9 radoši veidi, kā labāk mācīties eksāmeniem

Komentēt

Skolēni un studenti, mēs turam visus īkšķus par jums!

Maija beigās visi cilvēki iedalās divās daļās – tiem, kam tās ir vienkārši maija beigas, un tiem, kam tas ir eksāmenu laiks. Ja esi pie otrajiem, vēlam tev izturību, labu atmiņu un stiprus nervus! Tomēr dažreiz arī ar to nepietiek, ja jāiemācās daudz ne pārāk interesantas vai saprotamas vielas. Galu galā, vienbrīd vienkārši apnīk mācīties, un nekas vairs neiet galvā. Šādiem gadījumiem ir daži ieteikumi, kas palīdz pārvarēt negribīgumu un uz eksāmenu doties ar uzvaras, ne izmisuma sajūtu. 

1. Māci kādu citu

Vislabākais veids, kā iemācīties kādu lietu, ir mācīt to kādam citam. Protams, tas nestrādās, ja tev ir eksāmens antīkajā kultūrā, kur no galvas jādeklamē Homēra “Iliāda”. Tomēr lielākajā daļā humanitāro un eksakto zinātņu, tāpat kā skolas priekšmetos, šo principu ir gana vienkārši piemērot. Mācot kaut ko biedram, tu iedziļināsies mācību priekšmetā pietiekami nopietni, lai izprastu to pilnībā un būtu gatavs atbildēt uz jautājumiem par to eksāmenā. Psihologi apgalvo, ka šis ir vislabākais veids, kā paturēt prātā un atcerēties informāciju pateicoties domāšanas formāta maiņai – tu centies izprast, nevis vienkārši iekalt no galvas.

2. Apkopo

Šis var nešķist pārāk radoši, tomēr apkopošana var arī nebūt ierastais, garlaicīgais konspekts. Apkopo katru rindkopu vienā teikumā. Ja kādā vietā tekstā atrodi koncentrētu atbildi uz kādu no jautājumiem, kas nepieciešams eksāmenam (piemēram, kas ir “de iure”?), pieraksti to. Ja tas ir teikums, kas dažos vārdos paskaidro, kādēļ Odisejs vispār kaut kur devās un kādēļ Homēram tas bija jāpieraksta, neaizmirsti šo piefiksēt.

3. Izdomā dziesmu vai saīsinājumu

Ne velti šis ir labākais veids, kādā bērni iemācās informāciju. Arī tu droši vien vari atcerēties planētu secību tikai tāpēc, ka Mana Vecmāmiņa Ziemas Mēnešos Jautri Smej Un Nosauc Planētas (tagad gan viss beidzas ar nosauc :( ). Turklāt, pasaule pēdējos gados ir saražojusi tik daudz nejēdzīgi lipīgu meldiņu, ka grēks to neizmantot. Iedomājies augstākās matemātikas teorēmu Baby Shark melodijā? Tā jau var kļūt arī par YouTube slavenību.

4. Zīmē bildes

Arī šis ir veids, kā apmānīt smadzenes, izejot no parastā mācīšanās-atcerēšanās formāta, kurš jau apnicis līdz brošai. Tiesa, jēga to darīt ir tad, ja vari uzzīmēt vismaz punktiņš-punktiņš-komatiņš cilvēciņus, un tavai iztēlei nav divreiz jāsaka priekšā, kā lietām jāizskatās. Un, tikpat svarīgi tiem, kas zīmē labi un labprāt – tev jāspēj apņemties neizmantot šo par prokrastinēšanas veidu. Jo stundu sēdēt pie ilustrācijas nudien nebūs labākā doma.

5. Izmanto tiešsaistes rīkus un forumus

Ir skumīgi mācīties vienam. Ja tuvumā nav klases vai kursa biedru, bēdu brāļus un māsas noteikti var atrast dažādos forumos un soctīklu platformās, sākot ar Twitter un Reddit kopīgai bēdu apcerēšanai un beidzot ar noderīgiem akadēmiskiem rīkiem, piemēram Quizlet – tajā ir ļoti daudz noderīgas informācijas par gandrīz jebkuru tēmu, un pirmās 7 dienas ir bez maksas. Tieši tik daudz, cik vajadzīgs pirms eksāmena.

6. Uzspēlē spēli

Ja mācies kopā ar kursa vai klases biedriem, varat izveidot, piemēram, studiju Alias. Ar sajūsmu iedomājamies šo mediķu vidū ar tādiem brīnišķīgiem paskaidrojamiem vārdiem kā pneimotorakss, trombembolija un osteomalācija. Principā mācību nolūkiem var piemērot jebkuru galda spēli, arī Monopolu un Cirku, ja vien esi gana radošs un vēlies pa vidu mācībām mazliet izklaidēties.

7. Lasi skaļi (un dari to nebalsīs)

Lasīšana skaļi patiešām iedarbojas uz atmiņas centriem. Tomēr daudz labāk tā iedarbojas tad, ja pievieno rotaļas elementu. Nu, piemēram, vēstures teksts Anatolija Kreipāna izteiksmē. Forši? Forši! Un garantēti, ka neaizmirsīsi. Jo kā var aizmirst Ulmaņa apvērsumu, kuru komentē Kreipāns?!

8. Lūdz palīdzību Baham un Mocartam

Nesen rakstījām par mūzikas žanriem, kas palīdz koncetrēties mācībām un darbam. Izmanto kādu no tiem kā papildu palīgu! Lasi ŠEIT.

9. Pavingro

Būsim godīgi – sēdēt visu dienu ir kaitinoši arī tad, ja neesi nekāds sportotājs. Tādēļ nedaudz izkustēties var būt lieliska doma – asinis rit straujāk, smadzenes ir labāk apasiņotas un priecīgākas, un atmiņas un uzmanības funkcijas uzlabojas. Protams, nevajag pārspīlēt – pēc smaga treniņa gribēsies vien snaust, nevis sēdēt pie grāmatām.

Atceries arī būt saudzīgs pret sevi un neaizmirsti, ka labāk viduvēji nokārtots eksāmens, nekā vispār nenokārtots – tas īpaši tiem, kas baidās iet, jo nejūtas gatavi. Pamācies, paēd, paguli, un viss būs labi.

 

Avoti: 1, 2, 3, 4


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru