10 lietas, kuras vecākiem vajadzētu zināt par telefona un datorspēlēm

Komentēt

Pievērsiet uzmanību tam, ko un kā jūsu bērni dara pie ekrāniem.

Raksts tapis sadarībā ar iniciatīvu Spēles brīvība, kuras ietvaros izveidots uzticības tālrunis 29323202.

 

1. Dažādi iemesli, dažādi iesaistes līmeņi

Pētnieki izšķir, ka bērni un pusaudži pievēršas videospēlēm dažādu iemeslu dēļ un, nosakot to, vecākiem ir vieglāk pateikt, cik nopietna ir kļuvusi aizraušanās. Ja vēlies to izprast, papēti, vai tava atvase pievērsusies spēlēm, lai: kavētu laiku, pavadītu laiku ar vienaudžiem vai izmanto tās atpūtai un izklaidei. 

Pirmajā gadījumā bērns spēlēm pievēršas tikai, lai aizpildītu laiku, piemēram, braucot sabiedriskajā transportā, otrajā - spēlē, lai būtu, ko darīt kopā ar draugiem, trešajā - spēlēšana jau kļuvusi par hobiju. Izšķirot šos trīs iemeslus, tu sapratīsi savu atvasi labāk. Piemēram, laika kavēšana un spēlēšana kopā ar draugiem nozīmē, ka viņa interese nav liela, taču, ja spēles kļūst par hobiju, iesaiste jau ir augstāka.

2. Videospēlēm mēdz būt anonīmi tiešsaistes čati

Mēs visi zinām, cik nežēlīgi pat pieauguši cilvēki var kļūt, kad sākas anonīmas sarunas. Dažkārt videospēlēm pievienota opcija sarunāties ar citiem spēlētājiem - gan rakstiski, gan mutiski - kas, protams, pati par sevi ir ērta iespēja, taču dažreiz lietas mēdz iziet ārpus pieklājības robežām.

Ja spēlei ir šāda opcija, visdrīzāk, ielādējot to, parādīsies paziņojums, ka izstrādātāji nav atbildīgi par to saturu. Iesakām pārbaudīt un pārrunāt ar bērnu, kādas var būt sekas šādām anonīmām sarunām. Pirmkārt, čatā var parādīties aizskarošas ziņas, it sevišķi spēles karstumā. Otrkārt, noteikti jābrīdina atvase, lai šajās sarunās nedalās ar personīgo informāciju.

Veidojot spēlētāja profilu, vislabāk neizmantot īsto vārdu un savu fotogrāfiju, kā arī pārliecināties - ja šāda opcija ir pieejama - ka profils ir privāts, nevis publisks. Iespējams, ka spēlei ir arī opcija izslēgt čatošanu, bet citām pievienota arī iespēja ziņot par pārkāpumu, ja pret spēlētāju vērstas aizskarošas ziņas, un bloķēt citus.

Ir ierīces, kurām pieejami arī spēlētāju reitingi. Piemēram, Xbox katram profilam ir reputācijas vērtējums, kurš tiek piešķirts atkarībā no interakcijas ar citiem spēlētājiem. Sarkanā un dzeltenā atzīme norāda, ka lietotājs nopelnījis kādus soda punktus saskarē ar citiem. Pārbaudi, kāds ir tava bērna reitings!

3. Bezmaksas spēles reti ir par brīvu

It īpaši mobilā telefona spēles mūsdienās tiek izstrādātas tā, lai ievilktu cilvēku un liktu viņam spēlēt arvien vairāk. Šādi mehānismi visbiežāk sastopami bezmaksas spēlēm, un vēlāk izrādās - lai turpinātu tās lietot, jāmaksā. 

Sistēmas mēdz būt dažādas - ir spēles, kurās, lai iegūtu labāku rezultātu, jāizmanto papildu maksas opcijas, ir arī tādas, kuras pieprasa maksu, ja vēlies spēlēt bez pauzēm. 

Te neliels ieskaits, cik vienkārši tas notiek:

 

4. Spēlēm ir vecuma ierobežojumi

Lai arī esam pieraduši šādām lietām nepievērst uzmanību, piemēram, ar 10 gadu vecu bērnu kopā skatoties televīzijas filmu, kurai reitings norāda 12+, tomēr datorspēļu jomā būtu ieteicams ievērot vecuma cenzu. Speciālisti ir izstrādājuši šos norādījumus ar domu, lai spēles nekaitētu bērna psihei - lai cilvēks būtu pietiekoši pieaudzis un pats saprastu un novērtētu to saturu.

Šajā tabulā redzams, kā dažādās valstīs tiek likti reitingi datorspēlēm. Pirmajā ailītē - ASV. eC: var spēlēt no agras bērnības, E: piemērots visiem, E10+: visiem no 10 gadu vecuma, T: pusaudžiem, M: no 17 gadu vecuma, A; tikai pieaugušajiem jeb 18+.

Austrālijā G apzīmē piemērotību jebkuram vecumam, PG: ieteicama vecāku klātbūtne, M: nobriedušai auditorijai, MA: 15+ vecuma cenzs, R un X: sākot no 18 gadu vecuma.

Eiropā, Krievijā un Vācijā salīdzinoši vienkāršāks klasifikators, kurā norāda tikai vecuma cenzu.

Un, lai tu saprastu, cik nopietni jāpievērš šim uzmanība, lūk, piemērs, īpaši vardarbīgai videospēlei, kura ASV ieguvusi M reitingu un ieteicama tikai no 17 gadu vecuma:

 

5. Vecuma cenzs nenorāda spēles sarežģītību

Ierobežojumi izstrādāti, ņemot vērā, vai spēlē nav vecumam nepiemērotu elementu - vardarbība, necenzēta valoda utml. Taču norāde 10+ nepasaka, ka 10 gadu vecam bērnam tā nebūs pārāk grūta un nesaprotama.

Lai izvēlētos spēles, kas būs atbilstošas atvases vecumam, ieteicams palasīt atsauksmes. Piemēram, šī ir brīnišķīga lapa, kurā vecāki pievieno komentārus un reitingus gan spēlēm, gan grāmatām, filmām un seriāliem, balstoties uz savu pieredzi: CommonSenseMedia.org. Lapā, blakus vecuma cenzam, piezīmēm par vardarbību u.c. elementiem atrodama arī atzīme - cik viegla ir spēle.

6. Ierīcēs paredzētas kontroles iespējas vecākiem.

Gan spēļu konsolēs, gan mobilajos telefonos iestrādāti palīgi, kas pasargā bērnus un pat ierobežo iespēju iegādāties papildu opcijas "bezmaksas" spēlēs. Pirms nodod ierīci savas atvases rokās, iesakām tās izpētīt.

Te būs saites uz pamācībām: PlayStation 4, PlayStation 3, Xbox One, Xbox 360, Wii U, Nintendo 3DS, Nintendo Switch, iPhone/iPad, Android.

7. Spēles kā apbalvojuma sistēma

Nav ieteicams spēles izmantot kā motivāciju, lai bērns izpildītu mājasdarbus, lasītu grāmatas un veiktu citas ar mācībām saistītas nodarbes, jo tādējādi izstrādājas nevēlama attieksme gan pret spēlēm, gan mācīšanos. Jāņem vērā, ka apbalvojums palīdz smadzenēs izveidoties domāšanas modeļiem, tāpēc to jāizmanto uzmanīgi.

Ja par izpildītu mājasdarbu, atvase drīkstēs stundu pievērsties spēlēm, agrāk vai vēlāk viņam izstrādāsies uzskats, ka mācīšanās ir tas nevēlamais, briesmīgais darbs, kas jāpaveic, lai tiktu pie balvas. Turklāt tas var arī veicināt atkarības mehānismus attiecībā pret spēlēm.

8. Jauna spēle - labāk nogaidīt

Ja pasaulē tiek izlaista jauna videospēle, vecākiem ieteicams nogaidīt vismaz 1 dienu pirms to iegādāties, lai paspētu izlasīt atsauksmes par to. Vai uzliktais vecuma cenzs atbilst patiesībai? Vai spēle izstrādāta kvalitatīvi? Kādas ir citu vecāku domas par šo spēli?

9. Māksla zaudēt, māksla vinnēt

Gan tiešsaistes jeb online spēles, gan citās ieteicams bērnam izstāstīt, ka pret visiem jāizturas ar cieņu - pat tad, ja esi vinnējis.

10. Ne visas spēles ir sliktas

Nereti video un citas spēles no vecāku puses tiek pārlieku dēmonizētas, bet, jāteic, ka lēmums tās aizliegt pavisam varētu būt nepamatots un bērnam grūti saprotams. Ja vien spēle ir atbilstoša vecumam un netiek lietota pārlieku daudz, tā var attīstīt dažādas vēlamas iemaņas - veiklību, spēju sadarboties, risinājumu meklēšanu, mērķtiecību un lēmumu pieņemšanu. Protams, jāatceras, ka šeit, tāpat kā daudz kur citur - jāievēro mērenību!

 


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru