20 Latvijas pilis un muižas, kuras vērts šovasar apmeklēt

32 komentāri

Zināmas un mazāk zināmas, tomēr ļoti krāšņas un ar vēsturisku piegaršu.

1. Dundagas pils.

Dundagas pils.
Teiku apvītā astoņsimtgadīgā Dundagas pils ir lielākā Ziemeļkurzemē, turklāt tā ir labi saglabājusies. Dundagas pils ir vērienīgu svētku, kāzu, ekskursiju, vietējo gardumu degustāciju un vēl neizmantotu iespēju un atklājumu vieta. Pilī iespējams arī pārnakšņot, kā arī apskatīt vairākas ekspozīcijas ar vēsturiskiem attēliem un priekšmetiem un vienīgo medaļu ekspozīciju Latvijā.

Vairāk par pili uzzini šeit

2. Mežotnes pils.

Mežotnes pils.
Pils atrodas pašā Zemgales sirdī pie Bauskas. Mežotnes pils ir viens no spilgtākajiem klasicisma arhitektūras paraugiem Latvijā, ko vēl ievērojamāku padara ainava ap to - skaistais parks un līdzās esošā Lielupe.

Šeit  iespējams doties ekskursijā pa pili un tās teritoriju, pusdienot restorānā vai krodziņā, doties izjādē ar zirgiem. Pils kupola zāle šobrīd ir viena no nozīmīgākajām arhitektūras telpām Latvijā, kam pamatā likts Panteons Romā.

Vairāk par pili uzzini šeit.

3. Cesvaines pils.

Cesvaines pils.
Tuvumā Madonai esošā Cesvaines pils veidolā un interjerā saskatāmas romānikas, gotikas, renesanses un jūgendstila formas. Pašlaik tajā darbojas mūzikas un mākslas skola, tūrisma centrs un muzejs. Pilī iespējams viesoties gan atjaunotajā, gan neatjaunotajā daļā, izstaigājot plašos pagrabus, apskatot balles zāli, halli, ēdamzāli un uzkāpjot skatu tornī.

Jaunlaulātajiem un kāzu viesiem tiek piedāvāts izmantot pils telpas, lai nodejotu pirmo kāzu valsi, saskandinātu šampanieša glāzes un baudītu pilij atbilstošu mūziku.  Pieejami gida pakalpojumi, ekskursiju programmas bērniem un skolēniem. Tūrisma informācija pieejama turpat pilī esošajā tūrisma informācijas centrā.

Vairāk par pili uzzini šeit.

4. Bauskas pils.

Bauskas pils.
Bauskas pils sastāv no divām daļām. Vecākā daļa – Livonijas ordeņa pils celta jau 15. gadsimta vidū! Pilī var apskatīt tās interjeru un vēstures ekspozīcijas, kā arī interesantas izstādes par viduslaiku sadzīvi, tērpiem, ieročiem, nocietinājumiem un piedalīties viduslaiku deju stundā.

Pēc pils apskates pa gājēju taku cauri Pilskalna parkam, pāri pļavai un kanāla tiltiņam tūristi var nokļūt Ķirbaksalā un ieraudzīt vietu, kur sākas Lielupe.

Vairāk par pili uzzini šeit.

5. Jaunmoku pils.

Jaunmoku pils.
Tukuma tuvumā esošajai Jaunmoku pilij, ir īpaša vieta Latvijas arhitektūras šedevru vidū. Pilī, kas celta 1901. gadā ir saglabājusies krāsns ar unikāliem Rīgas skatu gleznojumiem. Pilī atrodas Meža muzejs, kur var aplūkot Latvijas mežsaimniecībai un medībām veltītu ekspozīciju, un Zīmes centrs, kurā ikviens var izveidot savu latvisko zīmi.

Te tiek piedāvātas arī zāļu tēju degustācijas, dažādas tematiskas ekskursijas un citi pasākumi, kā, piemēram, Rūķu meža skoliņa vai ekskursijas jaunlaulātajiem.

Vairāk par pili uzzini šeit.

6. Alūksnes Jaunā pils.

Alūksnes Jaunā pils.
Greznā Alūksnes Jaunā pils, celta neogotikas stilā un ir viens no ievērojamākajiem šī arhitektūras stila pieminekļiem Latvijā. Šobrīd pilī atrodas Alūksnes muzejs un Dabas muzejs "Vides labiritns", kas piedāvā interesantas tematiskās ekskursijas.

Arī pils teritorijā esošais Alūksnes muižas parks pieder pie nozīmīgākajiem vēstures un kultūras pieminekļiem Latvijā, jo tajā saglabājies ievērojams skaits mazās arhitektūras formas.

Vairāk par pili uzzini šeit.

7. Stāmerienas pils.

Stāmerienas pils.
Gulbenē esošā Stāmerienas pils atrodas ļoti skaistā apvidū pie Stāmerienas un Pogas ezeriem. Ap pili izveidots ainavu parks, kas iekārtots pēc tā sauktā vēdekļveida principa. Parks kļuvis par iecienītu pastaigu vietu.

No pils gar ezera austrumu pusi ved taka, kas sniedz informāciju par muižas teritoriju un pils vēsturi. Apkārtnē saglabājušās vairākas muižas apbūves ēkas – kalēja dzīvojamā māja ar smēdi, zirgu stallis, ratnīca un kučiera dzīvoklis, kalpu māja, meldera māja, klēts u.c.

Vairāk par pili uzzini šeit.

8. Dikļu pils.

Dikļu pils.
Dikļu pils ir viena no nedaudzajām Vidzemes muižu pilīm un kungu mājām, kurā var ieraudzīt salīdzinoši lielu daļu no tās oriģinālās interjera apdares. Dikļu pilī iespējams aplūkot vairāk nekā 200 atmodas laika mākslinieku gleznas, aplūkot oriģinālās apdares detaļas pilī, izstaigāt gandrīz 20 ha plašo pils parku, kurā aug ap 20 eksotisku koku, doties izbraucienā ar laivu pils parka dīķī, kurā barons esot ielicis ozolkoka grīdu, lai, ejot peldēt, kājas negrimtu dūņās.

Dikļu muižas kungu mājā iekārtota viesnīca, gardēžu restorāns un spa. Pils apmeklētājiem tiek piedāvātas arī aktīvās atpūtas iespējas.

Vairāk par pili uzzini šeit.

9. Mālpils muiža.

Mālpils muiža.
Apmēram 60 km no Rīgas esošā Mālpils muiža ir izcils 19. gadsimta klasicisma arhitektūras piemineklis – plašs baroka stila parks, gleznaina dabas ainava, dīķis, kurā čalo strūklaka un zied ūdensrozes.

Mālpils muižā ierīkota luksus klases dizaina viesnīca un atrodas viens no labākajiem restorāniem Latvijā. Muižas greznās zāles un halles ir lieliski piemērotas kāzām, īpašām svinībām, kā arī semināriem un banketiem. Šī ir vieta izsmalcinātas gaumes un augstas kvalitātes cienītājiem, kuri vēlas baudīt nesteidzīgu atpūtu, vienlaicīgi gūstot prieku no apkārt esošajām mākslas un vēstures vērtībām.

Vairāk par muižu uzzini šeit.

10. Durbes pils.

Durbes pils.
Tukumā esošā Durbes pils ir uzskatāma par vienu no Kurzemes klasicisma arhitektūras pērlēm. Tā ir vienīgā no agrākajām Latvijas muižu kungu mājām, kur atjaunots 19. gadsimta beigu un 20. gadsimta sākuma interjers un radīts priekšstats par vācbaltu kultūru.

Muzejs piedāvā izstādes, teatralizētas ekskursijas un pasākumus, klasiskās mūzikas koncertus, kā arī īpašas kultūrvēsturiskās vides izglītības programmas "Ceļojums laikā".

Vairāk par pili uzzini šeit.

11. Kokmuižas pils komplekss.

Kokmuižas pils komplekss.
Valmieras tuvumā esošo muižu vari izstaigāt pats vai gida pavadībā. Varēsi aplūkot kungu māju, staļļu ēkas, muižas pārvaldnieka namu, abas klētis un vareno alus darītavas pagrabu.

2012.gadā labiekārtotā Kokmuižas pils partera centrā novietots saules pulkstenis, kas ir pirmais un šobrīd vienīgais Latvijā publiski apskatāmais sfēriskais saules pulkstenis. Vienā no juižas zālēm, kur šobrīd darbojas sporta nams, ir apskatāma florbola ekspozīcija.

Vairāk par muižu uzzini šeit.

12. Piena muiža

Piena muiža
Skrundas tuvumā esošā Piena muiža un Piena muzejs piedāvā atcerēties, saprast, izjust un nobaudīt – kas ir piens, no kurienes tas rodas un kas ar to notiek, līdz tas nonāk pie mums uz galda.

Tajā pašā laikā iespējams izbaudīt lauku pirts burvību, relaksēties piena vannā un izbaudīt SPA procedūras, un baudīt apvidus un citus ēdienus restorānā "Rožu krodziņš", kā arī uzspēlēt tenisu, futbolu, volejbolu, basketbolu, rokasbumbu, badmintonu un florbolu.

Vairāk par muižu uzzini šeit.

13. Naukšēnu mužas pils.

Naukšēnu mužas pils.
Pie Rūjienas esošā Naukšēnu muižas pils kopā ar zirgu stalli, klēti, pulksteņtorni jeb siernīcu un parku ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Pretī muižas kungu mājai atrodas čalojoša strūklaka un soliņi, uz kuriem atpūsties.

Muižas parkā aug reti sastopami koki, tādi kā korķa koks, Sibīrijas baltegle, valriekstu koks, kā arī aizsargājami koki. Dziļāk parkā apskatāmas arī pirmā muižas īpašnieka barona fon Grotes dzimtas kapenes, no kurām līdz mūsdienām saglabājušās tikai drupas. Pilī iespējams gan pusdienot, gan pārnakšņot.

Vairāk par pili uzzini šeit.

14. Bīriņu pils.

Bīriņu pils.
Siguldas tuvumā esošā Bīriņu pils pārsteidz ar eleganto un izteiksmīgo veidolu. Mēs šo pili labāk pazīstam, kā vietu, kur tiek uzņemts pašmāju seriāls "Ugunsgrēks". Bīriņu pils ir iecienīta vieta, kas priecē ar omulīgu restorānu, pastaigu takām un skatu laukumiem plašajā parkā.

Pilī iespējams uzzināt stāstus par tās vēsturi, doties izjādē ar zirgu vai izbraucienā ar kamanām, nobaudīt maltīti pils restorānā, izbraukt ar laivu Bīriņu ezerā un atpūsties pils pirtīs.

Vairāk par pili uzzini šeit.

15. Blankenfeldes muiža.

Blankenfeldes muiža.
Muiža atrodas tikai 80km attālumā no Rīgas Jelgavas novadā. Tās apskatē ietilpst muižas vēstures ekspozīcijas apmeklējums, pastaiga pa muižas parku, kā arī ir iespējams apskatīt muižas produkcijas ražotni.

Blankenfeldes muižas lepnums ir pašu dārzos augošie plūškoki un no tiem pagatavotā produkcija sevišķi vīni, kuri ļoti garšoja arī karalim Luijam XVIII. Muiža piedāvā arī savus ražojumus no pašu audzētiem augļiem, ogām, dārzeņiem, kurus varat iegādāties muižas veikaliņā.

Šogad arī tikko restaurētajā muižas daļā - stallī atvērta muižas īpašnieka Valda Jākobsona unikāla privātā zvanu kolekcija, kurā ietilpst ap 1000 zvanu no dažādām pasaules valstīm.

Vairāk par muižu uzzini šeit.

16. Āraišu ezerpils.

Āraišu ezerpils.
Neparastā pils,kas atrodas uz salas Āraišu ezerā atrodas Cēsu tuvumā. Tā piedāvā Āraišu arheoloģiskā parka apskati un vairākas izglītojošas programmas gida vadībā par seno latgaļu dzīvesveidu, materiālo un arī garīgo kultūru vikingu laikmetā. Pils piedāvā interesantas tematiskās nodarbības ģimenēm un bērniem, sākot no 5 gadu vecuma.

Vairāk par pili uzzini šeit.

17. Ventspils Livonijas ordeņa pils.

Ventspils Livonijas ordeņa pils.
Ventspils pilsētas simbols – Livonijas ordeņa pils ir vecākais viduslaiku cietoksnis Latvijā. Pils muzejs piedāvā interesantas ekskursijas, kas īpaši piemērotas gan skolas vecuma bērniem, gan ģimenēm.

Šeit iespējams apskatīt mākslas un vēstures tēmām veltītas izstādes, koncertus u.c. kultūras pasākumus. Pilī iespējams arī papusdienot. Iepriekš piesakoties, var izmēģināt roku šaušanā ar loku vai arī izšaut no īsta lielgabala.

Vairāk par pili uzzini šeit.

18. Krustpils pils.

Krustpils pils.
Jēkabpilī esošā Krustpils ir viena no vislabāk saglabātajām viduslaiku pilīm Latvijā, jo lielāko daļu no 20.gadsimta tā atradās dažādu armiju pārziņā un līdz ar to izvairījās no pārbūvēm un plašiem remontiem.

Krustpils pilī gida vadībā iespējams iepazīties ar pils vēsturi un pastāvīgo ekspozīciju. Atjaunotais pils vārtu tornis piesaista dažādu interešu apmeklētājus: vieni vēlas no torņa skatu platformas apskatīt pilsētas panorāmu, citi skatīt vārtu tornī eksponētās mākslas izstādes.

Tiem, kas vēlas muzejā uzkavēties ilgāk, iepriekš piesakoties, iespējams piedalīties dažādās izglītojošās programmās. Vairāk par pili uzzini šeit.

19. Kokneses pilsdrupas.

Kokneses pilsdrupas.
Senos laikos Kokneses pilsdrupas pacēlušās augstu kalnā pie Pērses ietekas Daugavā, šobrīd pēc HES uzcelšanas tās apskalo Daugavas ūdeņi. Mūsdienās, atjaunojot sendienu slavu un godu, Kokneses pilsdrupās notiek teatralizēti uzvedumi, koncerti, naudas kalšana, kāzu ceremonijas viduslaiku un senlatviešu stilā un par tradīciju izveidojušies Sama modināšanas svētki.

Vairāk par pili uzzini šeit.

20. Duntes muiža un Minhauzena muzejs.

Duntes muiža un Minhauzena muzejs.
Lielupē esošā duntes muiža un tajā iekārtotais muzejs piedāvā iepazīties ar 17.gs arhitektūru un uzzināt par Barona minhauzena dzīves gaitām, kas būs īpaši interesanti gan bērniem, gan pieaugušajiem. Pie muzeja ir iekārtota Minhauzena meža taka, ar kopējo garumu ap 5 km un iespēju aiziet līdz jūrai un atpakaļ pa Eiropā garāko apses koka taku. Gar takas malām apmeklētājus sagaida Minhauzena stāstu varoņi.

Kad muzejs ir aplūkots, taka izstaigāta, tad ir iespējams labiekārtotā piknika vietā atpūsties. Savukārt, ja tūristiem ir vēlme kārtīgi pāest, tad viņus sagaida Minhauzena krodziņš, jo neēdis nav karotājs.

Vairāk par muižu uzzini šeit.

Vērts izlasīt




Komentāri