Pašbraucošās automašīnas: kas mūs sagaida nākotnes satiksmē

1 komentārs

Raidījums "Zebra" apkopo viedokļus par nākotni - bezpilota braucamrīkiem.

Agrāk kā transportlīdzekli izmantoja zirgu. Tagad šie dzīvnieki ir kļuvuši par dārgu izpriecu. Kas mūs sagaida nākotnes satiksmē? Tās, visticamāk, būs pašbraucošās automašīnas - tādas, kurās šoferis varēs sēdēt un mierīgi lasīt jaunāko laikrakstu, kamēr auto viņu aizvedīs līdz galamērķim.

Raidījums "Zebra" uzklausīja vairāku cilvēku viedokļus un domas par to, kāpēc mums būtu vai nebūtu nepieciešama šī jaunā tehnoloģija un kādi papildu apgrūtinājumi vai atvieglojumi radīsies, sākot izmantot nākotnes automašīnas.

Aivars Vilipsons, mākslinieks: "Būtu ļoti jauki, bet manā gadījumā tādas vēl pie mums nav. Es nezinu, vai man būtu tā drošības sajūta."

Valdis Melderis, radio balss un komunikācijas speciālists: "Es jau šobrīd braucu ļoti regulāri ar pašbraucošo mašīnu. Izcila pašbraucoša mašīna priekš manis ir taksometrs un tramvajs. Labākais, kas var būt. Nereāli lēti, izdevīgi, ātri, bez stresa. Tik elementāri, tu dari, ko gribi - guli un skaties filmas. Pie mašīnas stūres sēžot, neko tādu neizdarīsi."

Lauris Dzelzītis, aktieris: "Vesela romantikas paaudze zudīs, arī “fūristi”."

Agris Šmits, Latvijas Antīko automobiļu kluba valdes priekšsēdētājs: "Daudziem tā nav tikai ierīce, ar kuru nokļūt no punkta A līdz punktam B. Mūsdienās arī Latvijā populārāki kļūst koplietošanas automobiļi. Kaut kādā mērā tas ir izdevīgi, bet tiklīdz tu automašīnu sāc saistīt ar kaut ko vairāk, piemēram, emocijām, tad tas laikam neies īsti cauri. Vēl joprojām ir daudz cilvēku, kuri ķer kaifu tikai no paša auto vadīšanas procesa."

Oskars Irbītis, satiksmes drošības speciālists: "Varam baudīt savu rīta kafiju un neuztraukties par satiksmi, jo auto pats visu domā. Un pēc tam vēl pats noparkosies bez tavas palīdzības."

Maija Doveika, aktrise: "Es no tā baidos. Ir sajūta, ka jaunās tehnoloģijas piedāvā kļūt par cilvēku ar īpašām vajadzībām."

Roberts Elbakjans, rallija komandas RE Autoclub direktors: "Ja mēs visi gribam būt idioti un ne par ko nedomāt, tad varbūt mums arī vajag tādas mašīnas. Ja tu nevari noparkoties un pat savu auto dabūt no garažas ārā, tad vajag. Bet, ja mēs gribam kaifot uz ielas, tad gan nē."

Juris Binde, uzņēmējs un inženieris: "Protams, mākslīgais intelekts pastāv, bet var jau būt visādas dilemmas. Var rasties situācija, kad robotam ir jāizvēlās - iet bojā viens cilvēks vai veseli trīs. No cilvēciskā aspekta šāds jautājums vispār nav apskatāms, bet robotam tā var būt dilemma."

Toms Alsbergs, riteņbraucējs: "Man ir paziņas, kuri jau ir braukuši ar šāda veida taksometriem, kuros nav šofera. Es saprotu, ka viss jau notiek."

Andris Lukstiņš, CSDD valdes priekšsēdētājs: "Ja runā no satiksmes drošības puses, tad 90% negadījumu šobrīd notiek tāpēc, ka kļūdās cilvēks. Robots būs precīzāks. Bet tad mašīna ir jārada tā, lai spētu paredzēt šīs cilvēku stulbības un kļūdas."

Normunds Krapsis, ceļu policists: "Es domāju, ka robots tāpat noteikti kaut ko sliktu izdarīs. Bez policijas tomēr īsti nevarēs iztikt. Būs jāveic pārorientācija uz kaut kādām citām funkcijām."

Andris Keišs, aktieris: "Mani šajā gadījumā visvairāk mulsina tas, kādas biļetes būs jāmācās, liekot tiesības. Pēc idejas, ja tev vispār nekas nav jādara, tikai jāieraksta, piemēram, Jaunpils, tad jebkurš var braukt."

Avots: Skaties.lv


Vērts izlasīt
Komentāri