1.

2.

Mēness iegūst sarkanu nokrāsu, jo Saules saņemtā gaisma to sasniedz tikai caur Zemes atmosfēras slāni – mūsu gaiss retina balto gaismu, un tam cauri tiek tikai sarkanie viļņi.
Komentēt
Komentēt
3.

Līdzīga iemesla dēļ, arī saulrieti un saullēkti padara debesis sarkanas – ja Saule ir zemu pie horizonta, starp to un novērotāju ir biezāks gaisa slānis, nekā parasti.
Komentēt
Komentēt
4.

Viegli novērot aptumsuma gaitu ir šādos attēlos, kur apvienotas vairākas fotogrāfijas dažādās stadijās.
1 komentārs
1 komentārs
5.

Novērojama gaismu atšķirība – sarkanā gaisma, kas tiek garām Zemei, ir daudz vājāka par spēcīgo Saules mesto balto gaismu.
Komentēt
Komentēt
6.

Par laimi, šis aptumsums bija redzams daudzās teritorijās, kur debesis nebija apmākušās, ļaujot izpausties neskaitāmiem fotogrāfiem.
Komentēt
Komentēt
7.

Turklāt, tā kā Mēness bija mazāk spožs nekā parasti, bija novērojami citi kosmosa objekti tam blakus, kas parasti nebūtu iespējams. Zilais punkts kreisajā pusē ir Urāns – mūsu sistēmas milzīgā ledus planēta!
Komentēt
Komentēt
8.

Šajā veiksmīgajā kadrā, kas uzņemts pašā aptumsuma sākumā, lidmašīnas izplūdes gāzes atstaro Mēness gaismu, “izsmērējot” to sev līdzi.
Komentēt
Komentēt
9.

Perfekti pilns aptumsums bija novērojams Aļaskā (attēlā) un Amerikas rietumdaļā.
Komentēt
Komentēt
10.

Tāpat tas bija redzams virs Klusā okeāna, Austrālijas un Austrumāzjas.
Komentēt
Komentēt
11.

Šīs fotogrāfijas priekšplānā iekadrēts panorāmas rats.
Komentēt
Komentēt
12.

Bet šeit redzams kāds panorāmas rata pasažiera siluets.
Komentēt
Komentēt
13.

Šis mākslinieciskais foto tika uzņemts ar divām dažādām kamerām un tad apvienots, lai izceltu gan tuvās detaļas, gan Mēnesi.
Komentēt
Komentēt
14.

Gaismas intensitātes atšķirība ir tik liela, ka sarkano krāsu var ieraudzīt tikai pēc brīža, kad acs ir pieradusi. Attēlā – pirmie trīs foto uzņemti ar nedaudz aptumšotu lēcu – pretējā gadījumā Mēness šķistu balts.
Komentēt
Komentēt
15.

Ja ir izvēlēti pareizi fotokameras uzstādījumi, iespējams iegūt milzīgā Mēness efektu – ar neapbruņotu aci tādu, diemžēl, neredzēt.
Komentēt
Komentēt
16.

Bet pirms dažiem miljardiem gadu, kad Mēness bija jauns, tas planētai atradās daudz tuvāk, tāpēc to varēja redzēt 15 reizes lielāku.
Komentēt
Komentēt
17.

Šobrīd joprojām varam novērot paisumu un bēgumu Mēness gravitācijas dēļ – agrāk šī gravitācija bija tik spēcīga, ka regulāri radīja zemestrīces, uzlaužot Zemes garozu.
Komentēt
Komentēt
18.

Tomēr Mēness no mums attālinās par vairākiem centimetriem gadā, tāpēc mūsu ļoti tālie pēcnācēji to redzēs arvien mazāku.
Komentēt
Komentēt
19.

Ar precīzi kontrolētu fotogrāfiju, iespējams redzēt ne tikai pavadoņa detaļas, bet arī fona kosmiskos objektus.
Komentēt
Komentēt
20.

Interesants fakts – ja aptumsumu vērotu no Mēness virsmas, ierasti pelēkais tuksnesis kļūtu sārts, bet Zeme – melna, ar sārtu gredzenu tai apkārt.
Šajā modelī var redzēt, kuras teritorijas varēja novērot pilnu vai daļēju aptumsumu. Diemžēl, Eiropai šoreiz nepaveicās.

Vērts izlasīt
Komentāri
Šim rakstam vēl nav komentāru
Komentēt