķī pēc pirts. Tagad viņš brīdina citus neatkārtot viņa kļūdu. 

ATCERIES!

  • Lēciena brīdī tiek traumēta mugurkaula kakla daļa – tā ir neaizsargātākā visā mugurkaulā. Kakla daļa ir ļoti trausla – to nesargā ne ribas, ne masīvi kauli. Skriemeļu locītavas šeit novietotas cita virs citas 45 grādu leņķī. Ja izliektu, kustīgu līniju saspiež, tā vēl vairāk ielieksies vai lūzīs ieliekuma vietās. Tieši tas notiek lēciena brīdī galvai atsitoties pret cietu virsmu – zemi vai akmeni
  • Reizē muguras smadzenes šajā daļā atbild par vissvarīgākajām funkcijām – kustēšanos, elpošanu, galvas un ekstremitāšu kontroli.
  • Vairumā gadījumu, kad cilvēks lecot uz galvas ūdenī, atsitas pret akmeni, zaru vai zemi, viņš vairs krastā neizpeld. Bieži dēļ trieciena zūd samaņa un tik pat bieži dēļ muguras smadzeņu bojājuma iestājas ķermeņa daļu paralīze. Ja redzat, ka ūdenī lecošais neiznirst, viņš ir jāglābj un jāvelk ārā aiz matiem. Šādā brīdī nav jēga baiļoties par to, vai nepastiprināsiet traumas sekas. Neko ļaunāk izdarīt vairs nevar. 

TĀPĒC:

  • Neej peldēties, ja esi lietojis alkoholu vai stipri sakarsis saulē.
  • Nelec uz galvas ūdenī arī tad, ja tā esi darījis iepriekš. Neļauj lēkt arī citiem.
  • Ūdenī vislabāk iebrist. Tikai tā var pārliecināties par ūdenstilpnes pamatu.
  • Peldēšanai izvēlies drošu, speciāli izveidotu un labiekārtotu peldvietu. Tā nedrīkst būt nestabila vai slidena!
  • Lecot uz galvas baseinā, pārliecinies, ka tā dziļums ir vismaz 4 metri un apakšā nav neviena peldētāja.

 

Avoti: 1, 2


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru