12 labi veidi, kā piespiest sevi pastrādāt tad, kad ļoti negribas

Komentēt

Kad ļoti, ļoti negribas, bet absolūti vajag.

Reizēm ir tā, ka tu aizej uz darbu un saproti – nebūs. Vienkārši nestrādājas. Bet termiņi deg, kolēģi un priekšnieks gaida, viss ir briesmīgi un tu nesaproti, kā saņemties. Te būs daži praktiski ieteikumi. 

1. Uzstādi konkrētus mērķus. Produktivitāte ir atkarīga no tā, kā tu plāno savu laiku. Jo veiksmīgāk esi saplānojis mērķus un to termiņus (esi reālistisks un dod sev pietiekami daudz laika!), jo labāk ritinās produktivitātes kamoliņš. Uzstādi mērķus dienai un nedēļai. Pats galvenais – sašķiro prioritātes, lai nav tā, ka velti daudz laika visādiem štruntiem, aizmirstot par mēneša svarīgāko pienākumu.

2. Strādā lēnāk. Šis varbūt šķiet nedaudz nesakarīgs ieteikums, tomēr lēnāka strādāšana, pirmkārt, ir labāka par prokrastinēšanu, un, otrkārt, nomierina un ļauj strādāt mērķtiecīgāk un organizētāk, jo histēriski mēģinājumi paspēt miljons lietas vienlaicīgi nestrādā. Tiesa, šis nederēs tajos gadījumos, kad mēneša darbu esi atlicis uz pēdējām divām dienām.

3. Atslēdzies no visa pārējā. Ir gana grūti izslēgt feisbuku un instagramu, tomēr, ja nemitīgi attopies, skatoties uz kaķu bildēm nevis strādājot, iespējams, tev vienkārši vajag atslēgt internetu (ja vien darba specifika neparedz to, ka jāatrodas tiešsaistē). Pabeigsi darbiņu – varēsi palasīties uz nebēdu.

4. Izmanto bloķētāju. Ja internetu atslēgt nevari, bet nekādi nevari arī saņemties iziet no soctīkliem vai telefona, izmanto īpašus rīkus. Tādi ir, piemēram, Cold Turkey vai Freedom. Arī pārlūkiem var uzinstalēt īpašus spraudņus, kas tev vienkārši neļaus ieiet feisbūkā visu norādīto laiku, piemēram, divas stundas vai visu dienu. Tas šķiet nedaudz skarbi mūsdienu pasaulē, kur neko nedrīkst palaist garām, bet – ko vajag, to vajag. Darbs pats sevi nedarīs!

5. Iedzer kafiju! Šis ir mūžvecs ieteikums, kurš patiešām strādā. Ja esi iestrēdzis un netiec galā ar lietām, iespējams, liela kafijas krūze ir tas, kas tev ir nepieciešams. Šeit ir raksts par to, kā dzert kafiju vispareizāk, lai maksimāli izmantotu tās sniegto enerģiju.

6. Atrodi mazu brītiņu sev, kad pasapņot. Ar sapņošanu mēs domājam sapņu būvēšanu vaļā acīm, nevis snaudu (lai gan vispār arī tā var būt efektīva stratēģija). Lai arī šķietami muļķīga nodarbe, sapņošana par tuvāku un tālāku nākotni ieslēdz tavu radošo domāšanu bezstresa režīmā, kas, savukārt, ļauj izdomāt, kā tikt galā ar problēmām efektīvāk.

7. Pamēģini strādāt īsākas darbdienas. Ja vien tava darba vieta un vide to atļauj, un darba laiks vairāk atkarīgs no tā, cik daudz esi paspējis paveikt, nevis cik stundas esi “atsēdējis”, nosaki sev 7 vai 6 stundu darba dienu, un stingri pie tā pieturies. Mazāk atvēlēta laika parasti mobilizē cilvēkus strādāt efektīvāk, jo nav laika muļļāties! Bonuss – papildu efektīvākai laika un darbu plānošanai iegūsi arī papildu brīvas stundas, kad pievērsties hobijam, satikt draugus vai vienkārši izgulēties. Forši!

8. Izproti savu enerģijas ciklu un sadarbojies ar to. Enerģijas cikls – tas nav ezotērisks štrunts, bet gan dabiska enerģijas pacēluma un krituma līkne, kas piemīt ikvienam. Kāds cieš no miegainības un smadzeņu vates no rīta, toties vakarā var gāzt kalnus, citam ir otrādi. Vēl kāds piedzīvo vairākus kalnus un lejas visas dienas laikā. Tad nu ir gana prātīgi visus svarīgākos darbus ieplānot laikā, kad tev paredzami varētu būt darbīgais periods. Miegainajam brīdim atstāj mazāk svarīgus darbiņus, piemēram, nevajadzīgo failu dzēšanu no datora.

9. Iemācies kaut ko jaunu. Brīžos, kad darbi nedeg un vispār jau ir, ko darīt, bet ļoti negribas, pamācies kaut kādu jaunu prasmi, kas tev noderēs darbā – jaunu programmēšanas valodu, radošās rakstīšanas pamatus, psiholoģiju, grāmatvedību vai jebko, kas pašam šķiet interesanti un noderīgi. Internets ir pilns gan ar nopietnākiem kursiem, tādiem kā Coursera, gan arī YouTube pamācībām, kas tev iemācīs absolūti jebko.

10. Vienkārši saņemies un izdari to, kas darāms. Šis ir nedaudz kaitinošs ieteikums, bet, ja ikviens no mums gaidītu iedvesmu, lai izdarītu lietas, mēs, ļoti iespējams, joprojām dzīvotu viduslaikos. Tu negaidi iedvesmu, lai izmazgātu matus vai ieliktu drēbes veļas mašīnā – tas vienkārši ir jāizdara. Tāpat ir ar daudziem darbiem, arī radošiem – tu vari trīties un trīties un gaidīt īsto zvaigžņu stāvokli, vai vienkārši saņemties un to paveikt. Jā, varbūt darbiņš nebūs tik ģeniāls, kā tas varētu būt, toties tas būs padarīts.

11. Izveido jaunu ieradumu. Komiķis Džerijs Seinfīlds agrāk mēdza ievilkt sarkanu krustu tajās dienās, kad bija uzrakstījis kaut vienu jaunu joku. Redzot rindu ar sakrustotiem datumiem kalendārā, viņa pašapziņa un motivācija strādāt krietni pieauga. Kā viņš mēdza teikt – tavs vienīgais uzdevums ir nepārtraukt ķēdīti. Vieglāk ir turpināt to, ko esi labi uzsācis, nevis saņemties uzsākt kaut ko jaunu.

12. Prokrastinē funkcionāli. Reizēm ir tā, ka nekādi nevar saņemties pastrādāt, pat tad, ja no tā būtu atkarīga tava dzīvība. Tomēr arī nekā nedarīšanai var būt jēga. Tā vietā, lai lūrētu uz kaķiem, padari kaut ko drusku jēdzīgu – sakārto savu darāmo darbu sarakstu (pie viena vari pārskatīt prioritātes), uzliec failus uz servera vai mākoņa, sakārto savu galdu vai kabinetu (kārtīgā vidē arī labāk strādājas, starp citu) vai padomā par kādu citu projektu, kuru drīzumā būs jāīsteno. Tā būsi gan paprokrastinējis, gan arī padarījis ko lietderīgu.

Un, ja nekādi nevari saņemties pastrādāt, un tā notiek regulāri, apdomā, vai nav pienācis laiks meklēt citu darba vietu. Ja darbā mēs pavadām trešdaļu dzīves, ir vērts piestrādāt pie tā, lai uz darbu varētu iet ar prieku. 

Avoti: 1, 2, 3


Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru