12 viltības, kuras palīdzēs vieglāk pārdzīvot gripas un saaukstēšanās laiku

Komentēt

Ko darīt, kad potēties jau ir par vēlu.

Nupat ārsti ir izsludinājuši ikgadējo gripas epidēmiju. Tas nozīmē, ka potēties jau ir par vēlu, taču mazliet uzmanības un rūpju par savu imūnsistēmu, un tev ir diezgan labas izredzes izšmaukt bez slimošanas, vai arī pārslimot to mazliet vieglāk.

1. Šķaudi pareizi!

Šķaudi pareizi!
Ja esi saaukstējies un nekādi nevari izvairīties no došanās publiskās vietās, šķaudi piedurknē (elkonī) – tas aizturēs baciļus no izplatīšanās tikpat veiksmīgi kā priekšā aizliktas plaukstas, tomēr elkonim būs daudz mazāk izredžu nonākt kontaktā ar virsmām citiem cilvēkiem un viņus aplipināt. Un, pats galvenais – neatkarīgi no tā, esi vai neesi slims, gripas epidēmijas laikā labāk izvairies no vietām, kur pulcējas daudz cilvēku.
Komentēt

2. Šņauc degunu pareizi!

Šņauc degunu pareizi!
Visiem pieaugušajiem šķiet, ka viņi prot šņaukt degunu, bet – ha! Nekā nebija. Slapju iesnu gadījumā degunu labāk ir šņaukt, nevis vilkt visu atpakaļ blakusdobumos. Tāpat arī ļoti spēcīga šņaukšana var traumēt elpceļus. Tāpēc īsa pamācība šņaukšanā: pieliec salveti pie deguna, kārtīgi ievelc elpu, aizspied vienu nāsi un otru maigi un lēni izšņauc salvetē. Nekādas pārcentības un varoņdarbu te nevajag, neviens tev nedos medaļu par skaļāko šņaucienu. Gatavs? Atkārto to pašu ar otru.
Komentēt

3. Mazgā rokas īpaši cītīgi.

Mazgā rokas īpaši cītīgi.
Tīrām rokām ir milzīga nozīme veselības saglabāšanā, sevišķi ziemā. Ar nemazgātām rokām noteikti neaiztiec acis, degunu un muti – tur vīrusam iekļūt ir visvieglāk. Visvienkāršākais veids, kā parūpēties par higiēnu, ir nēsāt līdzi roku dezinficētāja pudelīti – to, kuru nevajag noskalot ar ūdeni. Ja esi dabisku līdzekļu piekritējs, pagatavo līdzekli no kanēļa, lavandas, tējaskoka vai rozmarīna ēteriskajām eļļām – tām piemīt antibakteriālas īpašības un tās forši smaržo. Iepildi pudelītē un nēsā līdzi!
Komentēt

4. Ēd labās baktērijas.

Ēd labās baktērijas.
Daudzie miljoni mikroorganismu, kas dzīvo tavās zarnās, palīdz tavam organismam darboties labāk un turēt imūnsistēmu darba kārtībā. Ķīniešu zinātnieki kādā pētījumā atklāja, ka probiotiskie līdzekļi – tie, kas satur labās baktērijas – būtiski samazināja bērnu saslimšanu ar elpceļu slimībām, drudzi, iesnām un klepu. Probiotiķus vari nopirkt aptiekā, bet vari arī tā pavairāk iekļaut ēdienkartē skābētus kāpostus, jogurtu, kefīru un dabīgo kvasu.
Komentēt

5. Lieto uzturu, kas palīdz atveseļoties un neslimot.

Lieto uzturu, kas palīdz atveseļoties un neslimot.
Par ķiplokiem un sīpoliem viss ir skaidrs, tāpat arī par dzērvenēm un c vitamīnu. Taču, ja esi saslimis, tev noderēs arī citi pārtikas produkti, piemēram:
Banāni un rīsi mazina šķidru vēderu un nomierina visu vēdera darbību – kas var būt ļoti svarīgi, ja gripas dēļ jau kuro dienu neesi ēdis.
Mellenes, turpretī, padara vēderu mīkstāku, ja nu tas ir tieši tas, kas tev nepieciešams.
Čili, vasabi un mārrutki atver blakusdobumus un elpceļus. Čili arī palīdz sašķidrināt krēpas, kas burbuļo plaušās un vieglāk tās izklepot (tomēr, ja tev ir jau tik slikti, mēs neiesakām ārstēties ar pliku čili vien).
Dzērvenes palīdz izvadīt baktērijas no liesas un urīnceļiem.
Žeņšeņs aizkavē gripas un citu elpceļu slimību rašanos – vairākas zinātnieku grupas ir pārbaudījušas šo apgalvojumu un nonākušas pie apstiprinošiem rezultātiem. Krūzīte žeņšeņa tējas dienā, un no gripas nebūs jābaidās! (Uzmanies, ja tev ir augsts asinsspiediens vai problēmas ar miegu, žeņšeņs ir tonizējošs)
Pats par sevi saprotams – dzer daudz silta šķidruma, lai palīdzētu organismam atjaunot šķidruma krājumus un attīrīties.
Komentēt

6. Vēdini un tīri telpas.

Vēdini un tīri telpas.
Svaigs un mitrs gaiss nāk par labu elpceļiem un palīdz tiem cīnīties ar infekcijām. Ja nav iespēju vēdināt telpas, vismaz mitrini gaisu! Novieto telpā bļodu ar kādu smaržīgu, karstu tēju vai ūdenim piepilinātu ēterisko eļļu. Tikpat svarīgi ir arī kārtīgi dezinficēt telpas. Ja negribi ķīmiju un hloru, lieto etiķi vai tējaskoka eļļu – abi produkti iznīcinās lielāko daļu mājās esošo baktēriju.
Komentēt

7. Pasporto!

Fizkultūra pat mazās devās uzlabo organisma aizsargspējas. Protams, nevajag pārspīlēt – garš skrējiens -20 grādos var panākt pretēju efektu. Varbūt šis ir īstais brīdis pamēģināt jogu? Lūk, pusstundu garš jogas vingrinājumu kopums tieši saaukstēšanās un gripas simptomu atvieglošanai. Pamēģini!
Komentēt

8. Ej pirtī.

Ej pirtī.
Senie latvieši zināja, ko darīja, un pirtī gāja ne vien mazgāties, bet arī ārstēt kaites. Tiesa, ar pamatīgu gripu pirtī vairs nav, ko darīt. Bet pie pirmā “kaklā kaut kas krekšķinās” vari mēģināt izkarsēties un varbūt izdosies izšmaukt cauri. Maza viltība – arī pirtī vari izmantot antibakteriālās ēteriskās eļļas un ne vien kārtīgi izsvīst, bet arī no sirds saelpoties to labumus.
Komentēt

9. Skalo kaklu.

Skalo kaklu.
Mūsu bērnībā šis paņēmiens bija modē, un tagad ar visiem jaunmodīgajiem kaklā pūšamajiem kaut kur pačibējis. Tomēr kakla skalošana ir efektīvs veids, kā atvieglot kakla sāpes. Izmanto veco labo sālsūdeni – tējkaroti sāls uz lielu krūzi silta ūdens. Lai mazinātu kņudēšanu kaklā, lieto savelkošas tējas, kas satur tanīnu, piemēram, stipru melno tēju. Tam pašam nolūkam var izmantot arī biezu mikstūru – sajauc šķidru medu ar ābolu etiķi, vai arī medu ar padzisušu aveņu kaulu tēju. Vienmēr izmanto siltu, nevis karstu šķidrumu!
Komentēt

10. Turi kājas siltumā un sausumā.

Turi kājas siltumā un sausumā.
Labi gumijnieki būs ilgmūžīgs ieguldījums, kurš visu cauru gadu glābs tavas kājas no izmirkšanas un salšanas. Un līdz ar to tevi pašu – no saaukstēšanās. Tikai uzmanies – gumijnieki neganti slīd!
Komentēt

11. Apgaismojies!

Apgaismojies!
Tā kā mēs dzīvojam diezgan tālu uz ziemeļiem, Latvijas iedzīvotājiem bieži pietrūkst gaismas un līdz ar to arī D vitamīna. Gan vitamīns, gan arī pati gaisma ir svarīgi faktori imunitātes stiprināšanai, taču solārijs nebūs tas labākais risinājums. Tā vietā aizej uz gaismas terapiju – tiksi pie vajadzīgajiem UV stariem, taču neapdraudēsi sevi ar ādas vēzi. Gaismas terapija pieejama Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā, Latvijas Valsts apdegumu centrā slimnīcā “Biķernieki” un Austrumu slimnīcā.
Komentēt

12. Ja tomēr esi pamatīgi saslimis – ej pie ārsta.

Ja tomēr esi pamatīgi saslimis – ej pie ārsta.
Tējas un C vitamīns ir laba lieta, taču ārstam ar savu gudro aci būs labāk redzams, vai ļaut tev turpināt dzert tējas vai tomēr ārstēties ar zālēm. Atceries, ka aši izārstēties ir mazāk kaitīgi (un arī lētāk) nekā ielaist slimību līdz pamatīgiem dziļumiem. Gulēt trīs nedēļas mājās galīgi, galīgi nav jautri.
Komentēt

Gripu no parastas saaukstēšanās var atšķirt šādi: tā sākas strauji, tev “lauž kaulus”, sāp galva, protams ir arī temperatūra un sauss klepus. Ja gadījies saslimt smagi, sāp arī muskuļi un locītavas, temperatūra var paaugstināties līdz pat 39 grādiem, sāp acis. Šis ir tas brīdis, kad ārstu noteikti vajadzētu saukt uz mājām un, ja citādi nevar, saukt neatliekamo medicīnisko palīdzību. Ja zini kādu kaimiņu, kurš dzīvo viens un ir saslimis, regulāri piekāp apvaicāties, kā viņam iet. Iespējams, tā tu izglābsi dzīvību.

 

 

Avoti vesels.lv, spkc.gov.lv, greenmedinfo.com, webmd.com


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru