Kādā secībā labāk lietot alkoholu? Izrādās – pilnīgi vienalga

Komentēt

Sevišķi, ja tavs mērķis ir nonākt laimīgā žvingulī.

Mēs visi esam dzirdējuši padomus par to, ka prātīgai iedzeršanai jāsāk ar alu vai kādu citu vieglāku dzērienu un, ja nu vakars ievelkas, tad drīkst beigt ar kaut ko stiprāku. Neesot ieteicams to darīt otrādi un! Pavisam noteikti nav ieteicams to darīt pamīšus. Un daudziem no mums būs stāsts par kādu, khmmm, labu draugu, kurš visu sajauca un beidza vakaru pavisam nesejā. Tomēr zinātne, lūk, apgalvo, ka secībai nav nekādas nozīmes. Kā tad tā?

Nupat žurnālā the American Journal of Clinical Nutrition publicēts pavisam svaigs pētījums, kurā Vitenes-Herdekes Universitātes (Vācija) medicīniskie pētnieki uzaicināja 90 cilvēkus piedalīties ļoti priekpilnā pētījumā: piedzerties zinātnes vārdā. Vai nav lieliski? Kāpēc pie mums universitātes neko tādu neorganizē? Tiesa, pētījuma uzbūve, par spīti jestrajai tēmai, bija pavisam nopietna – pētījuma dalībnieki tika sadalīti 3 grupās pēc nejaušības principa, ņemot vērā dzimumu, svaru, alkohola lietošanas paradumus un paģiru biežumu. Cilvēki ar alkohola atkarībām, saprotams, no pētījuma tika izslēgti.

Pētījuma dalībniekiem tika piedāvātas divarpus pintes lāgera – tas ir 1136 mililitri jeb mazliet vairāk kā “divi normāli aliņi” (protams, nez, kā viņiem klātos, ja tie būtu divi latvju tumšie nefiltrētie – bet, jau atkal, visas iespējas Latvijas mācībspēkiem, lūdzu, izpētiet!). Pēcāk šiem dalībniekiem deva padzerties četras lielas glāzes baltvīna. Otra grupa dzēra visu to pašu, taču pretējā secībā. Kontrolgrupa dzēra tikai viena tipa dzērienu – vai nu alu, vai nu vīnu. Pēc nedēļas, kuras laikā dalībniekiem tika lūgts atturēties no grādīgu dzērienu baudīšanas, abas grupas tika samainītas vietām – tā, kas sāka ar vīnu, šoreiz dzēra alu, un pretēji. Tā, lai viss godīgi. Baudot dzērienus, dalībniekiem bija jāatskaitās pētniekiem par savu pašsajūtu un to, cik sareibuši viņi jūtas – skalā no 0 līdz 10. Visu nakti viņi pavadīja pētījuma vietā (kurš gan viņus laistu mājās pēc diviem aliem un četriem vīniem), un pirms gulētiešanas saņēma arī ūdens devu – katrs individuāli pielāgotu ķermeņa svaram. Jau atkal, lai viss godīgi. 

Nākamais rīts, kā jau to var iedomāties, pētījuma dalībniekiem pienāca grūts, taču, kas jādara, jādara – arī te nācās atskaitīties par pašsajūtu. Tika veiktas arī asins un urīna analīzes. Apkopojot datus, zinātnieki ne bez izbrīna secināja, ka vienādi grūti ir visiem. Jāpiebilst gan, ka sievietes kopumā piemeklēja smagākas paģiras nekā vīriešus, taču tas zinātnei jau sen vairs nav jaunums – galu galā, arī ieteicamās alkohola devas dāmām ir zemākas. Pēc zinātnieku teiktā, “vienīgais, kas ļauj paredzēt, cik grūti būs nākamajā dienā, ir reibuma pašsajūta. Un arī vemšana.” Jā, starp citu, kontrolgrupas jeb tikai viena dzēriena tipa patērētāji vēma biežāk nekā abas testa grupas. Ja nu tas gadījumā ir aktuāli. 

Kas ir interesanti – paģiras kopumā ir maz pētīta organisma reakcija. Daudzas mūsu zināšanas par šo procesu, kurš pavadījis cilvēci, šķiet, kopš pirmsākumiem, ir joprojām ļoti aptuvenas. Tas ļauj plaukt dažādu vitamīnu un “pirmās palīdzības” dzērienu biznesam, neskatoties uz to, ka zinātniski apstiprināta veida, kā tikt galā ar paģirām tā, lai to nebūtu, joprojām nav. Ūdens un paciešanās ir vienīgā atbilde, kas patiešām strādā. Cik muļķīgi – mēs protam aizsūtīt robotu uz Marsu, bet neprotam tikt galā ar paģirām. Tiesa, ja runājam par pašu alkohola patēriņu, ir gan arī zinātniski skaidrs, ka daži dzērieni paģiras padara skarbākas, taču lielākoties pie vainas ir vielas, kas ietekmē garšu un krāsu, nevis pats spirta saturs dzērienā. Un, lai arī šis teksts, protams, top ar zināmu smaidu (un varbūt arī vīna glāzi blakus, nevaram ne apstiprināt, ne noliegt), faktiski šādiem pētījumiem ir gana liela nozīme sabiedrības izglītošanā. Tā, piemēram, regulāriem alkohola patērētājiem būtu labi uzzināt, ka nākamais rīts būs vienādiņ slikts, nestūrējams un, iespējams, arī nestrādājams, neatkarīgi no patēriņa secības. 

Lai nu kā, viens ir skaidrs – paģiras būs šā kā tā, neskatoties uz patērēto dzērienu secību. Tāpēc laikam jau labākais ieteikums ir vienkārši ievērot mērenību un neaizrauties, jo kopumā jau alkohols, kā mēs zinām, nav tā veselīgākā lieta. Un brīdī, kad šķiet, ka rīt būs ļoti gauži, ir laiks nolikt glāzi malā.

Avots: pētījums.


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru