18 basketbola fakti, ar kuriem Latvija var lepoties

2 komentāri

Jo tiešām ir, par ko!

1. FIBA dibināšana

FIBA dibināšana
Kad 1932. gadā tika dibināta Starptautiskās Basketbola federācija jeb FIBA, tās tapšanā bija pārstāvētas tikai 8 valstis. Latvija bija viena no tām, un protokolu parakstīja Latvijas Basketbola savienības pārstāvis Jāzeps Šadeiko. Pati LBS dibināta 1923. gadā, 9 gadus agrāk!
Komentēt

2. Sapņu komanda

Sapņu komanda
1935. gads, pats pirmais Eiropas čempionāts basketbolā. Uzvar Latvijas izlase! Par šo leģendāro uzvaru 2012. gadā uzņemta filma “Sapņu komanda 1935”. Ja vēl neesi redzējis, noteikti noskaties.
Komentēt

3. Viens no pirmajiem EČ Rīgā

Viens no pirmajiem EČ Rīgā
1937. gadā Eiropas čempionāts notiek Rīgā, tajā piedalās 8 Eiropas vīriešu basketbola valstsvienības. Uzvaru tajā izcīnīja Lietuvas izlase.
Komentēt

4. Bronzas medaļa EČ

Bronzas medaļa EČ
1939. gadā, savukārt, latvieši EČ izcīna otro vietu. Vidējais spēlētāju vecums Latvijas izlasē tolaik bija tikai 22 gadi.
Komentēt

5. Punktu rekords

Punktu rekords
Visvairāk punktu Latvijas izlase guva 1929. gada spēlē pret Somiju 108-7. Pati spēle notika Kauņā, Lietuvā.
Komentēt

6. Rīgas ASK

Rīgas ASK
Basketbola klubs “Rīgas ASK” Eiropas labāko klubu turnīrā kļuva par trīskārtējiem Eiropas čempionvienību kausa ieguvējiem (1958-60) un trīsreiz arī kļuva par Padomju Savienības čempioniu – 1955., 1957. un 1958. gadā.
Komentēt

7. Maigonis Valdmanis

Maigonis Valdmanis
Trīskārtējais Eiropas čempions Maigonis Valdmanis, labākais saspēles vadītājs. Bijis ilggadējs Rīgas ASK kapteinis un līderis, komandas spožāko panākumu līdzautors. Desmit gadus spēlējis Padomju Savienības izlasē, pabijis arī tās kapteiņa godā un trīs reizes ieguvis olimpisko spēļu sudraba medaļu. Iespaidīgi!
Komentēt

8. Rīgas TTT

Rīgas  TTT
Leģendārā sieviešu basketbola komanda “Rīgas TTT” ieguva Eiropas kausu 18 (!!!) reizes no 1960. – 1987. gadam. Kāpēc par šo vēl nav filmas, ko?
1 komentārs

9. Uļjana Semjonova

Uļjana Semjonova
Latviešu basketboliste Uļjana Semjonova ir pirmā Eiropiete, kas uzņemta basketbola Slavas zālē Springfīldā, ASV. Kā izcila centra spēlētāja ja slavenajā komandā “TTT”, viņa ieguvusi neskaitāmus titulus, tostarp – Olimpiskās čempiones, vairrākārtējas Pasaules čempiones un Eiropas čempiones godalgas PSRS izlases sastāvā.
Komentēt

10. Igors Miglinieks

Igors Miglinieks
Par Olimpisko čempionu kļuvis arī latviešu basketbolists, labākais saspēles vadītājs Igors Miglinieks. Tas notika 1988. gadā pārstāvot Padomju Savienības izlasi.
Komentēt

11. Valdis Valters

Valdis Valters
Savukārt basketbolists Valdis Valters 1982. gadā kļuvis par Pasaules čempionu un arī par divkārtēju Eiropas čempionu (81, 85). Ilgus gadus bijs basketbola kluba “VEF” līderis un spēlējis PSRS izlasē. Viens no Latvijas Basketbola līgas izveides iniciatoriem, Latvijas Jaunatnes basketbola līgas iniciators un dibinātājs. Bijis Latvijas Basketbola savienības viceprezidents.

18 basketbola fakti, ar kuriem Latvija var lepoties

12. Atgriešanās basketbola elitē

Atgriešanās basketbola elitē
Labākais Latvijas vīriešu izlases rezultāts pēc neatkarības atgūšanas – 8. vieta Eiropas čempionātā 2001. gadā.

18 basketbola fakti, ar kuriem Latvija var lepoties
Savukārt sieviešu zlases labākais sasniegums – 9. vieta Pekinas Olimpiskajās spēlēs 2008. gadā.
Komentēt

13. Ainars Bagatskis

Ainars Bagatskis
Spēlējot Latvijas izlases sastāvā, visvairāk punktu iemetis tagadējās izlases treneris Ainars Bagatskis – 2165. Pirms 17 gadiem Ainārs Bagatskis mačā pret Vāciju guva 27 punktus!
Komentēt

14. Dāvis Rozītis

Dāvis Rozītis
Latvijas basketbolists Dāvis Rozītis ir Eiropas garāko basketbolistu top 10 sastāvā. Viņa garums ir 2m16cm. Eiropas paši garākie basketbolisti ir ukrainis Konstiantīns Anikiienko (Anikiienko Kostiantyn) un francūzis Romēns Dipo (Romain Duport), viņu garums ir 2m18cm.
Komentēt

15. Raimonda Vējoņa zelta roka

Šī gada Eirobasket sociālo tīklu akcijā #zeltaroka piedalās arī Latvijas prezidents Raimonds Vējonis. Paskat, cik veikli viņš iemet trīspunktnieku!
Komentēt

16. Jauniešu izlases

Jauniešu izlases
Latvijā ir talantīgi basketbola jaunieši – Eiropas čempionāta sudraba medaļas izcīnījušas U20 un U16 puišu izlases (2013. gadā), bet bronzu – U20 meitenes (2005, 2009., 2010. gadā) un U18 izlases puiši (2007. un 2010. gadā).
Komentēt

17. Latvieši NBA

Latvieši NBA
Līdz šim pasaules spēcīgākajā basketbola līgā NBA spēlējuši tikai divi Latvijas basketbolisti – Gundars Vētra un Andris Biedriņš. 1992.—1993. gada sezonā 13 spēles Minesotas "Timberwolves" sastāvā aizvadīja Gundars Vētra.

18 basketbola fakti, ar kuriem Latvija var lepoties
Savukārt Andris Biedriņš bija pirmais no latviešu basketbolistiem 2004. gada NBA draftā ar kopējo 11. numuru. Viņam bija tikai 18 gadu. Biedriņš NBA kopumā piedalījies vairāk nekā 500 spēlēs no 2004. līdz 2013. gadam. Gandrīz visu karjeru pārstāvēja Goldensteitas "Warriors", karjeras noslēgumā arī Jūtas "Jazz").
Komentēt

18. Kristaps Porziņģis

Kristaps Porziņģis
Šogad K. Porziņģis kļuva par visaugstāk izvēlēto Latvijas un Baltijas valstu spēlētāju NBA drafta vēsturē. 2015. gada NBA draftā viņš tika draftēts  ar kopējo 4. numuru, viņu draftēja Ņujorkas "Knicks".
Komentēt

Vērts izlasīt
Komentāri