Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija (UNESCO) apvieno 195 valstis. Latvija tai pievienojās 1991. gadā.
Objekti, kur ir iekļauti UNESCO sarakstā, rada interesi visiem pasaules iedzīvotajiem. Unikāli dabas un kultūras mantojumi liek brīnīties par planētas un cilvēces iespējām.
UNESCO pasaules mantojuma saraksts ir starptautisks līgums par kultūras un dabas mantojuma aizsardzību, saglabāšanu un popularizēšanu. Savukārt katra organizācijā iekļautā valsts veido arī savu mantojuma nacionālo sarakstu un tikai tajā iekļautās vietas turpmāk var pretendēt uz starptautisko UNESCO Pasaules mantojuma sarakstu. Latvijā tādi ir vairāk.
Palūkojies, kādi UNESCO atzītie dārgumi slēpjas Latvijas robežās.
1. Kuldīgas vecpilsēta Ventas senlejā
2. Daugavas loki
Daugavas upes raksturīgie loki veidojušies apmēram pirms 13-15 tūkstošiem gadu, un vieta ir unikāla ar retu augu un dzīvnieku sugu populāciju.
Daugavas loki šobrīd atrodas UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas nacionālajā sarakstā.
Lasi šeit.
Komentēt
3. Latvijas Centrālās padomes memorands

Memorands bija aicinājums atjaunot Latvijas valstisko neatkarību un izveidot Latvijas armiju, lai aktīvi cīnītos pret draudošo atkārtotu padomju okupāciju.
2009. gadā tas tika iekļauts UNESCO programmas Pasaules Atmiņa nacionālajā reģistrā.
Lasi šeit.
2 komentāri
4. Grobiņas arheoloģiskais ansamblis

Labi saglabājies kultūras mantojums un liecība par senu ziemeļnieku un vikingu radīto dzīvesvietu. No 6. līdz 8. gadsimtam te atradās lielākā skandināvu tirgotāju un karavīru kolonija Baltijā. Ieceļotāji no Gotlandes un Zviedrijas iekšzemes savu apmetni ierīkoja Ālandes upes krastā.
Šobrīd Grobiņas arheoloģiskais ansamblis atrodas UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas nacionālajā sarakstā.
Lasi šeit.
Komentēt
5. Pieminekļu valdes ekspedīcija

Tas ataino zudušu kultūrrealitāti, veidojot kvalitatīvu, objektīvu un ļoti nozīmīgu vizuālo izziņas avotu par senajām latviešu arodu prasmēm, kuras līdz mūsdienām gandrīz nav saglabājušās.
Tā ir iekļauta UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā.
Lasi šeit.
Komentēt
6. Sibīrijā rakstītās vēstules

Kopš 2009. gada uz tāsīm rakstītās vēstules iekļautas UNESCO reģistrā.
Lasi šeit.
Komentēt
7. E. Krauca fotonegatīvu kolekcija
Ievērojamais latviešu kinooperators un fotogrāfs E.Kraucs (1898-1977) no 1936.-1940.gadam regulāri 1-2 reizes nedēļā veica Ķeguma spēkstacijas celtniecības fotofiksāciju. Ķeguma spēkstacija ir 20. gadsimta pirmās puses lielākais energoobjekts Baltijā un Ziemeļeiropā - unikāla inženiertehniska būve.
Kolekcija ietver 1736 negatīvus uz stikla pamatnes, un tā ir izcīnījusi vietu UNESCO programmas Pasaules atmiņa Latvijas nacionālajā reģistrā.
Lasi šeit.
Komentēt
8. Raiņa un Aspazijas sarakste
Tā ir iekļauta UNESCO programmas Pasaules atmiņa Latvijas nacionālajā reģistrā.
Lasi šeit.
Komentēt
9. Rīgas vēsturiskais centrs
Pasaules mantojuma sarakstā Rīgas vēsturiskais centrs iekļauts kopš 1997. gada.
Lasi šeit.
Komentēt
10. Suitu kultūrtelpa
To raksturo suitu sieviešu daudzbalsīgā dziedāšana, krāšņie tautas tērpi, tradīcijas, savdabīgā mentalitāte, suitu izloksne, bagātais dziesmu pūrs un ēdieni.
Suitu kultūrtelpa 2009. gadā tika iekļauta UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā.
Lasi šeit.
Komentēt
11. Strūves ģeodēziskais loks
Iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā kopš 2005. gada.
Lasi šeit.
Komentēt
12. Baltijas dziesmu svētku un deju svētku tradīcija
2003. gadā UNESCO iekļāva Baltijas Dziesmu un deju svētku tradīciju Cilvēces nemateriālā kultūras mantojuma reprezentatīvajā sarakstā.
Lasi šeit.
Komentēt
13. Dainu skapis
Lasi šeit.
Komentēt
14. Baltijas ceļš
Baltijas ceļš starptautiski tika atzīts par solidāru rīcību mierīgā masu demonstrācijā, kura notika 1989. gada 23. augustā.
Tās laikā vairāk nekā miljons cilvēku sadevās rokās 600 km garā cilvēku ķēdē cauri trim Baltijas valstīm - Igauniju, Latviju un Lietuvu.
Lasi šeit.
Komentēt
15. Latvijas Nacionālā bibliotēka
Līdzīgu UNESCO atbalstu ir saņēmis vēl tikai viens projekts — Aleksandrijas bibliotēkas būvniecība Ēģiptē.
Komentēt
Avots: unesco.lv
Kuldīgas vecpilsēta Ventas senlejā veido dažādu vēsturisko periodu slāņus un tā ir saglabājusi izcilu autentiskuma pakāpi.
Vecpilsētā ir iespējams ieraudzīt visdažādāko laiku mantojumu. Tur uzturējās hercogi un karaļi, bet, būdama par Kurzemes hercogistes galvaspilsētu, tā saglabājusi valdnieku periodu ietekmi, un tautā tā nereti tiek saukta par mazo Venēciju.
Kopš 2011. gada Kuldīgas vecpilsēta Ventas senlejā ir UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas nacionālajā sarakstā.
Lasi šeit.
2 komentāri