18 jēdzīgi ieteikumi tiem, kas strādā no mājām

Komentēt

Darba dienas plānošana var būt nedaudz sarežģīta, ja strādā pidžamā no dīvāna.

Kad apnicis strādāt standarta darba laiku no 9-17, daļa metas pašnodarbināto dzīves priekos (un neizbēgamās grūtībās). Citiem, savukārt, ļoti paveicas ar darba devēju, kurš ļauj regulāri strādāt no mājām un izlaist ikdienišķo neformālo sapulci pie ūdens automāta. Lai kā tur arī nebūtu, darbs no mājām kļūst par realitāti arvien lielākai sabiedrības daļai.

Tomēr viss nav rožaini – šāds darba modelis pieprasa dzelžainu spēju koncentrēties, jo uzmanības zagļu ir tik daudz: veļas grozs pilns, un ledusskapis tepat blakus, varētu pagatavot ko gardu un paskatīties seriālu tikai mazlietiņ... Ko darīt, lai darbs mājās ritētu tikpat raiti kā birojā? Un kā novilkt robežu starp darba dzīvi un mājas dzīvi, ja tās norit vienuviet?

1. Strādā sakarīgu darba laiku

Neskatoties uz to, ka darba diena var sākties gandrīz vai izkāpjot no gultas, visiem – gan tev, gan kolēģiem – nāks par labu, ja tev būs skaidrs darba laiks. Tev tas palīdzēs savākties, izdarīt visu laikus un atslēgties no darba vakarpusē, un kolēģiem, savukārt, būs skaidrs, ar ko rēķināties. Dažreiz, protams, gadās darīt darbus visu vakaru – tā gadās arī birojos. Tomēr tam vajadzētu būt izņēmumam, nevis standarta darba režīmam. Ja neesi pārliecināts par to, cik ilgi tu strādā, izmanto lietotnes, kas mēra darba laiku, piemēram, Toggle vai Rescue Time. 

2. Pakārto darba dienu savai produktivitātei

Paturot prātā iepriekš minēto, ir vērts tomēr izmantot iespēju strādāt tad, kad strādājas vislabāk. Ja esi pūce, sāc darba dienu nedaudz vēlāk un ieplāno svarīgās lietas pēcpusdienā. Ja esi cīrulis – sāc darba dienu laicīgāk. Darbiniekiem birojos šādas iespējas bieži vien nav, un viņi ir spiesti strādāt tad, kad to nosaka darba līgums. Tev ir iespēja pielāgot darbu saviem bioritmiem – izmanto to!

3. Ievies rīta rituālus

Lai turpinātu veiksmīgi vilkt robežu starp darbu un privāto dzīvi, vēlams radīt tādus rīta ieradumus, kas izslēdz darbu. Lasīt ziņas pie rīta kafijas – labi. Lasīt darba e-pastus – slikti. Un, lai cik kārdinoša nešķistu iespēja strādāt pidžamā, daudzus darbam motivē normāls apģērbs un apsēšanās pie darba galda. Protams, nevajag pārspīlēt – uzvalks te būs nevietā.

4. Ievies noteikumus pārējiem mājiniekiem

Ja tev ir bērni, dzīvesbiedrs, vecāki vai dzīvokļa biedri, vienojieties par noteikumiem, ko viņi drīkst un nedrīkst darīt tavā darba telpā. Tas pats attiecas uz mājas soli – tikai tāpēc vien, ka tu strāda no mājām, pārējiem nevajadzētu automātiski pieņemt, ka tu tīrīsi kaķa kasti, saliksi traukus mazgājamā mašīnā, sagaidīsi kurjeru vai darīsi citas mājas lietas. Tavi darbi nekļūst mazāk svarīgi no tā, ka tu tos veic mājās.

5. Ievies noteikumus arī draugiem

Arī draugiem, radiem un kaimiņiem būtu jārespektē tavs darba grafiks. Tādēļ, ja draudzene vai kaimiņiene regulāri ieveļas uz tēju tavā darba laikā, iespējams, ir vērts mēģināt sarunāt, lai viņas nāk citos laikos.

6. Ieplāno pauzes

Lai cik ļoti nedegtu termiņi, atceries, ka veselība ir viena, un regulāras pauzes ir nepieciešamas tavai fiziskajai un garīgajai labsajūtai. Darba dienas laikā vajadzētu būt vismaz 2 pauzēm un vienai garākai pusdienpauzei. Pats svarīgākais – kad esi iepauzējis, izmanto šo laiku sev, nevis lai darītu citus darbus. Ja nevari atradināties no šī niķa, izmanto tādas lietotnes kā TimeOut (Mac) vai Smart Break (Windows), kas aizslēgs datoru uz 60 minūtēm un neļaus tev tajā rosīties.

7. Izej no mājām

Viena no trakākajām lietām, strādājot mājās – tu visu laiku esi vienuviet, nekur neej un nesatiec cilvēkus. Latviešu introvertam tas var šķist sapņu piepildījums, taču kopumā neveicina garīgo veselību. Pat tad, ja nevēlies socializēties, ķermenim ir nepieciešamaas kustības, svaigs gaiss un dabisks apgaismojums. Aizej uz veikalu, pastu, izej pēc kafijas vai vienkārši dodies mazā pastaigā. Tas uzlabos produktivitāti, nopietni!

8. Ja tev kas ir nepieciešams – palūdz

Šis punkts attiecas uz tiem darbiniekiem, kas strādā algotu darbu pie darba devēja, taču dara to no mājām. DD nereti pieņem, ka tu strādāsi ar savu tehniku un ekipējumu, kas var būt normāls risinājums, taču tādā gadījumā tehnikas nolietojumam (tāpat kā iztērētajai elektrībai) vajadzētu atspoguļoties algas ciparā. Ja ar savu tehnisko aprīkojumu tu nevari paveikt darbus, darba devējam vajadzētu tev to nodrošināt – gluži tāpat kā jebkurā birojā.

9. Ievies mājas biroju

Ideālā pasaulē ikvienam, kurš strādā no mājām, būtu ne vien kabinets, bet arī divi datori – viens darbam, otrs privātām vajadzībām. Tādejādi var izvairīties no visādiem nelāgiem misēkļiem. Tomēr realitātē dzīvesvietā parasti nav brīvas istabas, un arī datoru ir tik, cik ir. Tas, ko var izdarīt ikviens – ieviest mājās vietu darbam, kas paredzēta tikai šai funkcijai. Šādu lomu var pildīt arī darba galds, kam vieta parasti atrodas. Tas ļauj vienkāršāk ieslēgt darba režīmu, un arī no tā atslēgties, kad ar datoru ieritinies dīvānā, lai skatītos seriālu.

10. Socializējies ar kolēģiem

Kā jau iepriekš minējām, neiziešana no mājas un sociāla kontakta trūkums var drusku padarīt traku, ja šāda lietu kārtība ievelkas. Tādēļ centies ar kolēģiem socializēties vismaz virtuāli – ar to domājot sarunas ne vien par darbu, bet arī kopīgām interesēm (ja tādas, protams, ir). Pat tad, ja esi tik introverts, ka šāda runāšanās tev nav nepieciešama, regulārs kontakts palīdz uzlabot attiecības un sadarbību ar kolēģiem – kas ir īpaši svarīgi, ja strādā atstatus. Neesot birojā, vienota izpratne par lietām ir būtiska, ja vēlies darbu veikt efektīvi.

11. Ierodies uz sapulcēm

Darbs no mājām ir labi, bet tikpat labi ir arī šad un tad ierasties uz sapulcēm klātienē, lai kopā izrunātu svarīgākās lietas un lai tu turpinātu būt par pilnvērtīgu komandas locekli. Pretējā gadījumā tos, kas strādā no mājām, ar laiku sāk uztvert par kaut kādiem rīkiem, kas pilda uzdevumus, nevis kolēģi un komandas locekli. Jā, un arī ierašanās uz neformālu darba pasākumu parasti nenāks par skādi. Turklāt, tev nav jāgaida, kad tevi uzaicinās – tu esi pieaudzis cilvēks, tev būtu jāspēj izrādīt iniciatīvu. 

12. Ņem slimības lapas

Neatkarīgi no tā, kāds ir tavs darba statuss, slimību ārstēšanai vajadzētu pieiet nopietni un tiešām ārstēties, nevis strādāt pusslimam. Tiesa, Latvijas likumdošana šādos gadījumos ir izcili sarežģīta, ja esi pašnodarbinātais, tomēr jāatceras, ka veselība ir tikai viena. Un pat tad, ja pāris slimošanas dienas iegriež finansiālu robu, ielaista un neizārstēta kaite var iegriezt vēl lielāku.

13. Apjautājies par mācību iespējām

Kad ikdienā neesi birojā, vari palaist garām mācību iespējas. Tādēļ ik pa laikam vari priekšniekam par tām apjautāties pats. Ja esi pašnodarbinātais, reizēm ko tādu der pajautāt arī klientiem – daļa no viņiem labprāt palīdzēs savu iespēju robežās, ja tas nozīmē, ka turpmāk varēsi paplašināt viņiem nepieciešamo pakalpojumu klāstu vai kā citādi būt vēl noderīgāks.

14. Izmanto mākoni

Lai arī mūsdienās šis šķiet gluži pašsaprotams punkts, daudzi aizvien glabā failus datu nesējos. Mākonis ir brīnišķīgs ar to, ka ļauj piekļūt datiem no jebkuras vietas – varēsi ar tiem strādāt arī tad, ja būsi devies paviesoties birojā, atstājot savu datoru mājās. Tiesa, pirms ieviest mākoņkontu, der pārliecināties par tā drošības un privātuma uzstādījumiem un to, vai šie uzstādījumi sakrīt ar klientu drošības vadlīnijām. Atsevišķiem klientiem vai darba vietām var būt gana sensitīva specifika, kuras dēļ ārējos serverus izmantot nebūs ieteicams.

15. Komunicē vairāk, nekā tev šķiet nepieciešams

Daudzas lietas, kas tev šķiet pašsaprotamas, taviem kolēģiem birojā tādas var nebūt. Sevišķi viss, kas attiecas uz tavu ikdienas grafiku, pieejamajiem laikiem, slimošanu, atvaļinājuma plāniem, darbu statusu un visu pārējo. Labāk uzrakstīt pāris liekus e-pastus nekā saņemt satrauktus jautājumus par to, kur esi pazudis. 

16. Izbaudi savu statusu

Neskatototies uz visu iepriekš minēto, darbs no mājām tomēr ir arī brīnišķīgu bonusu pilns. Kamēr tavi kolēģi iet uz negaršīgo ēdnīcu, tu pusdienu pārtraukumā vai uzcept sev pankūkas vai samīļot kaķi. Neaizmirsti par visām iespējām, ko sniedz darbs no mājām, un izbaudi tās!

17. Neesi bargs pret sevi

Ikvienam darbiniekam gadās nedisciplinētas dienas – arī tiem, kas ir izcili savā darbā un veic to no biroja. Strādājot no mājām, ir ne vien grūtāk uzturēt nemitīgu fokusu uz darba lietām, bet arī gribas vairāk sevi sarāt par to, ka darba diena nav bijusi produktība. Tā gadās. Apdomā, kādēļ tā sanācis (varbūt šodien tu nepaņēmi tās atpūtas pauzes?) un centies rīt pastrādāt labāk.

18. Ievies darba dienas beigu rituālu

Lai kas tas arī nebūtu, ir labi ieviest kādu mazu rituālu, kas apzīmē darba dienas beigas. Tā var būt izrakstīšanās no skype konta vai notifikāciju atslēgšana darba čatam un e-pastam. Centies to darīt katru dienu un nepārkāpt šo nosprausto robežu – arī tad, ja kolēģis ļoti lūdz pastrādāt deviņos vakarā.

Visbeidzot – neaizmirsti, ka darbs ir darbs, un tas ir svarīgs, taču dzīve nesastāv tikai no darba. Vai mēs jau teicām, lai aizej samīļot kaķīti uz dīvāna?

Avoti: 1, 2, 3


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru