Iespējams, vienīgais rotaļu lācis, kurš lidmašīnā sēž privātā krēslā

Komentēt

Varam pateikt priekšā, ka tas ir kāds īpašs talismans.

Lācis reiz piederējis brīnišķīgajam dzejniekam Imantam Ziedonim, un nu atrodas autora muzejā, kā arī kalpo kā fonda Viegli talismans. 

11. aprīlī kopā ar fonda Viegli pārstāvjiem un draugiem Lācis vārdā Andrejs Upīts devās uz Londonu, lai piedalītos Londonas grāmatu tirgū un vestu Imanta Ziedoņa atstāto kultūras mantojumu, viņa darbu tulkojumus, idejas un vērtības pasaulē. Lidmašīnā Lācis sēž pats savā krēslā un lido pats ar savu aviobiļeti – jau otro reizi dzīvē.

 

Pirmais lidojums

Lācim Imanta Ziedoņa dzīvē bijusi nozīmīga loma – tas ir dzejnieka un viņa dzīvesbiedres Ausmas Ziedones-Kantānes lielās rotaļu lāču kolekcijas pirmais varonis. 1966. gadā Kabardā-Balkārijā, kur norisinājās latviešu kultūras dienas, Lāci rakstnieks iegādājās kā dāvanu savai dzīvesbiedrei. Tā ievērojamais izmērs bija iemesls, kādēļ lidmašīnā tika iegādāta atsevišķa sēdvieta. 

youtube.com
youtube.com

“Lidlaukā viņu nepieņēma: viņi nevar to nolikt bagāžā. Un līdzi lidmašīnas salonā arī nevar paņemt, jo viņš aizņem daudz vietas. Es dabūju pirkt bērnu biļeti. Tad, kad mēs viņu nosēdinājām sēdvietā, visi kliedza, lai atbrīvo vietu, kur lāci biju iesēdinājis. Un tad mēs piespraudām biļeti viņam pie krūtīm, lai visi saprastu, ka viņš tiešām ir pilnvarots tur sēdēt. Un tagad, laiku pa laikam, kad mums ir kādi ordeņi vai medaļas, mēs viņam svētku reizēs piespraužam tos pie krūtīm. Viņam tad viss labi izskatās,” savulaik atmiņās par Lāča pirmo ceļojumu dalījies dzejnieks Imants Ziedonis. 

Lāči kā iedvesma

Tieši Lācis Andrejs Upīts, kurš, līdzīgi citiem kolekcijas eksemplāriem, savu vārdu ieguvis par godu zināmam latviešu rakstniekam, gadu gaitā iedvesmojis vairāku lāču tematikai veltītu literāru darbu tapšanu, piemēram, Imanta Ziedoņa “Lāču pasaku” un dziesmu par lācīti ar zāģu skaidām, kuras teksta autore ir Ausma Ziedone-Kantāne.

Pirmo reizi Londonas grāmatu tirgū, kas norisinās no 10. līdz 12. aprīlim un kurā Baltijas valstis šogad ir īpašā – goda viesu – statusā, tika pārstāvēts dzejnieks Imants Ziedonis. Fonds Viegli kopā ar Imanta Ziedoņa muzeju devušies ceļā, lai Londonā prezentētu pirmo fonda Viegli Ziedoņa dzejas izdevumu angļu valodā – grāmatu “The 1001st Blakish-Blue Night” un uzstātos ar lekciju “Radīts Latvijā: Imants Ziedonis kā brīvības, prieka un radošuma simbols”. Tāpat Londonā notiks trīs fonda Viegli koncerti, kuros piedalīsies fonda mūziķi un draugi – Latvijas Republikas vēstniecībā Lielbritānijā, Ukraiņu sociālajā klubā, kā arī Daugavas Vanagu mītnē “Straumēni”.

Avots: parmuziku.lv

 

 


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru