Supermamma dalās ieteikumos, kā izaudzināt veiksmīgus bērnus

Komentēt

Un patiesībā viss ir ļoti vienkārši.

Mums katram savi vecāki ir vismīļākie un labākie – tā nu tas ir, un tā tam vajadzētu būt. Tiesa, vairums no mums arī var atcerēties kādu bērnības gadījumu, kad vecāku rīcība, teiksim tā, nebija uzdevuma augstumos. Arī tas ir normāli – pieaugušie, galu galā, ir tikai cilvēki. Tomēr ir daži vecāki, kam vienkārši Sanāk. Viņi izaudzina talantus un visādi lieliskus cilvēkus. Viena no šādām mammām ir Estere Vučicka (Esther Wojcicki). Viņas bērni ir Sūzena, YouTube korporācijas vadītāja, Džaneta – Fulbraita stipendiāte un pediatrijas profesore – un Anna, kas dibinājusi visā pasaulē populāro gēnu testu servisu 23andMe, ar kura palīdzību var noteikt ne vien senču izcelsmi un radniecību, bet arī dažādus ģenētiski noteiktus veselības rādītājus.

Arī pati Estere nav tikai mamma – viņa ir pedagoģe, kas 2002. gadā tika atzīta par Kalifornijas štata gada skolotāju. Kalifornijā dzīvo gandrīz 40 miljoni iedzīvotāju – kļūt par gada skolotāju šādā biezi apdzīvotā štatā ir diezgan cienījams rādītājs. Un tātad, kādi ir Esteres ieteikumi veiksmīgu un laimīgu bērnu audzināšanā?

Māci bērniem rūpēties

Kā teic Estere, viņa, krievu ebreju emigrantu bērns, uzauga ar skaidru misijas apziņu, ka viņas pienākums ir sniegt savu artavu sabiedrības uzlabošanā. Daudzus gadus un sasniegumus vēlāk, viņa joprojām tā uzskata – ja visi tikai sēž un runā, nekas netiks padarīts. Kādam lietas ir arī jādara. To pašu viņa ir mācījusi savām meitām, taču ne ar morāli, bet gan ar darbu un paraugu. Darot sabiedrībai vērtīgas lietas – lai kas tās arī nebūtu – bērni acu priekšā redz piemēru, kam sekot un kas sasniedz mērķus ar savu darbu. Tas, Esteresprāt, vienmēr būs jaudīgāk par jebkādiem vārdiem.

Kopiena ir svarīga

Saskaņā ar 2013. gadā veiktu pētījumu, pusaudžiem, kas piedalās brīvprātīgo darbā ar jaunājiem bērniem, ir zemāks negatīvas pašsajūtas un kardiovaskulāru slimību risks. Kādā citā pētījumā, savukārt, noskaidrots, ka brīvprātīgo darbs pusaudžus būtiski pasargā no iesaistīšanās pretlikumīgās darbībās gan pusaudžu gados, gan vēlāk, pozitīvajam efektam ilgstot līdz pat ceturtā gadu desmita sākumam. Tiesa, Estere piebilst, ka arī šeit nepietiek aizstiept bērnu uz tuvāko jauniešu dienas centru vai pansionātu – arī brīvprātīgo darbā jaunos cilvēkus vislabāk var iesaistīt ar savu piemēru. Rūpējoties par kopienu, bērnam iespējams iemācīt, cik forši ur uzņemties atbildību – un tā ir lieta, kas arī pieaugušo pasaulē daudziem trūkst. Esteresprāt, arvien vairāk bērnu koncentrējas tikai uz sevi, nedomājot par līdzcilvēkiem un apkārtējo sabiedrību. “Dažreiz šķiet, ka audzinām narcisu sabiedrību, un domāju, ka pārāk nekļūdīšos sakot, ka helikopteru tipa vecāki šajā spēlē lielu lomu” – tā Estere. 

Amerikāņu sapnis ir galīgi garām

Amerikāņu sapnis jau kādu laiku kļuvis par visas Rietumu pasaules sapni – kļūsti bagāts par katru cenu, vai noliec karoti, cešoties nonākt miljonāru klubiņā. Estere teic, ka viņa ir satikusi daudzus nelaimīgus miljonārus un pat miljardierus. Tie ir cilvēki, kas koncentrējas tikai uz naudu un dažādām luksusa lietām, ko tā sniedz, tomēr tā ir visparastākā atkarība. “Šādi cilvēki nav gatavi uzņemties darīt lietas, kas padara pasauli labāku. Viņi uztraucas tikai par sevi, nerūpējas par sociāli svarīgiem jautājumiem, neizvirza kopienu par prioritāti un nedzīvo dzīvi, kam ir jēga un mērķis. Tā rezultātā viņi nereti kļūst izolēti un depresīvi. Daudzi no nelaimīgajiem miljonāriem un miljardieriem droši vien bija bērni, kam dzīvē nebija virziena”.

Bērniem vajadzīgs triks

Visu audzināšanu Estere vienkāršo saīsinājumā TRICK – trust, respect, independence, collaboration, and kindness. Jeb, latviskojot – uzticība, cieņa, neatkarība, sadarbība un laipnība. Šis, starp citu, nav nekāds grandiozs jaunatklājums: tādu audzināšanas modeli jau 1966. gadā ieteica ASV attīstības psiholoģe Diāna Baumrinda (viņas aprakstā gan tas tiek saukts par autoritatīvu audzināšanas stilu, kurā vecāks uztur pozitīvas un cieņas pilnas attiecības ar bērnu). Līdz ar pirmās meitas dzimšanu Estere ir centusies visiem bērniem iemācīt pēc iespējas vairāk un pēc iespējas agrāk – galu galā, izvēršot audzināšanu par aizraujošu eksperimentu arī sev pašai.

Izvirzi par prioritāti mērķtiecīgu kalpošanu sabiedrībai

Esteresprāt, ASV iedzīvotāju vienīgais mērķis – ja tāds vispār ir – ir padarīt laimīgu sevi pašu. Tomēr, kā piebilst supermamma – ja nu ir kāda lieta, par kuru viņa ir pārliecināta, tad vislaimīgākie cilvēki ir tie, kas jūtas noderīgi sabiedrībai un palīdz citiem. Turklāt, daudziem vispār trūkst informācijas par to, kā rūpēties par citiem un arī par sevi pašu. Ja no bērnības dzīvo tikai ar mērķi sasniegt personiskos labumus vien, tad ar laimi ir, kā ir.

Visbeidzot, Esteres ieteikums ir sākt maziem soļiem – veltīt kaut stundu nedēļā kādam kopienas darbam. Parūpēties par apkaimi. Ierasties mājas iedzīvotāju sapulcē. Ja citādi nekādi, tad vismaz aiziet uz vēlēšanām (starp citu, to mēs visi varam izdarīt šonedēļ!). Ikvienā apkaimē ir kāda problēma, kam nepieciešams risinājums, kāds cilvēks vai cilvēku grupa, kam nepieciešams atbalsts. Un, parūpējoties par apkārtējiem, arī bērniem var iemācīt dzīvi, kurā nav vienalga.

Avoti: 1, 2


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru