7 agrīnas sirdslēkmes pazīmes, kuras noteikti jāņem vērā

2 komentāri

Ja vairākas no tām sākas pēkšņi un bez iemesla– rīkojies!

Sirdslēkme notiek tad, kad asins straume, kas nes sirdij skābekli, tiek traucēta. Sirds muskulis nesaņem skābekli un sāk mirt. Tomēr daži organisma signāli brīdina par šādu iznākumu jau iepriekš, un, rūpīgi ieklausoties tajā (un laicīgi dodoties pie ārsta), ir iespējams izbēgt no nelaimes. Ja turpmāk tekstā minētās pazīmes nav tevi piemeklējušas vismaz ilgāku laiku (vai arī vispār nekad), bet te pēkšņi sākas bez kāda loģiska izskaidrojuma – lūdzu, nekavējies un meklē palīdzību!

1. Slikta dūša un dedzināšana kuņģī

Slikta dūša un dedzināšana kuņģī
Paši par sevi, šie simptomi ir nepatīkamas, bet pārdzīvojamas lietas. Ja tie sāk atkārtoties regulāri, tas var būt signāls kādai lielākai problēmai. Izteikta, sāpīga dedzināšana kuņģī, īpaši kopā ar vemšanu, ir vēl izteiktāka iespējamas sirdslēkmes pazīme. Sievietēm biežāks simptoms ir slikta dūša.
1 komentārs

2. Trauksmes lēkmes un bezmiegs

Trauksmes lēkmes un bezmiegs
Sirdsslimības samazina skābekļa daudzumu organismā, un tas var ietekmēt tavu garastāvokli. Trauksmes lēkmes un bezmiega naktis, kurām neatrodi saprotamu izskaidrojumu, ir zīme, ka kaut kas tavā ķermenī nav kārtībā. Sievietes no trauksmes lēkmēm cieš biežāk nekā vīrieši.
Komentēt

3. Pārmērīga svīšana

Pārmērīga svīšana
Ja tevi pārņem auksti sviedri vai arī tu svīsti bez kāda acīmredzama iemesla (tāda kā sports, piemēram), un šis simptoms atkārtojas vairāk par nedēļu, tam par iemeslu var būt sirdsslimība.
1 komentārs

4. Milzu nespēks

Milzu nespēks
Jūties iztukšots un pilnībā nespēcīgs kā pēc gripas? Ja tas ilgst nedēļām vai pat mēnešiem ilgi, un tev kļūst grūti paveikt pat ikdienišķas lietas, noteikti aizej pie kardiologa. Nespēka sajūtu var pavadīt arī smagums kājās vai arī progresējošs nogurums dienas garumā, kas kļūst ļaunāks pret vakaru – tas ir īpaši raksturīgi sievietēm.
Komentēt

5. Sāpes krūtīs

Sāpes krūtīs
Iespējams, tās pat nav sāpes, drīzāk tāda kā dedzināšana vai spiedoša sajūta. Kad sirdslēkme ir pavisam tuvu, sāpes starojas lejup pa kreiso roku un muguru. Šis simptoms vairāk piemīt vīriešiem – sievietēm raksturīgākas sirdslēkmes bez sāpēm krūtīs.
Komentēt

6. Citas sāpes

Citas sāpes
Lai arī sirdslēkmes visbiežāk saista tieši ar sāpju sajūtu krūtīs, sāpes plecos, rokā, kaklā un žoklī var būt līdzvērtīgs simptoms. Īpaši, ja tās ir sāpes, kas seko fiziskai aktivitātei, taču nav saistītas ar sastieptiem vai sapūstiem muskuļiem. Reizēm šādas sāpes “ceļo” pa žokli, kaklu un krūtīm, un tās pavada kņudoņa un tirpšana.
Komentēt

7. Galvas reiboņi un elpas trūkums

Galvas reiboņi un elpas trūkums
Kā jau minējām, švaka sirds nespēj pilnvērtīgi apgādāt organismu ar skābekli, tāpēc var novest sirdzēju pie reiboņiem un elpas trūkuma. Šis simptoms vairāk novērots sievietēm.
Komentēt

 

Ko darīt?

Ja kāds tev blakus piedzīvo sirdslēkmi (vai arī tev šķiet, ka piedzīvo):

 • Palūdz cilvēkam apsēsties un atpūsties. Esi mierīgs.
 • Atbrīvo viņu no ciešām drēbēm, atpogā krekla vai blūzes apkaklīti.
 • Pajautā, vai cilvēks lieto kādas sirds zāles, piemēram, nitroglicerīnu. Ja tā, atrodi tās viņa somā un palīdzi viņam tās iedzert.
 • Ja sāpes nepāriet, uzreiz zvani ātrajai palīdzībai, 113
 • Zvani uzreiz, ja cilvēks ir bezsamaņā vai neatbild tev. Uzreiz pēc zvana sāc veikt pirmo palīdzību (par to nedaudz zemāk)
 • Ja bezsamaņā ir bērns, sāc ar 1 min sirds masāžas, un tikai tad zvani 113

 

Nekādā gadījumā:

 • Neatstāj cilvēku vienu – ja nu vienīgi uz mazu brīdi, lai pasauktu palīdzību.
 • Neļauj cilvēkam noliegt acīmredzamus simptomus un atrunāt tevi no ātrās palīdzības izsaukšanas.
 • Negaidi, kamēr simptomi pāries paši par sevi.
 • Nedod cilvēkam nekādus medikamentus, izņemot tos, ko viņam izrakstījis ārsts. Īpaši, ja cilvēks ir tev nepazīstams – tu nevari zināt, kādas alerģijas viņam piemīt.

 

Ko darīt, lai samazinātu savas izredzes tikt pie sirdsslimībām?

 • Ja tu smēķē – atmet. Smēķēšana dubulto sirdsslimību risku.
 • Uzmani savu asinsspiedienu, kā arī holesterīna līmeni. Klausi ārstu! Viņam nav žēl treknās un sāļās desas, viņš vienkārši patiesi uztraucas par tavu veselību.
 • Izkusties un pasporto, lai uzlabotu sirds veselību. Pirms tam aprunājies ar ārstu.
 • Ja tev ir liels liekais svars, mēģini to saudzīgi samazināt.
 • Ēd veselīgi – sirdij patiks, ja pārāk bieži neēdīsi piesātinātos taukus, sarkano gaļu un saldumus. Vairāk ēd vistu, zivi, svaigus augļus un dārzeņus, kā arī pilngraudu produktus.
 • Samazini alkohola patēriņu. Atsevišķos pētījumos noskaidrots, ka glāze vīna dienā var mazināt sirdsslimību risku, taču divas jau to palielina un izraisa citas medicīniskas problēmas.

 

Nobeigumā: mazliet komiski, taču korekti par to, kā veikt pirmo palīdzību ar sirds masāžu. Neaizmirstama formula!

 

Avoti: diply.com, nlm.nih.gov


Vērts izlasīt
Komentāri