21 padoms veiksmīgam un mierīgam skolas sākumam. Septembris tuvojas!

Komentēt

Zināms, ka gatavošanās skolai var būt stresaina, taču ar šiem padomiem viss būs vienkāršāk.

1. Kopīgi iekārtojiet jaunu vai sakārtojiet esošo vietu mājasdarbu pildīšanai.

Kopīgi iekārtojiet jaunu vai sakārtojiet esošo vietu mājasdarbu pildīšanai.
Daļa no veiksmīgu mājasdarbu izpildes ir ērta un sakopta vieta, kur tos pildīt, tāpēc sakārtojiet to kopā, ņemot vērā kā praktiskas vajadzības, tā bērna vēlmes.
Komentēt

2. Mainiet gulēšanas un celšanās laikus jau tagad.

Mainiet gulēšanas un celšanās laikus jau tagad.
Lai bērniem būtu vieglāk, kad sāksies skola, jau tagad jāsāk iet gulēt nedaudz ātrāk un jāceļas nedaudz laicīgāk. Var katru otro dienu šo grafiku izmainīt par 10 minūtēm (vispirms gulēt iet un ceļas par 10 minūtēm ātrāk, pēc tam par 20 minūtēm un tā tālāk), lai pāriešana uz jauno grafiku notiktu pamazām un būtu vieglāka.
Komentēt

3. Atkarībā no bērna vecuma un jaunā skolas gada priekšmetiem, dodieties uz kādu muzeju.

Atkarībā no bērna vecuma un jaunā skolas gada priekšmetiem, dodieties uz kādu muzeju.
Ja bērns mācīsies vēsturi, dodieties uz vēstures muzeju. Ar gados jaunāku skolēnu varat apmeklēt dabas muzeju. Tas noderēs, lai bērnā rastos interese un viņš sāktu domāt par tēmām, par kurām tūlīt būs jāmācās.
Komentēt

4. Izveidojiet grafiku ar mājasdarbiem ieplānotu laiku.

Izveidojiet grafiku ar mājasdarbiem ieplānotu laiku.
Piemēram, pirmdienās mājasdarbu laiks no 14:30 - 16:00, otrdienās 17:00- 18:30 un tā tālāk. Tā bērnam būs vieglāk, jo būs skaidrs, kurš brīdis jāatvēl mācībām un kurš paliks atpūtai. Svarīgi saprast, vai bērnam vieglāk ir mācīties uzreiz pēc skolas vai nedaudz vēlāk. Grafiku var mainīt, taču galvenais - lai tas ir kopīgi izplānots, pierakstīts un tad arī tiek ievērots.
Komentēt

5. Grafikā iekļaujiet vienu stundu dienā, kurā netiek izmantots telefons.

Grafikā iekļaujiet vienu stundu dienā, kurā netiek izmantots telefons.
Šo brīdi bērns var izvēlēties pats, taču galvenais, lai ir ieplānots brīdis, kurā bērna acis un prāts atpūšas no viedtālruņa pasaules.
Komentēt

6. Kopā izdomājiet mājas/ģimenes noteikumus skolas laikā.

Kopā izdomājiet mājas/ģimenes noteikumus skolas laikā.
Tie var atvieglot kopīgos rīta cēlienus darba dienās, mājasdarbu izpildi un daudz ko citu. Piemēram, varat noteikt laiku, cikos no rīta ir jāaiziet no mājas, lai par to nav lieku strīdu un diskusiju.
Komentēt

7. Izveidojiet mājasdarbu piederumu kasti.

Izveidojiet mājasdarbu piederumu kasti.
Lai viss vienmēr ir pa rokai, un lai nav situāciju, kad bērns ir gatavs pildīt mājasdarbu, bet trūkst kāda priekšmeta tā izpildei. Piepildiet to ar rakstāmlietām, lineāliem, rokdarbiem vajadzīgām detaļām un tamlīdzīgi. Tad arī bērna skolas penāļa saturs mājās paliek neskarts - nekad nekas netiks aizmirsts uz galda un vienmēr būs līdzi skolā.
Komentēt

8. Laicīgi meklējiet pulciņus jaunajam mācību gadam.

Laicīgi meklējiet pulciņus jaunajam mācību gadam.
Lai tas nav jādara steigā, jau augustā iepazīstieties ar piedāvājumu, kas bērnu interesē un ir ģimenes iespējām atbilstošs. Forša pulciņa atrašana bērnam sniegs prieku par gaidāmo skolas gadu.
Komentēt

9. Sāciet atkārtot iepriekšējā gadā apgūto.

Sāciet atkārtot iepriekšējā gadā apgūto.
Lai grūtības atcerēties iepriekš apgūto mācību vielu netraucētu uzsākt skolas gaitas, atkārtojiet šo to jau augustā. Dodiet bērnam pāris uzdevumus ik dienu. Īpaši ieteicams atkārtot matemātiku (noteikti reizrēķinu, ja tā apgūšana skolniekam ir aktuāla).
Komentēt

10. Un lieciet bērnam pašam mēģināt atrast un izlabot kļūdu.

Un lieciet bērnam pašam mēģināt atrast un izlabot kļūdu.
Protams, ir vienkāršāk kļūdu izlabot un pateikt bērnam, ka tā ir pareizi, bet skolniekam daudz noderīgāks būs mācību vielas atkārtojums, kur viņš nedaudz piespiež sevi padomāt kārtīgāk. Dod norādes par kļūdas veidu vai vietu un ļauj bērnam pašam tikt ar to galā.
Komentēt

11. Laicīgi ar atvasi izrunājiet visu, kas saistīts ar kabatas naudu.

Laicīgi ar atvasi izrunājiet visu, kas saistīts ar kabatas naudu.
Saruna atšķirsies atkarībā no bērna vecuma, taču mērķis ir viens - ar bērnu izrunāt to, kāda jaunajā mācību gadā būs viņa kabatas nauda, kad un cik bieži tā tiks saņemta. Svarīgi ir gan uzklausīt bērna viedokli, gan paskaidrot savējo, kā arī izrunāt citas, ar naudu saistītas vecumam atbilstošas lietas.
Komentēt

12. Izplānojiet kopīgu atpūtu septembra brīvdienās.

Izplānojiet kopīgu atpūtu septembra brīvdienās.
Skolas sākums var būt stresa pilns kā bērniem, tā vecākiem, tāpēc ir labi to atsvaidzināt ar kopīgiem piedzīvojumiem un atpūtu septembrī, kamēr laiks vēl ir labs. Laicīgi izplānojiet ko foršu - par vietām, kuras Latvijā apskatīt kopā ar bērniem, lasi šeit.
Komentēt

13. Pieradini bērnu vakarā izvēlēties un salikt nākamās dienas drēbes.

Pieradini bērnu vakarā izvēlēties un salikt nākamās dienas drēbes.
Ja pirms skolas sākuma to sāksiet darīt, bērnam izveidosies pieradums, kas būtiski paātrinās un atvieglos jūsu rīta cēlienu pirms skolas.
Komentēt

14. Pirms skolas sākuma ieplānojat kopīgu tikšanos - sapulci.

Pirms skolas sākuma ieplānojat kopīgu tikšanos - sapulci.
Tā var būt pasēdēšana mājās vai iziešana apēst saldējumu, galvenais, lai bērns ir kopā ar vienu vai abiem vecākiem ar mērķi izrunāt visu, kas viņam svarīgs  saistībā ar skolas sākšanos. Iedrošiniet bērnu uzdot jautājumus par jebkuru viņam aktuālu tēmu, neskaidrību vai bailēm. Ja ģimenē ir vairāki skolnieki, labāk runāt ar katru atsevišķi.
Komentēt

15. Ja bērns iet sākumskolā un vasarā nav saticis klasesbiedrus, noorganizē tikšanos.

Ja bērns iet sākumskolā un vasarā nav saticis klasesbiedrus, noorganizē tikšanos.
Ja ir iespējams sazvanīt vecākus kādam no bērniem, ar kuru tava atvase skolā draudzējas, ir vērts pirms skolas sākuma noorganizēt tikšanos - kopīgu atpūtu svaigā gaisā, ciemos pie jums, kino vai kur citur. Tas nodrošinās bērnam drošāku un patīkamāku skolas gaitu sākumu.
Komentēt

16. Izplāno gardas brokastis, kuras būs viegli un ātri pagatavot

Izplāno gardas brokastis, kuras būs viegli un ātri pagatavot
Lai rīts ir vieglāks un patīkamāks gan vecākiem, gan bērniem. Idejas ātrām un interesantām brokastīm skaties, piemēram, šeit.
Komentēt

17. Kopā pārskatiet skolas pielikumus no pagājušā gada.

Kopā pārskatiet skolas pielikumus no pagājušā gada.
Pirms dodaties iepirkties, pārbaudiet, kas palicis noderīgs no iepriekšējā mācību gada, kopīgi izdariet secinājumus par to, kas jāpērk.
Komentēt

18. Skolas piederumus noteikti pērciet kopā ar bērnu.

Skolas piederumus noteikti pērciet kopā ar bērnu.
Tādu lietu kā klades, burtnīcas, penāļi, somas izvēlēšanās bērnā radīs zināmu prieku par gaidāmo skolas laiku. Kā arī, svarīgi, lai skolnieks pats var izvēlēties vismaz daļu savu skolas aksesuāru.
Komentēt

19. Ja bērns jūtami uztraucas tieši par mācībām, apsver iespēju par privātskolotāju vai mācību pulciņu.

Ja bērns jūtami uztraucas tieši par mācībām, apsver iespēju par privātskolotāju vai mācību pulciņu.
Viena lieta - ja bērns vienkārši negrib atpakaļ uz skolu, jo patīk vasaras atpūta. Pavisam cita - ja bērnam ir reāls stress par mācību procesu, bailes nesaprast, netikt līdzi pārējiem. Tādā gadījumā ir vērts apsvērt iespēju par kādu izglītojošo pulciņu konkrētajā mācību priekšmetā vai piesaistīt privātskolotāju. Tas būtiski atvieglos dzīvi kā bērnam, tā vecākiem.
Komentēt

20. Vienojaties par vietu, kurā bērns noliek skolas dokumentus, kas jāredz vecākiem.

Vienojaties par vietu, kurā bērns noliek skolas dokumentus, kas jāredz vecākiem.
Katram no vecākiem zināms, cik viegli var pazaudēties svarīgi dokumenti un lapas, kurām vajadzīgs jūsu paraksts. Tikpat bieži bērns tās aizmirst atdot vai noliek kaut kur sava istabā. Tāpēc vienojieties par konkrētu vietu, kur bērni ikreiz noliks jums paredzētus dokumentus.
Komentēt

21. Dodieties svētku brokastīs pirms pirmās skolas dienas.

Dodieties svētku brokastīs pirms pirmās skolas dienas.
Jauks veids, kā atklāt mācību gadu un sagatavoties agrajiem rītiem - pēdējā brīvdienā (vai kādā citā dienā) pirms pirmā septembra piecelieties tik agri, kā to darīsiet skolas rītos. Tad dodieties uz kādu kafejnīcu kopīgās brokastīs.
Komentēt

Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru