25 zīmīgas un mazāk zīmīgas lietas, kas notika pirms 25 gadiem

3 komentāri

1992. gads bija interesants laiks un Latvija bija interesanta vieta, kur šajā laikā atrasties.

1. Latvija atgūst savu zeltu

Latvija atgūst savu zeltu
Toreizējais Lielbritānijas premjerministrs Meidžors nāca klajā ar paziņojumu, ka Baltijas valstīm tiks atdots zelts, kuru 1968. gadā Anglija pārdeva PSRS. Zelta rezerves (210 720 unces) pirms kara bija nogul­dītas Lielbritānijas Bankā, bet vēlāk pretlikumīgi nonāca PSRS rīcībā. Pēc neatkarības atgūšanas tika pacelts jautājumus par šo darījumu, sarunas noritēja teju vesela gada garumā.
1992. gada 22. janvārī Meidžors paziņoja, ka atdos Latvijai tādu zelta daudzumu, kas būs līdzvērtīgs 1940. gadā noguldītajam.

Komentēt

2. Sāk iznākt Dienas Bizness

Sāk iznākt Dienas Bizness
1992. gada 13. aprīlī iznāca laikraksta pirmais numurs. Vairāk par šo laiku skaties: 20 biznesa reklāmas no 1992. gada avīzēm.
Komentēt

3. Repšiki

Repšiki
Maijā apgrozībā parādās Latvijas rubļi, kas tautā tika saukti par repšikiem - par godu tā laika Latvijas Bankas prezidentam Eināram Repšem. Pēc izskata un taustes tie drīzāk atgādināja Monopola nauda, nevis īstu valūtu.
Komentēt

4. Pirmā Olimpiāde.

Pirmā Olimpiāde.
Pirmoreiz pēc neatkarības atgūšanas Latvija startē Olimpiskajās spēlēs kā neatkarīga valsts. Delegācijā ir 34 sportisti 13 sportaveidos un tiek izcīnītas 3 medaļas: sudrabs Ivanam Klementjevam kanoe airēšanā un Afanasijam Kuzminam šaušanā, bronza Dainim Ozolam riteņbraukšanā. Bet karogu atklāšanas ceremonijā nesa svarcēlājs Raimonds Bergmanis.
Komentēt

5. Pārejam uz žetoniem

Pārejam uz žetoniem
Sākot ar augustu visi taksofoni Rīgā sāk darboties uz žetoniem, kurus iemetot varēja runāt 3 minūtes. Vietējo sarunu žetons maksā 1 rubli, tālsarunu - 7 rubļus.
Komentēt

6. Mobilie sakari.

Mobilie sakari. Dienas Bizness
Tiek dibināts uzņēmums Latvijas Mobilais Telefons un septembrī saņemt licenci GSM tīkla veidošanai Latvijā, bet oktobrī atver pirmo mobilo sakaru centrāli.
Komentēt

7. Pirmie mobilie telefoni.

Pirmie mobilie telefoni. Dienas Bizness
Līdz ar GSM tīkla veidošanu un nepieciešams arī, no kurienes un kam piezvanīt. Latvijā sāk tirgot ļoti milzīgus Nokia!
Komentēt

8. Pirmais internets.

Pirmais internets.
Par interneta ēras sākumu Latvijā tiek uzskatīts 1992. gada 2. oktobris, kad darbu sāk pastāvīgs interneta pieslēgums Rīga-Tallina. Sākumā līnijas ātrums bija 2400 Kb/s.
Komentēt

9. Goda sardze

Goda sardze Kara muzejs
Sākot ar 11. novembri tiek atjaunota goda sardze pie Brīvības pieminekļa. (Pirmās neatkarības laikos tā pastāvēja no 1935. gada 18. novembra līdz 1940. gadam, kad PSRS pavēlēja to noņemt.)
Pirmajā sardzes maiņā tika atlasīti 32 cilvēki. Pirmie divi sargkareivji, kuri stājās postenī pie Brīvības pieminekļa, bija kareivis Edgars Vilmanis un Raitis Valainis.


Komentēt

10. Zilās pases

Zilās pases
Ja līdz šim Latvijas pilsoņi joprojām izmantoja sarkanās pases ar CCCP uzrakstu, tad 1992. gadā sāka piešķirt jaunās, glaunās, zilās, Vācijā drukātās pases. To varēja iegūt par 50 rubļiem, tajā tika drukāts īpašnieka personas kods un - pats neparastākais - daudz lapaspušy ārzemju vīzām.
Komentēt

11. Ceļojums uz Tukumu

Tici vai nē, bet šo avangardu 1992. gadā rādīja Latvijas Televīzija - leģendārs TV notikums.
Komentēt

12. Irbes panākumi

Irbes panākumi Jon Allred
Artūrs Irbe saņēma balvu kā labākais IHL sezonas vārtusargs.
Komentēt

13. Gada dziesma.

Par labāko Mikrofona aptaujā tika atzīta Aigara Grāvera dziesma "Klusumā".
Komentēt

14. Debitanti ar spožu nākotni

Bet 9. vietā ierindojās Prāta Vētra ar savu pirmo hitu "Jo tu nāc".
Komentēt

15. Trīsreiz sper zibens!

Vēl viena zīmīga dziesma, kas tapusi 1992. gadā, ir šis grupas Jaunas Mēness hits, bez kura vēl šodien nav iedomājama neviena zaļumballe.
Komentēt

16. Maziņā patiešām neziņā

Bet šis viena hita brīnums droši vien spilgti iespiedies atmiņā tiem, kuri tolaik sekoja līdzi Mikrofona aptaujai - Māra Ozoliņa grupa Juku Jukām startēja ar šo dziesmu un iekļuva 5. vietā. Ļoti lipīgs meldiņš!
Komentēt

17. Māris Olte ieraksta albumu "Liktenis sliktenis"

Absolūts deviņdesmito gadu underground - uz magnetafona lentes ierakstīts albums, kura tituldziesma "Liktenis sliktenis" vēlāk kļuva par underground hitu un savu reizi pat tika atskaņota radio.

Te albums pilnā garumā.

18. Vecais, jaunais.

Vecais, jaunais. Dienas Bizness
Lūk, kāds brīnišķīgs reklāmas paziņojums 1992. gadā Latvijas iedzīvotājiem - jaunais Golfs ir klāt!
Komentēt

19. Pirmā latviešu šausmene

1992. gadā uz ekrāniem iznāk filma Zirneklis ar Aurēliju Anužīti galvenajā lomā
Komentēt

20. Latgales Māra atgriežas

Latgales Māra atgriežas Lsm.lv
Pēc 42 gadu prombūtnes tiek uzstādīts atjaunotais Vienoti Latvijai piemineklis Rēzeknē - tas ir nozīmīgs neatkarības simbols. Kārļa Jansona un Induļa Folkmaņa kopdarbu tautā mēdz dēvēt par Latgales Māru. 
Jāpiebilst, ka pieminekļa oriģināla autors ir Kārlis Zāle, taču pēc demontāžas Padomju Savienības laikos, tas pazudis bez pēdām. 1989. gadā, kad tika nolemts to atjaunot, pārmeklētas visas iespējamās atrašanās vietas un talkā saukti pat ekstrasensi.
Tā kā 1991. gadā tika demontēts Māras vietā noliktais Ļeņina piemineklis, tika nolemts ka Vienoti Latvijai atgriezīsies savā oriģinālajā vietā Rēzeknē. Uzstādīšana notika 1992. gada augustā.

1 komentārs

21. Jauns termins - Godmaņa taupības krāsniņa

Jauns termins - Godmaņa taupības krāsniņa Fotoblog.lv
1992. gadā sabiedrība sāk plaši lietot šo apzīmējumu, kurš, šķiet, daudzviet arī saglabājies vēl šobaltdien. Nosaukums radies par godu tā laika Latvijas Ministru padomes priekšsēdētājam Ivaram Godmanim. Pēc tam, kad daudzviet ēku apsaimniekotāji nespēja uzsākt apkures sezonu, amatpersona ieteica iedzīvotājiem praktiski risinājumu - taupības krāsniņas, kurās tuvāko gadu laikā tika dedzināts viss, kas bija pa rokām, sākot ar vecām avīzēm un beidzot ar mēbelēm.
Komentēt

22. Interpegro veikali

Interpegro veikali
1992. gadā darbību sāk šī veikalu ķēde, kura uz kādu laiku kļūst par vienu no atpazīstamākajiem zīmoliem savā kategorijā.
1 komentārs

23. Trešais Arsenāls

Trešais Arsenāls
1992. gadā trešo reizi norisinās Starptautiskais kinofestivāls Arsenāls (pirmais 1988. gadā). Šī ir unikāla tradīcija, kura iesākās vēl padomju laikos un turpinājās līdz 2012. gadam. Deviņdesmitajos gados, kad kino skatīšanās internetā vēl nebija pieejama, tā bija vienreizēja iespēja uz lielā ekrāna redzēt filmas, kuras tapušas ārpus Holivudas industrijas.
Komentēt

24. Jauns teātris Lāčplēša ielā

Jauns teātris Lāčplēša ielā
Šajā gadā tiek likvidēts Jaunatnes teātris un dibināts Jaunais Rīgas teātris, par pirmo iestādes māksliniecisko direktoru kļūst Juris Rijenieks.
Komentēt

25. Ceturtais Rock Summer festivāls

Ceturtais Rock Summer festivāls
Kaimiņzemes lielākais mūzikas notikums bija lielākais arī Baltijā. 1992. gadā tajā Latviju pārstāvēja Odis, bet festivāla helaineri bija Bonija Tailere, Bobs Geldofs un EMF. 
Bet latviešiem droši vien šis pasākums visvairāk asociējas ar 1996. gadu, kad daļa no tā notika Rīgā (Rock Summer Riga), kur uzstājās tādas zvaigznes kā Bjorka un Status Quo.
Komentēt

Vērts izlasīt
Komentāri