10 padomi vecākiem, lai novērstu bērnu atkarību no datorspēlēm agrā vecumā

2 komentāri

Tā kā mūsdienās tehnoloģijas bērniem ir pieejamas jau no mazotnes, speciālisti iesaka tam pievērst uzmanību jau agrā bērnībā.

Šogad Pasaules Veselības organizācija (PVO) paziņoja, ka atkarība no datorspēlēm iekļauta oficiālā garīgo traucējumu sarakstā. Lai arī līdz šim bijušas tikai diskusijas un viedokļi par šo tēmu, problēmas apmēri ar katru gadu pieaug tik spēcīgi, ka profesionāļi vēlējās vērst sabiedrības uzmanību uz tās nopietnību.

PVO eksperti norāda, ka datorspēlēs izraisa atkarību, un tiem, kuri kļuvuši par tās ķīlniekiem, jāmeklē profesionāļu palīdzība. Starptautiskajā saslimšanu klasifikatorā tagad iekļauta jauna pozīcija, kurā norādīts: ja aizraušanās ar datorspēlēm traucē cilvēka darbā, mācībās, ģimenes un sociālajā dzīvē, tas ir pirmais signāls, ka, iespējams, radusies atkarība.

Raksts tapis sadarbībā ar Spēles brīvība sociālo iniciatīvu, kuras ietvaros atkarīgajiem un līdzatkarīgajiem pieejams atbalsta tālrunis 29323202Krīzes tālruņa darba laiks: no pirmdienas līdz sestdienai plkst. 12.00 - 20.00.

1. Vecuma ierobežojumam ir nozīme.

Vecuma ierobežojumam ir nozīme.
Lai arī esam pieraduši šādām lietām nepievērst uzmanību, piemēram, ar 10 gadu vecu bērnu kopā skatoties televīzijas filmu, kurai reitings norāda 12+, tomēr datorspēļu jomā būtu ieteicams ievērot vecuma cenzu.

Speciālisti ir izstrādājuši šos norādījumus ar domu, lai spēles nekaitētu bērna psihei - lai cilvēks būtu pietiekoši pieaudzis un pats saprastu un novērtētu to saturu.

Šajā tabulā redzams, kā dažādās valstīs tiek likti reitingi datorspēlēm. Pirmajā ailītē - ASV. eC: var spēlēt no agras bērnības, E: piemērots visiem, E10+: visiem no 10 gadu vecuma, T: pusaudžiem, M: no 17 gadu vecuma, A; tikai pieaugušajiem jeb 18+.

Austrālijā G apzīmē piemērotību jebkuram vecumam, PG: ieteicama vecāku klātbūtne, M: nobriedušai auditorijai, MA: 15+ vecuma cenzs, R un X: sākot no 18 gadu vecuma.

Eiropā, Krievijā un Vācijā salīdzinoši vienkāršāks klasifikators, kurā norāda tikai vecuma cenzu.
Komentēt

2. Dators un telefons - kopīgās telpās.

Dators un telefons - kopīgās telpās.
Lielbritānijas bērnu lietu komisāre Anna Longfīlda iesaka praktisku padomu vecākiem: ierobežot datora un telefona lietošanu privātajās telpās. Lai tā saucamais ekrāna laiks būtu pieejams tikai dzīvojamā istabā, taču bērna guļamistaba būtu no tehnoloģijām brīva.

Tādējādi vecākiem ir vieglāk kontrolēt, ko tieši atvase dara, turklāt slapstīšanās ar datoru un telefonu savā istabā būs labs signāls tam, ka radusies problēma.
Komentēt

3. Lietošanas ierobežojuma plāns.

Lietošanas ierobežojuma plāns.
Kopā ar bērnu izstrādājiet plānu, cik stundas dienā, kādos laikos un ar kādiem nosacījumiem tiek lietots dators un telefons, un turieties pie šīs shēmas tikpat cītīgi, kā pie stundu saraksta skolā.

Latvijā šobrīd nav izstrādātas oficiālas norādes par šo, taču varam ņemt piemēru no citām valstīm. Piemēram, ASV eksperti oficiāli iesaka:

līdz 18 mēnešu vecumam tehnoloģijas pieļaujams izmantot tikai video čatam
18-24 mēnešu vecumā: tikai kvalitatīvi pavadīts laiks, patērējot dažādus medijus (multiplikācijas filmas, filmas), un vienmēr kopā ar vecākiem
2-5 gadu vecumā: 1 stunda dienā ciešā vecāku uzraudzībā
No 6 gadu vecuma: vecākiem jāsastāda individuāls plāns, ņemot vērā, lai tehnoloģijas neatņem miega, mācīšanās un citu aktivitāšu stundas

Sīkāk par to, kā sastādīt lietošanas ierobežojuma plānu, stāstīsim turpmākajās  publikācijās, sadarbībā ar Spēles brīvība iniciatību.
Komentēt

4. Izrunājiet riskus.

Izrunājiet riskus.
Lai bērnam būtu skaidrs, kāpēc tiek uzlikti ierobežojumi, vislabāk tos izskaidrot kopīgā sarunā. Tad arī atvasei būs skaidrs, kāpēc tiek novilktas tieši šādas robežas, un tās būs vieglāk ievērot.
Komentēt

5. Virtuves taimeris - laika noteikšanai.

Virtuves taimeris - laika noteikšanai.
Izmanto šo parocīgo rīku, kas labi iemācīs bērnam ievērot robežas. Kad sācies atrunātais laiks, ko drīkst pavadīt pie ekrāna, taimeris tiek iestatīts, bet tā zvans, gluži kā skolā, noteiks, kad pienācis laiks citām aktivitātēm.
Komentēt

6. Kam pievērst uzmanību?

Kam pievērst uzmanību?
Pasaules Veselības organizācijas ziņojumā par datorspēļu atkarību iekļauti šādi punkti, kas palīdzēs noteikt, ka spēlēšana kļuvusi par problēmu:

1. Liela aizrautība ar datorspēlēm.
2. Negatīvas garastāvokļa un uzvedības maiņas, kad tiek liegts spēlēt.
3. Palielinās spēles laiks, lai gūtu apmierinājumu no šīs nodarbes.
4. Nespēja atteikties.
5. Zaudēta interese par citām aktivitātēm.
6. Pārlieku liela spēlēšana, lai arī cilvēks apzinās, ka tas ir kaitīgi.
7. Melošana par laiku, kas tiek pavadīts spēlējot.
8. Datorspēļu izmantošana, lai novērstu savu uzmanību no ikdienas raizēm.
9. Aktivitātes dēļ cieš attiecības ar draugiem, ģimenes locekļiem, klases biedriem.
Komentēt

7. Spēlējiet kopā.

Spēlējiet kopā.
Pavisam vienkāršs, bet ļoti efektīvs padoms - kad bērns sāk interesēties par datorspēlēm, vislabāk sākt tiešā vecāku uzraudzībā. Tādējādi jūs zināsiet, kas bērnu interesē, kas patīk un kādi mehānismi darbojas konkrētā spēlē. Tas vairos arī vecāku un atvases atklātību par šo tēmu un spēju par to izrunāties.
Komentēt

8. Nošķir kvalitatīvo laiku pie ekrāna.

Nošķir kvalitatīvo laiku pie ekrāna. Learn IT/Facebook
Tehnoloģijas nav ļaunas, ar tām var iesākt arī daudz ko sakarīgu, turklāt daudziem tas kļūst par veiksmīgas karjeras sākumu. Tāpēc kopā ar bērnu ir vērts pārrunāt un nošķirt - kas ir kvalitatīvi un nekvalitatīvi pavadīts laiks pie ekrāna.

Ja atvases interese par IT ir liela, apsveriet iespēju to sākt apgūt jau agrā vecumā. Piemēram, Learn IT programmēšanas pulciņos Latvijā mācības sākas jau no 3. klases. Un šīs skolas pārstāvji iesaka - vislabāk sākt mācīšanos jau agrā vecumā un pirms bērns ir paspējis aizrauties ar datorspēlēm.

Informāciju par Learn IT pulciņiem visā Latvijā atradīsi: mājas lapā un Facebook.
Komentēt

9. Rādi piemēru.

Rādi piemēru.
Ir grūti iestāstīt bērnam, ka jāpavada vairāk laika ārpus ekrāna, ja pats ar savu piemēru rādi gluži pretējo. Kad, piemēram, ievests noteikums nelietot telefonu guļamistabā, tam būtu jāseko arī vecākiem. Bērni atkārto pieaugušo uzvedību, tāpēc labs piemērs būs lielisks pamatojums noteiktajiem ierobežojumiem.
Komentēt

 


Vērts izlasīt
Komentāri