Zinātne noskaidro, ka kaķi patiešām zina savus vārdus

Komentēt

Tas gan nenozīmē, ka viņiem tie sevišķi rūp.

Jo vairāk lasi zinātniskus pētījumus, jo vairāk brīnies, kādas dīvainas lietas zinātnieki mēdz pētīt. Daļa no tām tomēr ir gana jautra. Tā, piemēram, tagad Bristoles Universitātes pētnieki noskaidrojuši, ka kaķi patiešām zina savu vārdu. Tiesa, ne vienmēr viņiem rūp to izrādīt.

Žurnālā Scientific Reports publicētais pētījums apgalvo, ka mūsdienu mājas kaķi prot atšķirt savu vārdu no līdzīga skanējuma vārdiem, lai gan šo atšķirību viņi reģistrē vien ar knapi manāmu auss kustību.

Džons Bredšovs, viens no pētījuma autoriem un cilvēks, kurš specializējas dzīvnieku komunikācijā ar cilvēkiem, teic, ka “kaķi ir tikpat labi apmācāmi kā suņi – viņiem vienkārši sevišķi nepatīk izrādīt saimniekiem, ko viņi ir iemācījušies”.

Pētījumā tika izmantota psiholoģiska tehnika, kas paredz, ka uz bieži atkārtotu stimulu cilvēks vai dzīvnieks ar laiku vairs nereaģē. Autori paviesojās 11 mājās, kurās mīt kaķi, un lūdza saimniekiem nolasīt kaķiem vārdu rindu. Visi vārdi bija ar vienādu garumu un ritmu kā konktētā kaķa vārds. Vairums kaķu sākumā mēģināja ieklausīties, kustinot ausis, taču jau pēc ceturtā vārda viņu uzmanība bija zudusi un dzīvnieki vairs neklausījās. Tomēr brīdī, kad atskanēja kaķa vārds, izrādījās, ka 9 no 11 kaķiem tomēr izrādīja pamanāmu uzmanību un attiecīgi reaģēja. Tiesa, zinātnieki gan piebilst, ka tas var būt arī tāpēc, ka šo vārdu viņi dzīvē ir dzirdējuši gana daudz.

Lai pārbaudītu, vai tas tā ir, pētnieki atkārtoja eksperimentu tajās mājās, kur mīt vismaz 5 kaķi. Šoreiz dzīvnieku reakcija tika pārbaudīta uz viņu, hmm, dzīvesbiedru (dzīvokļa biedru? Kā to lai nosauc?) vārdiem, atstājot paša kaķa vārdu kā pēdējo. Tikai 6 no 24 kaķiem neizrādīja reakciju uz biedru vārdiem, tomēr arī šie 6 minči atsaucās uz savu vārdu, norādot uz iespējamību, ka pat daudzkaķu mājās kaķis spētu atšķirt savu vārdu no citu biedru vārdiem.

Zinātnieki gan nelikās mierā un devās uz kaķu kafejnīcu – tā ir kafē, kurā mitinās kaķi un apmeklētājiem ir iespēja ar tiem padraudzēties un parotaļāties. Tur statistiski nozīmīgu reakciju uz savu vārdu izrādīja vien 3 no 9 kaķiem. Tomēr, zinātniekuprāt, visu rezultātu summa norāda uz to, ka kaķu vārdi viņiem ir īpašāki par visām citām skaņām, kuras izdala divkājainie dzīvesbiedri. Te gan jāpiebilst, ka tas neliek domāt par to, ka kaķi saprot cilvēku valodu – dzīvnieks spēj atpazīt noteiktu skaņu kombināciju, tomēr Sniedziņš diez vai spēs izprast, ka nosaukts par godu ziemas sezonas nokrišņiem. Lai spētu darboties šajā izpratnes līmenī, kaķiem būtu jāapgūst gramatika un sintakse, un tas šobrīd ir nedaudz par sarežģītu (vai vismaz tā viņi liek mums domāt).

Zinātnieki piebilst, ka, ņemot vērā kaķu kaprīzumu, saimniekiem nav jābūt vīlušamies, ja dzīvnieks tomēr neizrāda nekādu reakciju uz sava vārda skaņu. Lielākoties kaķi atsaucas tad, kad vēlas ēdienu vai arī izjūt gatavību uz komunikāciju. Pārējā laikā viņi ir pārāk aizņemti, medījot mušas vai guļot. Un tieši šo attieksmi mēs kaķos tik ļoti mīlam, vai ne?

Avoti: 1, 2.


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru