20 bildēs par to, kā Līgo svētkus svinēja Padomju Savienībā

118 komentāri

Šajā laikā PSRS skaidras taktikas par saulgriežu svinēšanu nebija - te tos atļāva, te atkal stingri aizliedza. Bet svinējām vienmēr tik un tā!

1. Agrajos padomju gados varas attieksme pret Jāņu svinēšanu bija visai pielaidīga - tika nolemts, ka atļaujot tos atzīmēt - notiks pielabināšanās tautai.

Agrajos padomju gados varas attieksme pret Jāņu svinēšanu bija visai pielaidīga - tika nolemts, ka atļaujot tos atzīmēt - notiks pielabināšanās tautai.

2. Patiesībā notika mēģinājumi to radīt par padomju tradīciju.

Patiesībā notika mēģinājumi to radīt par padomju tradīciju.

3. Piemēram, Līgo dziesmas tika piemērotas varai draudzīgiem vēstījumiem. Kā šī - "Mūsu draugi Vjetnamieši... Līgo... Līgo..."

4. Kā arī šī - par sliņķiem un slaistiem, kas ražo brāķa mantas. Skan ļoti, ļoti dīvaini.

5. 1950. gadā Līgo svētkus izņēma no oficiālo svētku dienu saraksta, tajos bija jāstrādā. Pēc Staļina nāves pakāpeniski un neuzkrītoši svētku svinēšana atjaunojās.

1950. gadā Līgo svētkus izņēma no oficiālo svētku dienu saraksta, tajos bija jāstrādā. Pēc Staļina nāves pakāpeniski un neuzkrītoši svētku svinēšana atjaunojās.

6. Taču visabsurdākais bija Arvīda Pelšes (attēlā) laiks 1960. gadu pirmajā pusē - tolaik Jāņi Latvijā kļuva par pilnīgu tabu.

Taču visabsurdākais bija Arvīda Pelšes (attēlā) laiks 1960. gadu pirmajā pusē - tolaik Jāņi Latvijā kļuva par pilnīgu tabu.

7. Aizliedza ne tikai pašus svētkus, bet visu, kas saistīts ar "līgo" un "jāņiem". Piemēram, jāņogas bija jāsauc par sarkanajām upenēm, bet jāņtārpiņš - par spīgulīti. Brīvāka atmosfēra sākās tikai sešdesmito gadu beigās, kad Pelše pārcēlās uz Maskavu.

Aizliedza ne tikai pašus svētkus, bet visu, kas saistīts ar "līgo" un "jāņiem". Piemēram, jāņogas bija jāsauc par sarkanajām upenēm, bet jāņtārpiņš - par spīgulīti. Brīvāka atmosfēra sākās tikai sešdesmito gadu beigās, kad Pelše pārcēlās uz Maskavu.

8. Ap Līgo svētku laiku alus dzeršanu uzskatīju par kaut ko ļoti aizdomīgu. Labāk neriskēt!

Ap Līgo svētku laiku alus dzeršanu uzskatīju par kaut ko ļoti aizdomīgu. Labāk neriskēt!

9. Padomju laikā aizsākās riepu dedzināšanas tradīcija.

Padomju laikā aizsākās riepu dedzināšanas tradīcija.

10. Šī paraža tik ļoti iesakņojās, ka tikai deviņdesmito gadu beigās cilvēki sāka apjaust, cik videi kaitīgs un neglīts ir šis pasākums.

Šī paraža tik ļoti iesakņojās, ka tikai deviņdesmito gadu beigās cilvēki sāka apjaust, cik videi kaitīgs un neglīts ir šis pasākums.

11. Lūk, klasiska Līgo aina no 1970. gadiem.

Lūk, klasiska Līgo aina no 1970. gadiem.

12. Dīvaina tradīcija aizsākās 1970. gados un bija dzīva visus astoņdesmitos gadus - pirms Līgo svētkiem tirgū pārdošanā vienmēr parādījās papīra meksikāņu sombrero.

Dīvaina tradīcija aizsākās 1970. gados un bija dzīva visus astoņdesmitos gadus - pirms Līgo svētkiem tirgū pārdošanā vienmēr parādījās papīra meksikāņu sombrero. Юрий Лев

13. Un kreppapīra cepures.

Un kreppapīra cepures. Юрий Лев

14. Lūk, šādas bija visās mājās.

Lūk, šādas bija visās mājās. Юрий Лев

15. Arī ukraiņu tradicionālās galvas rotas jeb kokošņiki no kreppapīra. Tie, kuri dzimuši astoņdesmitajos gados, noteikti atceras!

Arī ukraiņu tradicionālās galvas rotas jeb kokošņiki no kreppapīra. Tie, kuri dzimuši astoņdesmitajos gados, noteikti atceras! Юрий Лев

16. Bija pieejami arī latviskāki papīra kroņi.

Bija pieejami arī latviskāki papīra kroņi. Юрий Лев

17. Šīs galvas rotas īpaši iekāroja bērni. Bet Latvijai patriotiskie vecāki nereti atteicās saviem bērniem šīs krāsainās, padomiskās lietas pirkt. Un tad bija tracis! Jo mazie jau nesaprata, kāpēc. 

Šīs galvas rotas īpaši iekāroja bērni. Bet Latvijai patriotiskie vecāki nereti atteicās saviem bērniem šīs krāsainās, padomiskās lietas pirkt. Un tad bija tracis! Jo mazie jau nesaprata, kāpēc.  Юрий Лев

18. Bet tik traki nebija - tirgū varēja iegādāties arī, piemēram, ozolzaru vainagus.

Bet tik traki nebija - tirgū varēja iegādāties arī, piemēram, ozolzaru vainagus.

19. Tuvojoties Atmodas laikam latvieši arvien sparīgāk sāka svinēt Jāņus, dziedāt dziesmas un ievērot senlatviešu tradīcijas.

Tuvojoties Atmodas laikam latvieši arvien sparīgāk sāka svinēt Jāņus, dziedāt dziesmas un ievērot senlatviešu tradīcijas. Александр Миловский

20. Līgo svētku atzīmēšana visu padomju laiku bija klusāks vai skaļāks protesta veids pret pastāvošo varu.

Līgo svētku atzīmēšana visu padomju laiku bija klusāks vai skaļāks protesta veids pret pastāvošo varu. Александр Миловский

Vērts izlasīt
Komentāri