20 lietas, kuras jāpārstāj darīt restorānā jeb kā nenokaitināt viesmīli

47 komentāri

Ja vēlies saņemt laipnu apkalpošanu, der zināt, kā nenokļūt viesmīļa melnajā sarakstā nepieklājības vai nezināšanas dēļ.

Viesmīļi par spīti nogurumam un citiem faktoriem skraida apkārt, lai pienestu tev maltīti un nodrošinātu patīkamu laiku restorānā, tāpēc nav pieņemami pret personālu izturēties nepieklājīgi.

Lūk, kas ir jāpārstāj:

 

1. Sist knipjus, lai pasauktu viesmīli

Sist knipjus, lai pasauktu viesmīli
Šis ir ārkārtīgi nepieklājīgi un tas tikai pierāda, cik maz cieņas tev ir pret cilvēku, kurš tevi apkalpo. Piesaistīt personāla uzmanību var arī daudzos citos, pieklājīgākos veidos, piemēram, notverot acu kontaktu, sakot:"Es atvainojos, ..." un tā tālāk.
Komentēt

2. Ieet restorānā un pa taisno ieņemt vietu pie jebkura galda

Ieet restorānā un pa taisno ieņemt vietu pie jebkura galda
Arī tas ir nepareizi - vislabāk ir ieejot sagaidīt, kad pienāk viesmīlis, tad nosaukt cilvēku skaitu un sagaidīt, kad personāls ierāda galdiņu. Kāpēc? Tāpēc, ka katrā restorānā ir noteikta sistēma par galdiņu sadalījumu un izkārtojumu, un konkrēti galdi/ telpas daļas var būt domāti noteikta lieluma kompānijām. Īsāk sakot, vispieklājīgāk ir sagaidīt viesmīli, pirms pats ieņem galdiņu.
6 komentāri

3. Ja tomēr pats dodies ieņemt vietu, izvēlēties nenovāktu galdu

Ja tomēr pats dodies ieņemt vietu, izvēlēties nenovāktu galdu
Ja kaut kādu iemeslu dēļ nesagaidi viesmīļa aicinājumu un nolem pats izvēlēties sev vietu, vismaz nedodies pie nenovākta galda. Ļauj viesmīlim sakopt to, kad neviens pie tā nesēž un netraucē, un sagatavot to restorāna apmeklētājiem.
3 komentāri

4. Pasūtīt kafiju pie sātīgās pusdienu/vakariņu maltītes

Pasūtīt kafiju pie sātīgās pusdienu/vakariņu maltītes
Nē. Tas ir dīvains austrumeiropas fenomens, par kuru rietumu un dienvidu restorānos un augstas klases vietējos restorānos personāls kārtīgi pabrīnīsies. Kafiju pasūti pēc maltītes, pie deserta vai kopā ar brokastīm.
5 komentāri

5. Pasūtot pamatēdienu, uzreiz pasūtīt saldo

Pasūtot pamatēdienu, uzreiz pasūtīt saldo
Tas ir nevajadzīgi, ja vien nevēlies, lai tev visu nes uzreiz kopā. Arī tu pats nevari zināt, cik ļoti un kādu desertu vēlēsies, kad būsi paēdis pamatēdienu, tāpēc saldo pasūti pēc tam.
2 komentāri

6. Turēt rokas uz galda, kad tevi apkalpo

Turēt rokas uz galda, kad tevi apkalpo
Tas traucē viesmīlim nolikt uz galda nepieciešamo īstajā vietā, tāpēc šajā brīdī rokas labāk turēt klēpī.
Komentēt

7. Likt viesmīlim ilgi gaidīt ar traukiem rokās

Likt viesmīlim ilgi gaidīt ar traukiem rokās
Ja brīdī, kad viesmīlis pie galda stāv ar ēdiena traukiem un sauc nosaukumus, lai zinātu, kuram cilvēkam nolikt šķīvi, neviens no kompānijas nespēj atcerēties, kurš to pasūtījis, vienkārši ļaujiet viesmīlim to nolikt jebkur, nevis gaidīt, kamēr kāds atcerēsies savu pasūtījumu. Šķīvjus nav viegli ilgi noturēt, it īpaši, ja tie ir karsti, tāpēc nekavē un nenokaitini personālu tikai tāpēc, ka nespēj atcerēties, ko izvēlējies. Kad ēdiens nolikts uz galda, varat sākt domāt, kas kuram pienākas.
2 komentāri

8. Saukt viesmīli, kad vēl neesi gatavs pasūtīt

Saukt viesmīli, kad vēl neesi gatavs pasūtīt
Tas ir ļoti kaitinoši, ja pasauc viesmīli, lai izdarītu pasūtījumu, un, kad viesmīlis ir klāt, tu īstenībā vēl domā, ko izvēlēties. Lai nekavētu personāla laiku, sauc viesmīli tikai tad, kad esi pilnībā gatavs izdarīt pasūtījumu.
3 komentāri

9. Izturēties nepieklājīgi pret viesmīli

Izturēties nepieklājīgi pret viesmīli
No šī cilvēka ir atkarīgs tas, cik ātri tu dabūsi savus dzērienus un ēdienus, un viņš būs noskrējies, lai tu varētu mierīgi sēdēt un baudīt savu maltīti, tāpēc ir absolūti nepieņemami pret apkalpojošo personālu izturēties nepieklājīgi, rupji vai neiecietīgi. Pārsvarā viesmīlis nav vainīgs pie citām ar restorānu saistītām problēmām, piemēram, ja tev negaršo ēdiens un tā tālāk.
Komentēt

10. Pieprasīt neskaitāmas izmaiņas vienam ēdienam

Pieprasīt neskaitāmas izmaiņas vienam ēdienam
Pieļaujami ir prasīt izmaiņas alerģijas dēļ. Taču, ja savu iegribu dēļ tev viesmīlim jāpieprasa 3 izņemtas, 4 pievienotas un 3 citādi pagatavotas sastāvdaļas vienam ēdienam, tad varbūt neapgrūtini pavāru darbu un vienkārši izvēlies citu ēdienu?
Komentēt

11. Atstāt melno sīknaudu kā dzeramnaudu

Atstāt melno sīknaudu kā dzeramnaudu
Ja taisies dzermnaudā atstāt saujiņu mazākās sīknaudas, tad varbūt labāk neatstāj neko, jo citādi tā ir vienkārši klaja smiešanās par viesmīļa darbu. 
Optimāli ir dzeramnaudā atstāt 10% no rēķina summas. Ja apkalpošana bija izteikti laba, tad vairāk.
16 komentāri

12. Saņemot ēdienu, uzreiz tam pievienot sāli

Saņemot ēdienu, uzreiz tam pievienot sāli
Pirms pievieno sāli, ēdienu pagaršo, nevis automātiski pieņem, ka ēdiens ir pagatavots ar iztrūkstošām garšvielām.
Komentēt

13. Novietot savus netīros traukus uz tukša blakus galdiņa

Novietot savus netīros traukus uz tukša blakus galdiņa
Sagaidi, kad viesmīlis tos paņems no tevis, nevis noliec uz tīra, sakārtota, apmeklētājus uzņemt gatava galda.
1 komentārs

14. Sūtīt atpakaļ jau gandrīz apēstu ēdienu

Sūtīt atpakaļ jau gandrīz apēstu ēdienu
Ja tev negaršo saņemtais ēdiens, tad uzreiz pēc pagaršošanas lūdz viesmīlim citu ēdienu, nevis apēd jau pusi vai vairāk maltītes un tad nolem to sūtīt atpakaļ uz virtuvi un nemaksāt, jo tev nepatīk vai negaršo. Citādi izskatās, ka vienkārši vēlies par brīvu paēst.
Komentēt

15. Sākt pārbīdīt restorāna galdus un krēslus

Sākt pārbīdīt restorāna galdus un krēslus
Ja vēlies ļoti ātri nokļūt viesmīļu melnajā sarakstā, sāc pats pārbīdīt galdus un krēslus sev vēlamajā iekārtojumā un atbilstoši savas kompānijas skaitam un vajadzībām. Tā nevari darīt, jo tu nezini zāles plānojumu un to, kādas rezervācijas ir gaidāmas. Restorāna izkārtojums ir tikai un vienīgi darbinieku ziņā. Vai tu veikalā pārvieto plauktus?
Komentēt

16. Sēdēt restorānā pie tukša galda vēl stundu pēc rēķina samaksāšanas

Sēdēt restorānā pie tukša galda vēl stundu pēc rēķina samaksāšanas
Ja esi samaksājis rēķinu, izdzer savu dzērienu un dodies prom, nevis bezjēdzīgi aizņem galdiņu restorānā.
Komentēt

17. Mēģināt izlūgties vakariņas restorānā, kas pēc 5 minūtēm vērsies ciet

Mēģināt izlūgties vakariņas restorānā, kas pēc 5 minūtēm vērsies ciet
Tas ir vienkārši nesmuki. Ja redzi, ka restorāns tūlīt vērsies ciet, nemēģini iekļūt iekšā. Personāls darba dienas beigās ir noguris, un diez vai viena galdiņa dēļ viņi būs priecīgi strādāt divas stundas ilgāk.
2 komentāri

18. Mēģināt iekļūt restorānā pirms tas ir atvēries

Mēģināt iekļūt restorānā pirms tas ir atvēries
Darbiniekiem ir pietiekami daudz darba, ko darīt, pirms viņi var atvērt restorānu. Ir jāsagatavo produkti, jāuzkopj telpas un jāveic daudz citu darbu, tāpēc esi pacietīgs.
1 komentārs

19. Piekraut galdu ar savām mantām

Piekraut galdu ar savām mantām
Tās tikai traucē viesmīlim darīt savu darbu un tevi apkalpot, uz galda novietojot visu nepieciešamo tam paredzētajās vietās. Jā, traucē arī tavs telefons.
Komentēt

20. Nepieskatīt savus bērnus

Nepieskatīt savus bērnus
Restorānā, kur citi atnākuši izbaudīt maltīti un viesmīļi dara savu darbu, bērnu visatļautībai īsti nav vietas. Vissliktāk ir, ja bērni skraida apkārt, jo tas traucē viesmīļu darbu un var satraumēt arī bērnus, ja tie skraida apkārt darbiniekiem, kuri nes karstus šķīvjus, plīstošas glāzes un citus traukus.
4 komentāri

Par galda etiķetes noteikumiem lasi šeit. 

  


Vērts izlasīt
Komentāri