Ārkārtīgi traumējoša igauņu reklāma no PSRS laikiem. Vista, vista, vista!

Komentēt

Kā arī neliels stāsts par cilvēku, kas to radīja un kā tā radās.

Lūk, šādi astoņdesmitajos gados Igaunijas televīzijā tika reklamēta vistas gaļa:

 

 

Starp citu, šīs reklāmas autors ir tas pats, kurš veidojis slaveno Pingvīna saldējuma reklāmu. Varbūt esi redzējis?

 

 

Laikā starp 1979. un 1989. gadu igauņu režisors Harijs Egipts radīja vairākus desmitus sirreālu reklāmu Eesti Reklaamfilm studijā. Savā ziņā viņš ietekmējās no Rietumu kultūras, radot atblāzmu no mums vēl tālās un nesaprotamās patērētāju kultūras. Tomēr visvairāk Harija reklāmas tomēr bija viņa personīgā stila atspulgs - absurds, dažbrīd bezjēdzīgs, dīvains - tāds bija viņa rokraksts.

Starp citu, viņa darbu fragmentus var redzēt komēdijā par kazahstāņu žurnālistu Boratu. Ja kādreiz skatīsies šo filmu, pievērs uzmanību!

Pats Egipts stāsta, ka reklāmai padomju laikos bija pavisam citāds mērķis. Tā kā konkurence nepastāvēja, tās neaicināja cilvēkus izvēlēties tieši šī zīmola produktus. Drīzāk tas bijis veids, kā cilvēkiem parādīt, cik lieliskā valstī viņi dzīvo. "Pārdot produktu nebija tik svarīgi kā izklaidēt skatītāju," stāsta Harijs. "Reklāma pati bija produkts. Preces jau tāpat veikli pazuda no plauktiem, reklāmai nebija tik lielas nozīmes. Tieši otrādāk. Reklāma tika radīta, cerot, ka līdz tās palaišas brīdim, produkti jau nebūs izpirkti."

Viņš piezīmē, ka viņa reklāmām bija mākslinieciskā vērtībā un tās izskatījās kā mūzikas video. Kas ir piezīme vietā! Tā kā tolaik Padomju Savienībā neviens neko nezināja par autortiesībām, Egipta reklāmās bieži tika izmantotas populāras melodijas no Rietumu popzvaigzēm.

 

 

Bet kā radās dīvainā vistas gaļas reklāma? 

"Vistu fabrika bija iepirkusi modernas iekārtas maltās gaļas ražošanai," stāsta Harijs Egipts. "Viņi man palūdza izveidot reklāmu, kurā būtu redzams viss ražošanas process - kā vistu ieliek maļamajā mašīnā ar visām spalvām un kauliem un kā mašīna atdala lieko no gaļas. Lai neapbēdinātu bērnus un dzīvnieku tiesību aktīvistus, man izdevās atrast kompromisu - tikai pēdējais solis, kurā jau gatava maltā gaļa nāk ārā no mašīnas, tika parādīts. Populārs igauņu komponists Alo Matisens radīja mūziku pēc tam, kad bija redzējis reklāmu."

Vienīgais, kas interesēja cenzūras iestādes - lai reklāmas atbilstu propagandas mērķiem un nerunātu pret pastāvošo iekārtu. Pārējais viss, lai arī cik liels avangards tas būtu, tika cauri.

 

Uz jautājumu:

Ko mūsdienu reklāmisti var mācīties no padomju reklāmām?

Harijs atbild: "Radošumu, reklāmu kā mākslas veidu, kā radīt reklāmas, kuras paliek atmiņā un nenogurdina skatītājus, kā arī - kā radīt meistardarbus ar mazu budžetu."

 

 

Fragmenti no Harija Egipta reklāmām:


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru