5 lietas, kas jāzina par grādīgu dzērienu baudīšanu karstā laikā

Komentēt

Svarīgi!

Vasara ir iesākusies ar iepriecinoši (vai izaicinoši – tiem, kam ziema ir mīļākais gadalaiks) siltām temperatūrām, un brīvdienās daudzi veldzes nolūkos aiziet garām ūdens glāzei un piestāj pie kaut kā gardāka. Alus, vēss baltvīns, sangrija, aperolsprics – tie ir vien daži no dzērieniem, kas siltā laikā tiek patērēti uz nebēdu.

Ballīšu laiks ir ballīšu laiks, un neviens no mums nav tik naivs, lai cerētu, ka kāds klausīs ieteikumam nelietot grādīgus dzērienus. Tomēr ar alkoholu karstumā ir jābūt uzmanīgam, un der atcerēties dažas lietas.

1. Alkohols var vasaru padarīt vēl karstāku

Un te mēs nerunājam par erotiskiem piedzīvojumiem, kurus sadarīt reibumā (kaut gan arī tas, protams, ir faktors). Alkohols – jebkurš – ir viela, kas paplašina asinsvadus, kas ļauj vairāk asinīm pieplūst ādai. Tādēļ arī ziemā iesaka sildīties ar kādu šļuku brandvīna vai balzama (un arī tas ir diezgan bīstami, tā cilvēki tiek pie apsaldējumiem un paliek bez pirkstiem un deguniem). Un kopumā jau tā nebūtu nekāda problēma, ja vien ārā nav stipri daudz grādu, kas nozīmē – ādas virsmai pietuvojušās asinis neatdziest. Šovasar gan temperatūras virs 30 grādiem vēl neesam pieredzējuši, bet pieņemot, ka tādas būs – esi uzmanīgs, jo šādi var arī pārkarst un strauji atūdeņoties, ja pa vidu dzērieniem neiemalko arī ūdeni.

2. Alkohols atūdeņo

Šis, protams, ir daudziem zināms punkts, tomēr atkārtošana – zināšanu māte. Lai kā šķistu, ka alus veldzē labāk par ūdeni (galvenokārt tāpēc, ka garšīgāks), tā alkoholiskais sastāvs drīzāk izžāvē organismu, liekot nierēm izvadīt vairāk šķidruma, nekā tās izvadītu bez dzēriena. Protams, alus ir salīdzinoši zemu promiļu gradācijā, tāpēc tā postaža ir mazāka par, piemēram, vīnu, tomēr karstā laikā jāuzmanās. Svarīgi ir atcerēties, ka karstumā zaudējam ūdeni caur ādu svīšanas procesā (kas notiek arī tad, ja krekls ir sauss). Nu un atūdeņots organims, savukārt, dzesējas štruntīgāk par tādu, kurš labi uzpildīts ar ūdeni – līdzīgi kā auto.

Sevišķi raižpilnu skatienu raidi tiem, kas vasarā nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm, malkojot dzērienu – tas var būt pludmales volejbols vai dārza darbi. Fizisku aktivitāšu laikā svīšana un ūdens patēriņš ir īpaši liels, savukārt, aizraujoties ar bīča maču vai dobes rakšanu ir viegli nepamanīt, ka jau sen bija laiks padzerties ūdeni. Ja mani tādas blakusparādības kā reiboņus, galvassāpes vai muskuļu krampjus, žigli padzeries!

3. Alkohols nedraudzējas ar sauli

Lai arī vēss aliņš pludmalē var būt jauki, nereti šāda kombinācija uzdzen miegu. Tu piever acis tikai uz trim minūtēm, bet attopies pēc stundas ar pamatīgiem apdegumiem. Stulbi! Un bīstami, jo saules apdegumi būtiski palielina ādas vēža risku. Nemaz nerunājot par to, ka nākamās dienas ir norakstītas – ne pagulēt, ne apģērbties. Tāpēc saulē no dzērieniem labāk izvairīties un, ja dodies uz pludmali ar alus kasti, labāk paņem arī saulessargu. Jā, un arī tiem, kas brauc pie auto stūres pēc viena aliņa, jo “vienu jau var” – uzmanieties ar sauli. Arī viegls alus saulē var tā iebliezt pa galvu, ka pazūd spēja orientēties laikā, telpā un ceļu satiksmes noteikumos. 

4. Alkohols nedraudzējas ar peldēšanu

Šis nu reiz ir uz visstingrāko jāņem vērā. Latvijas slīcēju statistika ir tik graujoša un skumja, ka pirmdienu rītos negribas skatīties ziņas. Skaidra lieta, ka karstā laikā gribas atveldzēties gan iekšķīgi, gan ārīgi, bet varbūt tad to var darīt apgrieztā secībā un nelikt biedriem paturēt pusizdzerto aliņu, kamēr pats demonstrē, kā var ielēkt upē no tilta. Vienkārši nedariet tā, lūdzu. Un pat tad, ja nav tilta, no kura lēkt, arī tad peldēšana dzērienu ietekmē ir gaužām slikta doma – švakā koordinācija, muskuļu spēks un nespēja adekvāti novērtēt situāciju nav kaut kas tāds, ar ko līst ūdenī pārbaudīt savu varēšanu. Tās bēdīgās statistikas jau ir gana.

5. Tiesa, ir veids, kādā šo visu var nedaudz salabot

Vēlreiz – ir pavisam skaidrs, ka vairums no tiem, kas lasa šo rakstu, brīvdienās iemalkos kādu dzērienu, neskatoties uz karstumu. Te tad nu ir svarīgi atcerēties, ka ūdeni jādzer vairāk, nekā šķiet. Ar iemalkošanu pa vidu īsti nepietiks, un nebūs gana arī ar tautas gudrību, kas vēsta – uz katru glāzi grādīgā dzēriena jāizdzer glāze ūdens. Patiesībā alkohols liek izčurāt tikpat un aptuveni vēl par trešdaļu vairāk. Tātad, uz pinti alus būtu jāizdzer 800 mililitri ūdens, lai organisms nezaudētu šķidruma krājumus. Tas var nebūt viegli, jo arī alkoholiskie dzērieni lieliski remdē slāpju sajūtu (vismaz uz brīdi), un šķiet stulbi izdzert tik daudz ūdens, kad negribas. Te ir viens noderīgs triks – sāļās uzkodas, kas aizturēs ūdeni organismā. Jāpiebilst gan, ka ar šo ļoti jāuzmanās vīriešiem pusmūžā un cilvēkiem ar paaugstinātu asinsspiedienu – sirds slimības un sāls nav laba kombinācija. Bet pārējiem čipsīši var būt lielisks veids, kā mazināt organisma dehidrēšanos. 

Lai nu kā, vasara ir tikai sākusies, tāpēc pavadiet brīvdienas uzmanīgi un dzērienus lietojiet atbildīgi. Priekā!

Avoti: 1, 2


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru