Latvijā zināmi vecāki atbild: Vai ierobežot bērnu laiku pie mobilajām un citām ierīcēm?

Komentēt

Kāda ir vecāku pieredze šajā jautājumā? Izlasi un salīdzini ar savējo.

Raksts tapis sadarībā ar iniciatīvu Spēles brīvība, kuras ietvaros izveidots uzticības tālrunis 29323202. Mājas lapā www.spelesbriviba.lv iespējams veikt speciālistu izstrādātu testu atkarības un līdzatkarības riska noteikšanai, kā arī saņemt profesionālu psihoterapijas speciālistu konsultācijas

 

1. Anna Rozīte izskaidro meitai noteikumus un to iemeslus

Manai meitai ir 7 gadi, viņai vēl savs telefons nav. Saziņai ar mani, viņa lieto drošības pulksteni, ar kura palīdzību var gan sazvanīties, gan sūtīt audio ziņas. Runājot par pārējām viedierīcēm, mums ir noruna, ka reizi nedēļā viņa var skatīties multenes vai spēlēt spēles planšetdatorā vienu stundu. Visiem ir zināms, ka neierobežota “gadžetu” lietošana pasliktina koncentrāšanās spējas, miegu, psihosociālo attīstību un labsajūtu, veicina mazkustīgu dzīvesveidu utt. Manā gadījumā ir uztraukums arī par redzi, jo “mazie ekrāni” ir faktors, kas ietekmē redzes pasliktināšanos. Vēl aptuveni 1-2 reizes nedēļā meitai ļauju skatīties multenes vai bērnu filmas televizorā aptuveni stundu.

Mums ir noruna, ka reizi nedēļā uz stundu ir planšetdators un vienu līdz divām reizēm nedēļā televizors. Esmu paskaidrojusi viņai, kāpēc, manuprāt, nevajadzētu pavadīt laiku pie ekrāniem biežāk. Viņa šos noteikumus zina un ir pieņēmusi. Pārējā laikā es rūpējos, lai mēs gana aktīvi un daudzveidīgi pavadām laiku kopā vai ļauju meitai pašai izdomāt kādas bezekrāna aktivitātes sev pašai.

2. Katrīna un Edgars Jaunupi uzskata, ka ierīces dēls vēl paspēs apgūt

Manam dēlam Karlam ir tikai divi gadi, bet, protams, arī viņš izrāda interesi par modernajām tehnoloģijām. Neskatoties uz to, telefonu un citas viedierīces bērnam kā izklaides opciju nepiedāvājam un plānojjam to nedarīt līdz pat skolas vecumam. Uzskatām, ka šajā ziņā nav iespējams kaut ko nokavēt. Protams, ir situācijas, kad nepieciešams novērst bērna uzmanību ar kādu animācijas filmu, bet cenšos nerādīt vairāk par divām multenītēm dienā (apmēram 30 minūtes), savukārt brīvdienās ļauju paskatīties nedaudz ilgāk. Izņēmuma gadījumā ļaujam paskatīties arī restorāna apmeklējuma laikā vai situācijās, kad Karls man dodas līdzi uz darbu.

3. Lauras un Toma Grēviņu bērni ierīces izmanto lietderīgi

Mūsu bērni vēl ir mazi - 5 un 2 gadus veci - tādēļ viedierīces nav viņu ikdienas normāla sastāvdaļa. Mums gan ir planšete, kurā ir speciāla bērnu programma (ar ierobežotām iespējām, kuras kontrolē vecāki), bet cenšamies to nedot bieži. Planšete šobrīd ir vairāk ceļojumiem, kad ir gari pārbaucieni lidmašīnās, kā arī izmantojam to slimošanas reizēs, kad bērniem veselības dēļ ir liegts doties ārpus mājas. Jebkurā gadījumā cenšamies, lai planšete būtu nevis tīrākā izklaide, bet ar tās palīdzību tiktu iegūtas zināšanas, piemēram, mums ir aplikācija, kurā var mācīties angļu valodu.

Ja vecākais bērns ir ticis pie planšetes, uzreiz sarunājam, cik ilgu laiku pie tās drīkstēs pavadīt. Parasti tās ir 20 minūtes. Lai bērns saprastu, kad tās 20 minūtes ir beigušās, uzlieku taimeri, kuram noskanot, ir jābeidz lietot planšete.

4. Katrīnas Saulietes meitas izmanto ierīces radoši

Manām meitām nav problēmas ar viedierīču spēlēm, uz iPad ir viena spēlīte, ko dažreiz uzspēlē, bet tas ir tik reti, ka netraucē ikdienai. Bet tas nenozīmē, ka meitenes nesēž telefonos, sēž un daudz sēž, viņas spēļu vietā izvēlas filmēt dažādus video, kā Musicaly un TikTok vietnēs un arī skatās, kādi video sanākuši citiem vienaudžiem. Tur gan var tikt pavadītas vairākas stundas dienā. Pašu veidotie video gan ir ļoti interesanti un kreatīvi, man skatīties, ko viņas uzfilmējušas.

Nekādus ierobežojumus neizmantojam, jo tas netraucē mūsu ikdienai. Bija vienreiz gadījums pirms 3 gadiem, kad tikko tika iedots telefons un uzvedība izskatījās neadekvāta tai brīdī, kad liku nolikt nost un paēst, toreiz mājās izvērtās skandāls un uz nedēļu tika noņemts nost. Pirmās divas dienas vēl prasīja, lai atdodu, pēc tam par to piemirsa.

Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru