Praktiski padomi, kā pareizi ēst sarežģītus ēdienus

1 komentārs

Iesaka pavāri un etiķetes eksperti.

Ikvienam ir gadījusies neērta situācija viesībās vai restorānā, kad nav skaidrs, kā ēst konkrēto ēdienu. Pat tad, ja ar dakšiņu un nazīti ēst nav jāmācās. Parasti tādos brīžos vislabāk ir mest kautrīgumu pie malas un pajautāt zinošam blakussēdētājam, kā ar šo tikt galā. Tomēr daļu ēšanas triku var apgūt jau iepriekš un tad sabiedrībā lepni rādīt jauniegūtās prasmes. Lūk, daži ieteikumi.

1. Hinkaļi

Hinkaļi
Hinkaļi ir aromātiski un ļoti gardi gruzīnu pelmeņi, kuri pēdējā laikā ļoti nāākuši modē Latvijas ēdāju vidū. Tos var dabūt pat Gastrotirgū un Akropoles ēdinātāju piedāvājumā. Atšķirībā no citiem pelmeņiem, mīklas "maisiņā" ir ne vien gaļas pildījums, bet arī smaržīgs un gards buljons, kas hinkaļu ēšanu var padarīt sarežģītu. Tātad, kā tos ēst?

Neskatoties uz to, ka hinkaļiem mēdz iedot līdzi arī nazīti un dakšiņu, šos pelmeņus ēd ar rokām. Satver aiz astītes, iekožas apakšā un izsūc buljonu. Tad apēd pildījumu, bet mīklas astīti atstāj uz šķīvja neapēstu.

Lūk, šādi.

Lūk, šādi.

2. Sparģeļi

Sparģeļi
Pavasara gardumus sparģeļus nereti pasniedz kā sastāvdaļu dažādos ēdienos – salātos, omletēs un citos. Ja tomēr tie tiek pasniegti atsevišķi, tad tos ēd ar rokām, pamērcējot līdzi pasniegtajā holandēzes mērcē. Ja sparģeļi ir galdā saviesīgā pasākumā, kur mērces trauciņš ir kopīgs, labais tonis pieprasa vienu sparģeli otrreiz mērcē nemērkt. Ja tomēr mērces trauciņš ir tavs personīgais – neliecies traucēts un mērc, cik tik kārojas. Dažreiz sparģeļi gan ir ļoti mīksti vai taukaini – ja tā, labāk izmantot dakšiņu.
Komentēt

3. Mīdijas

Mīdijas
Mīdijas ēst ir tīrais prieks, ja tās pasniedz jau notīrītas. Dažreiz gan tās pasniedz ar visām čaulām, un tas nav skaidrs – kā, sasodīts, tās izlobīt? Pavāri iesaka tikt galā ar pirmo mīdiju, izmantojot dakšiņu, un tālāk izmantot tukšās čaulas par tādu kā pinceti, ar kuru satvert un izvilkt atlikušās mīdijas. Čaulu asās malas te lieti noder!
1 komentārs

4. Banāns

Banāns
Šķiet, kas tur ko nezināt – banānu tur rokā, nomizo un apēd, cenšoties izvairīties no acu kontakta! Tomēr smalkās viesībās tā nav pieņemts, tur arī banānu ēd ar nazīti un dakšiņu. Par laimi, tas nav sarežģīti: banānam nogriež abus galus, uzšķērž mizu un tad apēd mīkstumu. Super vienkārši!
Komentēt

5. Zupa

Zupa
Par šo jau ir runāts gana daudz, un tomēr vēlreiz: zupu karotē vienmēr iesmeļ projām no sevis, nevis virzienā uz sevi, slidinot karoti pa šķidruma virspusi, nevis mērcot to līdz šķīvja dibenam. Nedaudz sagāzt bļodiņu (jau atkal projām no sevis) ir gluži okei. Ja zupai līdzi tiek dota maizīte, tad to salauž gabaliņos (ja tā ir bulciņveida) vai arī apsmērē ar sviestu, ja pasniegta šķēlīte, un notiesā kopā ar zupu. Maizītes apsmērēšanu ar sviestu veic uz šķīvīša, nevis turot maizi gaisā.
Komentēt

6. Spageti

Spageti
Lai arī daudzviet kā pareizais pastas ēšanas veids tiek rādīts ar dakšiņu un karoti, etiķetes pārzinātājs Trevors Adamss apgalvo, ka tā pastu ēd lielākoties ASV, un īstās itāļu mājās neviens ar karoti neniekojas. Tālab vienkārši atdali 2-3 pastas stiebrus, uztin pastu uz dakšiņas (tas nav vienkārši, mēs zinām) un vico iekšā. Dieva dēļ, neko negriez ar nazi, sevišķi, ja esi Itālijā – tur šāds gājiens tiks uztverts par kulināro terorismu.
Komentēt

7. Vistu spārni

Vistu spārni
Spārni ir fantastiski garšīga lieta, tomēr arī visai sarežģīta. Kā tos vispār cieņpilni apēst? Atbilde ir vienkārša – tas nav iespējams, tāpēc vienkārši ēd to ar rokām un centies nelaizīt pirkstus (tas nav okei nevienā situācijā, izņemot paša mājas vienatnē vai ar dzīvesbiedru). Cilvēki, kas cenšas ēst spārnus ar dakšiņu un nazīti, izskatās, mazākais, smieklīgi. Šis ir arī iemesls, kādēļ spārnus nebūtu ieteicams pasūtīt smalkās saviesīgās vakariņās vai pirmajā randiņā, kurā jāatstāj pieklājīgs iespaids – tiesa, iespējams, tieši spārnu ēšana var būt indikators tam, vai iecerētais / iecerētā ir pareizā izvēle.
Komentēt

8. Suši

Suši
Latvijā ierasts, ka suši tiek pasniegti kopā ar kociņiem to apēšanai, taču daudzi nejūtas gana komfortabli, izmantojot kociņus. Tādā situācijā nevajag kautrēties suši ēst ar pirkstiem – tas būs daudz veiklāk un sakarīgāk, nekā ar dakšiņu. Tādejādi arī izdosies pareizi apieties ar sojas mērci – suši gabaliņu tajā tikai pamērcē, nevis izpeldina. Un sārto ingveru nav jāēd kā piedevu – tas paredzēts garšas kārpiņu notīrīšanai pirms nākamā ēdiena.
Komentēt

9. Takos

Takos
Takos ir viens no ēdieniem, kas pēdējos pāris gados guvis gana lielu popularitāti Latvijas ātrās ēdināšanas un ielu ēdiena iestādēs un pasākumos. Kādreiz vienkāršs meksikāņu ogļraču ēdiens, tagad tas ir smalkas uzkodas vietā. Kā tad to ēst? Ja takos maizīte ir kraukšķīga, loģiskākais veids tā notiesāšanai ir ar pirkstiem – dakšiņa un nazītis radīs vien drupačainu haosu. Nolauz gabalu maizītes un ar dakšiņu palīdzi tai uzlikt pildījumu. Savukārt, ja takos ir mīksti un piedevās ir arī mērce, tos var ēst, kā snobiem pieklājas – ar galda rīkiem.
Komentēt

10. Olīvas

Olīvas
Viss ir vienkārši, ja olīvām kauliņš ir jau izņemts, un galīgi nav vienkārši, ja olīvas tiek pasniegtas ar visu kauliņu. Labais tonis pieprasa tādās situācijās uzlikt kāroto olīvu daudzumu uz šķīvja, ar pirkstiem ielikt to mutē un, kad atlicis vien kauliņš, diskrēti pārvietot kauliņu uz karoti vai, nosedzot muti ar roku, ielikt kauliņu tajā un novietot kauliņu šķīvja malā. Tas pats attiecas uz jebkuru citu našķi, kurš satur kauliņus – ķiršiem, arbūzu un citiem. 

Komentēt

 

Avoti: 1, 2, 3, 4.


Vērts izlasīt
Komentāri