Praktiski ieteikumi, kā nepārkarst vasaras tveicē

Komentēt

Vasara ir vienreiz gadā! Lūk, kā to izbaudīt arī tad, ja neesi karstummīlis.

Karsts laiks ir superīgi! Ja vien tu neesi viens no tiem, kas karstumā nespēj paēst, pagulēt, padomāt un vispār eksistēt. Īpaši traki, ja no karsta laika nevari izbēgt ne mājās, ne darba vietā. Tomēr ir atsevišķi paņēmieni, kas tev ļaus ja ne izbaudīt, tad vismaz pārdzīvot šo vasarīgo laiku.

1. Aizver logus, lodžijas durvis un aizkarus

Saulīte dzīvoklī ir forši, bet šajā temperatūrā tu ar atvērtiem logiem padari dzīvokli par siltumnīcu. Sevišķi, ja tavos logos spīd rīta saule, kad ārā vēl ir vēss – tavas mājas sāk uzkarst jau tad, kad ārā vēl ir vēss.

2. Novieto ledus spaini pie ventilatora

Ok, maza atkāpe – mēs no sirds ceram, ka esi iegādājies ventilatoru! Jo šobrīd ar šāda pirkuma ieviešanu ir zināmas problēmas – neesi, protams, vienīgais cilvēks, kuram ir karsti. Tomēr, ja ventilators mājās ir ienācies, ir vērts nedaudz piestrādāt pie tā, lai tas gaisu patiesi arī atvēsinātu, nevis dzenātu uz riņķi karsto. Ja noliksi ventilatoram priekšā spainīti ar ledu vai vismaz trauku ar ļoti aukstu ūdeni, būs jūtami vēsāk. Pamēģini!

3. Izmanto saldētavu

Šis ir laiks, kad no saldētava izēst visas pērnā gada ogas un dārzeņus, lai tur ievietotu nedaudz svarīgākas lietas. Piemēram, spilvendrānas, palagus un naktskreklu. Tas gan tevi atvēsinās uz salīdzinoši īsu brīdi, tomēr ar to pietiks, lai šajā karstumā varētu aizmigt.

4. Slapjš dvielis un logi ir laba kombinācija

Tā patiešām strādā! Ja izkārsi aukstā ūdenī samērcētu dvieli logu priekšā, gaiss kļūs jūtami vēsāks. Ja nevēlies čakarēties ar dvieļiem, bet tev ir biezie aizkari, kurus aizvilkt (atgriežamies pie 1. punkta) – varbūt ir vērts tos beidzot izmazgāt un izžaut tieši uz stangas? Divi zaķi ar vienu šāvienu!

5. Optimizē ēdienkarti

Kam vajadzīgas karbonādes ar kartupeļiem, ja latviešiem ir aukstā zupa? Mūsuprāt, šajā punktā vairs neko nevajag piebilst.

6. Izslēdz nevajadzīgās elektroniskās ierīces

Tas var šķist sīkums, tomēr ierīces uzsilst un, attiecīgi, uzkarsē arī mājokli. Atslēdzot tās no elektrības tīkla varbūt neietaupīsi daudz naudas, tomēr ietaupīsi mazliet karstuma, un tas šajos laikapstākļos ir svarīgāk par daždesmit centiem.

7. Guli, izmantojot ēģiptiešu metodi

Smieklīgi, bet tieši tā šis paņēmiens arī saucas. Samērcē palagu vai dvieli, apsedzies un ej gulēt. Būs diezgan vēss! Tiesa, vēlams uzsegt kādu papildu palagu apakšā, lai nesamērcētu matraci.

8. Caurvējš ir tavs draugs

Lai kā latviešiem arī nepatiktu caurvējš, karstā un sutīgā laikā tas ir labākais, ko var iedomāties. Atver visus logus un durvis uz velna paraušanu! Un, lai cik liels arī nebūtu kārdinājums sēdēt tam visam pa vidu, ierausies tomēr maliņā – visas tautas gudrības par caurvēju nav bez pamata, un sapūsta spranda vasaras karstumā nav forši.

9. Atvēsini pulsa vietas

Vislabāko efektu sasniegsi, ja mēģināsi atvēsināt vietas, kur asinsrite pietuvojas ādai – plaukstas pamatnes, kaklu, elkoņa locītavas, ceļu aizmugures, cirkšņus un potītes.

10. Šūpuļtīkla laiks!

Būsim godīgi: tu par to vienmēr esi sapņojis. Tāpēc, ja vien ir jebkāda iespēja mājās vai dārzā ieviest šūpuļtīklu, dari to! Šūpuļtīklā gulēt būs daudz vēsāk, jo tur nav matrača, kas silda. Ja guli ārā, neaizmirsti arī par moskītu tīklu, lai nākamā rītā nav jāpamostas sakostam un aizpampušam.

11. Guli ārā

Šis ieteikums, protams, nestrādās tad, ja esi dzīvokļa iemītnieks mikrorajonā. Tomēr tiem, kam ir piemājas dārziņš, šī ir izcila iespēja ieviest savā ikdienā mazu piedzīvojumu un iet nosnausties ārā. Svaigs gaiss, vēsums un putnu dziesmas – būsi izgulējies tik labi, kā nekad. Pamēģini! Ja nevēlies iet gulēt ārā, vienmēr vari pamēģināt gulēt uz grīdas mājās – arī tas būs jūtami vēsāk.

12. Atvēsini pēdas

Līdzīgi kā ar pulsācijas vietām, pēdu atvēsināšana ir labs veids, kā mazliet atdzesēt visu ķermeni. Iemērc kājas ledus auksta ūdens vannā un baudi! Bonuss – ja no karstuma tavām kājām piemetas tūska, auksts ūdens mazinās arī to.

13. Dodies uz aptieku

Cita starpā, dažādi sportistiem paredzētie atvēsinošie spreji, gēli un krēmi dara brīnumus. Lai arī faktisku atvēsināšanu tie veic ļoti nosacīti, atvēsinošā zirgu ziede, piemēram, liks tev justies kā āliņģī ielēkušam. Kas ir ļoti, ļoti patīkami, kad ārā ir +33.

14. Izvēlies griķu vai bambusa spilvenus

Spalvu spilveni ir forši, tomēr arī ļoti, ļoti sildoši karstā laikā. Griķi, bambuss, kokoss un citi modernie materiāli tik ļoti neuzkrāj siltumu, tādēļ ar tiem gulēt būs patīkamāk.

15. Izslēdz silto grīdu vannas istabā

Šķiet visai pašsaprotami, bet daudzi šo piemirst. Neesi viens no viņiem.

16. Ieziedies ar alveju, pirms ej gulēt

Alvejas gēlu vai arī pašas lapas vari glabāt ledusskapī. Iezied sevi ar to pirms miega – tas ne vien atvēsinās tevi, bet arī mitrinās ādu, kura karstumā ir visai izžuvusi, neskatoties uz taviem izmisīgajiem centieniem padzerties simts reizes dienā.

17. Ēd asu ēdienu, tomēr ne pirms gulētiešanas

Ass ēdiens ir laba lieta – ne velti visās siltajās zemēs cilvēki ēd asu! Ass ēdiens liek tev svīst, kas, savukārt, ir labākais dzesēšanas mehānisms. Tomēr nedari to pirms miega – aktīva svīšana gulēt ejot nebūs necik patīkama.     

Esi arī uzmanīgs – ja kļūst galīgi grūti, sāk reibt galva, nāk slikta dūša un trūkst gaisa, paziņo par to apkārtējiem vai sauc ātro palīdzību. Karstuma dūriens nav joka lieta! Bet citādi – izbaudi siltumu. Ziemā tev šī ļoti pietrūks!

Avoti: 1, 2, 3, 4.  


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru