ZINĀTNIEKI: Inteliģenti cilvēki lamājas, iet vēlu gulēt un taisa nekārtību

Komentēt

Vairāki pētījumi pierāda šo saldo patiesību.

Neticamais acīmredzamais – pirmoreiz pasaules vēsturē mammas ir kļūdījušās. Visu bērnību mēs dabūjām dzirdēt, kādi nekārtīgi sivēni esam un ka mūsu istabās drīz dzīvos čūskas. Mūs bāra par katru izsprukušu lamuvārdu un dzina gulēt jau līdz ar tumsas iestāšanos. Mēs, protams, izaugām nekārtīgi, reizēm nolamājamies un joprojām gulēt ejam vēlu. Un lūk, jaunākie pētījumi apgalvo, ka mūsu bērnības ciešanas ir gatavās pupu mizas.

 

LAMĀJAS TIKAI MUĻĶI? NEKĀ NEBIJA

Vairāki zinātnieki neatkarīgi viens no otra ir nākuši klajā ar pētījumiem, kuri apstiprina, ka tie, kuri mēdz lamāties, vēlu paliek nomodā un paši uz sava darbgalda neko nevar atrast, ir inteliģentāki par vairumu. Nu, labi, ja ne par vairumu, tad vismaz noteikti ir gudrāki par kārtīgajiem cenzūras pratējiem, kuri nekad neiet gulēt vēlāk par desmitiem.

Ja tev ir gadījies vecāku klātbūtnē pateikt ko necenzētu, tas nav tāpēc, ka esi nekaunīgs dumpinieks – pētījums rāda, ka cilvēkiem, kuri lamājas, ir lielāks vārdu krājums nekā tiem, kuri nelamājas. Pētījumā vairākiem desmitiem cilvēku lūdza minūtes laikā nosaukt maksimāli daudz rupju vārdu, bet otrajā piegājienā – maksimāli daudz dzīvnieku vārdu. Nākamajos piegājienos eksperiments tika nedaudz sarežģīts, un dzīvnieku vārdiem bija jāsākas ar kādu konkrētu burtu. Protams, izrādījās, ka tie, kuri zina vairāk dažādu kolorītu rupjību, daudz labāk spēj izmantot valodu kā instrumentu, spēj izprast un just dažādu vārdu nianses un kopumā viņu vārdu krājums ir jūtami lielāks. Turklāt, viņiem ir arī augstāka pašapziņa. Pie velna, jā!

 

RADOŠUMS MĪT HAOSĀ (UN ARĪ HAOSS IR ZINĀMA KĀRTĪBA)

Nekārtīgas istabas, savukārt, vēl nesen tika uzskatītas par dezorganizētas un izniekotas dzīves pazīmi, taču nupat zinātnieki atklājuši, ka arī tā faktiski ir inteliģences pazīme. Šajā pētījumā pusei dalībnieku bija jāveic dažādi uzdevumi tīrā un kārtīgā, bet otrai – haotiskā darbavietā. Vēlāk dalībniekiem tika piedāvāts ziedot labdarībai un uzcienāties, izvēloties šokolādi vai ābolu. Izrādījās, ka cilvēki, kuri strādā pie nekārtīgiem darbagaldiem, izgudro vairāk interesantu un radošu ideju un vairāk uzdrošinās lauzt iesīkstējušas normas – tīro darbagaldu gadījumā cilvēki veiksmīgāk darīja tieši tās lietas, kuras no viņiem tika sagaidītas. Šie dalībnieki arī vairāk ziedoja labdarībai un biežāk izvēlējās ābolu šokolādes vietā. Savukārt nekārtīgo darbavietu pētījuma dalībnieki spēja izdomāt vairāk neparastu un radošu ideju, un izvēlē starp klasisku produktu un kaut ko neierastu izvēlējās, protams, otro. Kopumā zinātnieki secināja, ka nekārtība darba vietā ļauj cilvēkiem atbrīvoties no iesīkstējušām normām un tradīcijām un paraudzīties uz lietām no cita skatupunkta – kas ir tieši tas, kas nereti nepieciešams radoša darba darītājiem.

Galu galā, pats Alberts Einšteins ir teicis: "Ja nekārtīgs darbagalds ir nekārtīga prāta pazīme, tad kā pazīme ir tukšs darbagalds?"

 

PŪCES DOMĀ LABĀK

Savukārt, kas attiecas uz vēlajiem negulētājiem jeb pūcēm – šiem cilvēkiem nereti ir sliktākas atzīmes skolā, jo stundas vienkārši ir galīgā nelaikā, lai pūces tās spētu uztvert. Taču viss mainās pieaugušo dzīvē. Madrides universitātes zinātnieki ir izpētījuši, ka vakara tipiem ir labāka induktīvā spriestspēja, kas tiek saistīta ar augstāku inteliģenci kopumā. Šo domāšanas prasmi saista arī ar spēju izgudrot inovācijas un prestižāku darbavietu ieņemšanu. Vien dažas no slavenajām "pūcēm" – Baraks Obama, Čārlzs Darvins, Vinstons Čērčils, Džeims Džoiss, Marsels Prusts, Kīts Ričardss un Elviss Preslijs. Ja arī tu esi pūce, tad atrodies labā kompānijā!

Tāpēc nākamreiz, kad kāds kolēģis tev palūgs sakārtot darbagaldu, aizrādi viņam, ka čipsu paka un aizvakara kafijas krūze ir ļoti nepieciešama radošajam garam. Un, ja tu satiec vecākus, kuri uz tevi rājas par nejaušo trīsburtu kombināciju, aizsūti viņus uz... zinātnes kursiem. Viņi var tevi nesaprast, taču vismaz zinātnieki beidzot ir apstiprinājuši tavu neatzīto ģēniju.


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru