10 padomi tiem, kas vēlas turpināt (vai uzsākt) skriešanu ziemā

3 komentāri

Skriet aukstā laikā ir nopietna, bet ļoti priekpilna padarīšana.

Varbūt tu nesen esi atklājis skriešanas prieku burvību. Varbūt nolēmis pirmoreiz mūžā noskriet Rīgas maratonu un saproti, ka bez trenēšanās būs dimbā. Varbūt tev vienkārši vajag izvēdināt galvu svaigā gaisā. Iemesli skriešanai ir dažādi, taču tad pienāk ziema, aukstums un neizpratne – ok, ko tagad? Iepauzēt ir muļķīgi: skriešanas uztrenētais efekts zūd pēc vidēji divām nedēļām, bet sniegs pie mums mēdz būt pat maijā (tad pat, kad Rīgas maratons, haha). Kārpīties pa sniegu arī diez, kas nav… tad ko darīt? Tikai mieru: apkopojām dažus labus ieteikumus, kas palīdzēs droši un mierīgi izkustēties arī mīnusos.

1. Kritiski paraugies uz savu garderobi. Kādas siltas sporta lietas tajā ir? Tas palīdzēs saprast, līdz cik lieliem mīnusiem vari doties ārā skrējēju apģērbā. Ja tev ir vien plānais vasaras apģērbs, iespējams, ka prātīgāka doma būs iet skriet uz sporta zāli. Sevišķi tad, ja esi jauns skrējējs un neesi gatavs investēt lielas summas termo jakās, flīšos un dažādos apģērbu slāņos (un tas ir normāli, tu tāpat vēl nezini, kas tev nepieciešams).

2. Drošība pirmajā vietā! Ok, šajā sarakstā otrajā, bet tu saprati. Ja ir izvēle, ārā labāk velc košas krāsas apģērbus, lai tumšajā sezonā tevi var pamanīt. Un!!!! Šis ir ļoti, ļoti svarīgi!!! Izmanto atstarojošās vestes, mirgojošās lampiņas un citus gaismas elementus. Arī tad, ja skrien tikai pa ietvi – kaut kādā brīdī tev nāksies šķērsot ielu, tu to darīsi strauji (jo esi taču skrējējs) un autovadītājs var nepaspēt noreaģēt.

3. Ģērbies silti, taču ne pārāk silti. Sasvīst ir sliktākais, kas ar tevi var notikt skrējiena laikā – sviedri pamatīgi dzesēs, un mājās nonāksi pavisam nosalis. Ja nepieciešams, veic īsus testa skrējienus, pirms labi saplānotajā apģērbā doties garākā gabalā.

4. Ģērbies kārtās. Termokrekls un bikses, otrais slānis, vēju aizturoša jaka. Ziemā parasti apakšā velk 2 slāņus, kamēr augšā – 3 (tas saistīts ar to, ka rumpja temperatūras uzturēšana ir vissvarīgākā). Ja kļūs neizturami karsti, kādu no slāņiem varēsi novilkt un apsiet ap vidu. Cimdus un zeķes gan izvēlies siltākus, nekā šķiet, ka vajadzēs – aukstumā organisms plaukstu un pēdu sildīšanu atmet pirmos, ja siltuma trūkst rumpim, kurā atrodas vissvarīgākie orgāni. Arī cepure ir pavisam neslikta doma, pat tad, ja ikdienā cepures tev nepatīk – skrienot būsi nedaudz sakarsis, un aukstais ziemas vējš būs visai ass.

5. Dzestrā un vējainā laikā sasmērē taukainu krēmu uz sejas. Kaut vai vazelīnu. Tava seja par to pateiks paldies.

6. Plāno maršrutu. Aukstā laikā skriet garu, taisnu gabalu projām no civilizācijas var nebūt tā labākā doma, sevišķi, ja neesi pieredzējis skrējējs. Labāk plāno vairākus īsākus apļus māju, kafejnīcu vai draugu dzīvesvietu tuvumā, kur vari doties, ja nu pēkšņi saproti, ka kaut kas nav lāga. Plānojot maršrutu vējainās dienās, ir vērts to arī saplānot tādā virzienā, lai vējš maksimāli pūš mugurā. Cīņa ar pretvēju, protams, izskatās ļoti varonīga, taču ir diezgan nepatīkama. Tomēr, ja no tā nevar izvairīties, tad sāc ar skrējienu pret vēju, lai mājupceļš ir pavējā. Ak, jā, un, zinot to, kā Rīgā tīra ielas – arī tas ir faktors, ko ņemt vērā plānošanas brīdī.

7. Neaizmirsti padzerties! Lai arī ziemā dzert gribas daudz, daudz mazāk kā karstā vasaras dienā, organisms joprojām zaudē ūdeni, kuru nepieciešams atjaunot. Paņem līdzi mazu pudelīti un padzeries ik pa laikam. Ja tev ir pieejama dzirdināšanas sistēma, tā būs vēl labāka doma – ūdens tajā tik ļoti neatdzisīs, un tev nebūs jādzer ledains šķidrums. Tiesa, pavisam lielos mīnusos sistēmas caurulīte mēdz arī aizsalt.

8. Saulainās dienās velc saules brilles. Varētu šķist – cik tad mums ziemā ir to saulaino dienu! Tomēr apžilbt sniegā un tikt pie sniega akluma nav patīkami. Turklāt, brillēs skriet ir stilīgāk, un tās arī pasargās no kodīga vēja!

9. Aprunājies ar ārstu. Skriešana aukstā laikā neko nekaitēs veselam cilvēkam, tomēr ir atsevišķas kaites, kuru gadījumā tas nav pārāk ieteicams, piemēram, astma vai dažādi autoimūni sindromi. Sakarīgs ārsts tev izstāstīs, ko un kā darīt labāk. Drošs paliek drošs!

10. Nebaidies. Skriet ziemā ir daudz vienkāršāk un jautrāk, nekā sākotnēji var šķist. Un nemaz tik ļoti arī nesalst! Bonuss: visi tevi uzskata par īstu un ļoti nopietnu sportistu, kas ir patīkami. Ja esi ieinteresēts, bet nevari saņemties, blogā noskrien.lv atrodi un pievienojies kādam no kopskrējieniem – tur pieredzējuši cilvēki tevi iedrošinās un visu izstāstīs. Tā ka kedas kājās un aiziet!

Avoti: 1, 2, 3, 4, 5.


Vērts izlasīt
Komentāri