13 veidi, kā beigt prokrastinēt un izdarīt lietas līdz galam

Komentēt

Studentiem, frīlanseriem un visiem pārējiem gala neticējiem.

Ja tu kaut reizi dzīvē esi bijis students vai strādā darbu, kurā kaut kas jāizdomā vai jāuzraksta, varam saderēt, ka tu esi prokrastinējis. Ja neesi: apsveicu, tu esi viens no retajiem vienradžiem, kuriem nav ne mazāko grūtību izdarīt lietas uzreiz, laikā un lielā daudzumā. Tādā gadījumā esi nopelnījis cepumiņu un tālāk vari nelasīt! Visi pārējie – nāciet bariņā, mēs zinām, kā TAS ir. Tu pusi dienas mēģini saņemties kaut ko paveikt, bet viss, ko esi paveicis, ir tīri logi un izgludināti krekli labākajā gadījumā, vai izlasīts internets un uzspēlētas spēlītes sliktākajā. Tomēr mēs esam šeit, lai palīdzētu. Te būs daži psihologu, speciālistu un prokrastinācijas pieredzes bagātu cilvēku ieteikumi tam, kā beidzot saņemties.

 1. Parunā ar sevi un saproti, kāpēc tu prokrastinē. Ok, ikvienam no mums dažreiz jāveic stulbs vai ļoti nepatīkams darbiņš – jāiesniedz nodokļu atskaite VIDā vai jāpiezvana cilvēkam, ar kuru negribas runāt. Tā gadās. Tomēr reizēm prokrastinācija skar arī lietas, uz kurām sākotnēji esam parakstījušies ar prieku un entuziasmu. Tad ir vērts noskaidrot, kāpēc šo gribas atlikt. Vai darāmais vairs neinteresē? Šķiet liels un nepaveicams? Varbūt nesaproti, no kuras puses sākt un tev vajag nelielu palīdzību no malas? Bet varbūt tu vienkārši esi izsalcis vai noguris, un paēst / pagulēt šobrīd būtu prātīgāk, nekā tukšu skatienu blenzt ekrānā (esi gan godīgs – pēc nogulētām 10h tev nevajag pagulēt vēl)?Īstenībā prokrastinācija lielā mērā ir balstīta emocijās, no kurām bailes no neveiksmes un trauksme ir diezgan izplatīta lieta. Šis palīdzēs vismaz neiekulties nepatīkamos pienākumos arī turpmāk.
 2. Novērs uzmanības novērsējus. Jā, tas nozīmē – izej no soctīkliem, savāc visu darbam nepieciešamo vienkopus un beidz darīt piecpadsmit lietas vienlaicīgi. Nemāni sevi, ja tu lasi šo rakstu, droši vien esi jau sapratis, ka multitāskings nestrādā. Ja citādi nevari, ir aplikācijas, kas visādus patīkamos kavēkļus izslēgs tavā vietā (piemēram, AppDetox). Arī pārlūkiem var uzlikt dažādus bloķētājus. Visbeidzot – telefonam var uzlikt lidmašīnas režīmu, ja tevi bieži traucē ar zvaniem. Pirms tam gan ieteicams kādu pabrīdināt, lai tavu darbošanos neiztraucē policijas un ātrās palīdzības ekipāža, kas ieradusies tevi meklēt. 
 3. Vienkārši piespied sevi to izdarīt. Šis izklausās pēc pašsaprotama padoma, bet dažreiz tas strādā. Līdzīgi kā ar ziemas peldi aukstā ūdenī pēc pirts: tu to vari izdarīt, ja ielēksi āliņģī uzreiz, bet ar lēnu tirināšanos ieiet tajā būs gandrīz neiespējami. Parasti ir arī tā, ka spēja padarīt darbu krietni uzlabojas, tiklīdz esi ticis pāri sākotnējai nevarēšanai.
 4. Sadali darāmo gabalos. Lieli projekti var būt nomācoši tāpēc, ka tu tam neredzi ne galu, ne malu, un viss šķiet slikti un neiespējami. Ja pievērsīsi uzmanību tikai atsevišķiem gabaliņiem, katrs no tiem būs daudz paveicamāks. Kas ir forši: par katru mazo paveikto lietu vari sevi apbalvot. Te gan ir arī būtiska viena piebilde: neaizraujies ar gariem un detalizētiem darāmo darbu sarakstiem, kurus pārrakstīt un atkal pārrakstīt, kad tie kļūst pārāk sasvītroti. Jā, šis ir no pieredzes. Vienkārši nevajag. Tas vecais saraksts uz apgrauztās lapiņas būs gana labs.
 5. Apdomā, vai šī ir īstā vide strādāšanai. Katram no mums ir dažādas izpratnes par to, kādā vidē labi strādājas. Ja tev nepieciešams klusums, lai koncentrētos, bet kolēģis pilnās tumbās bliež Sepultura, jo tas viņu motivē, kāds no jums nebūs laimīgs. Kādam strādājas kafejnīcā, kādam – bibliotēkā, citam – mājās. Ar strādāšanu mājās gan var būt sarežģīti, jo TV, gulta, ledusskapis un plīts ir pamatīgs vilinājums. Ja mājās ir arī bērni, kas pieprasa uzmanību, var gadīties, ka kolēģis ar Sepultura tomēr ir produktīvāks risinājums (uzdāvini viņam austiņas).
 6. Atrodi pareizo laiku. Cīruļiem visus grūtākos darbiņus būs labāk atlikt uz rītu, pūcēm – uz nakti. Ja neesi ne cīrulis, ne pūce, bet mūžīgi pārguris balodis – mēs ļoti jūtam līdzi un iesakām apdomāt atvaļinājumu. Dzīve ir par īsu, lai to pavadītu šādi.
 7. Izdari sev kaut ko labu par katru paveikto posmu. Nopietni! Tu varbūt nejūties pelnījis kaut kafijas pauzi vai konfekti par uzrakstītu lappusi, bet apbalvojuma centrs smadzenēs ir kas tāds, ko ir vērts paskubināt ar kādu nelielu prieciņu. Tas uzturēs labāku garastāvokli un motivāciju turpināt.
 8. Neesi perfekcionists. Labāk pabeigts darbs ar dažiem trūkumiem, nekā nekad nenodots ideāls. Te pat īsti vairs nav, ko piebilst. Vienīgais, kurš varēja atļauties veikt desmitiem labojumu, bija Da Vinči ar Monu Lisu. Un arī tad nez, vai tas bija nepieciešams. Tāpēc –
 9. Koncentrē uzmanību uz rezultātu. Ja esi no tiem, kam patīk detaļas un sīkumi, vari viegli iebraukt mazsvarīgās auzās, pazaudējot lielo bildi. Turi mērķi un nepieciešamo rezultātu acu priekšā. Ja tev jāuzraksta bakalaurs, tad svarīgāks ir uzrakstīts bakalaurs, nevis perfekti noformulēts teikums 26. lappusē (neviens tur tāpat nelasīs, sorry).
 10. Izmanto Eizenhauera matricu prioritāšu sadalīšanai. ASV prezidents Dvaits Eizenhauers katru dienu saskārās ar ļoti daudziem lēmumiem, tādēļ izmantoja šādu matricu, lai saprastu, ko darīt, kad to darīt un ko var nedarīt.

  eisenhower-matrix-diagram.png

  Sašķiro visus darbus šajos 4 kvadrātos. Pirmais ir tas, kas jādara tūliņ – ja rīt ir eksāmens, atliec visu citu. Otrais kvadrāts – tas, kas noteikti jāpaveic, taču tu vari ieplānot tam ērtu laiku (VID deklarācija, es skatos uz tevi). Ar trešo kvadrātu noteikti var tikt galā kāds cits – sevišķi tad, ja runa ir par darba pienākumiem, un tu jau esi nokrauts ar 100 lietām. Ceturtā kvadrāta lietas nevajag darīt vispār – vienkārši pieņem to, ka šīs paliks nedarītas, un turpini ar svarīgāko.
 11. Palūdz, lai kāds tevi pieskata. Ja ir jāizdara svarīgs darbiņš, un tu neesi pārliecināts, ka piespiedīsi sevi pats, palūdz kādu tevi pieskatīt un pabukņīt. Pārsteidzošā kārtā, vairumam cilvēku patīk būt par vagariem, tāpēc par to pat nav jājūtas neērti.
 12. Izmanto 15 minūšu likumu: izvēlies kādu daļu no visa darāmā un mēģini to paveikt 15 minūtēs. Ir gana liela iespēja, ka 1) tā tu sapratīsi, ka vari saņemties visu izdarīt pietiekami ātri, 2) īstenībā nostrādāsi vairāk par 15 minūtēm un paveiksi lielu daļu no darāmā. Jebkurā gadījumā, šī ir vērtīga tehnika vismaz treniņam.
 13. Esi saudzīgs pret sevi. Pat pēc šī visa izlasīšanas tev gadīsies pilnībā pazaudētas dienas. Tas tevi nepadara par sliktu cilvēku. Jo vairāk sev pārmetīsi, jo mazāk gribēsies kaut ko darīt, tāpēc nepārmet, labi? Vienkārši aizej gulēt un nākamajā rītā sāc labāk. Tu to vari. Mēs tev ticam!

 

Avoti: 1, 2, 3


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru