20 igauņu un lietuviešu tradicionālie deserti. Cik esi nogaršojis?

6 komentāri

Vai zini, ko galdā saviem mazbērniem pēc pusdienām liek mūsu kaimiņvalstu omītes?

1. Kringel

Kringel
Sāksim ar Igauniju: šī saldā maizīte veidota kā apļveida pīne, kurā ir daudz sviesta un kanēļa.  Tās virsa ir kraukšķīga, bet iekša - mīksta. Pildījumam igauņi pieļauj arī dažādas variācijas, piemaisot kakao, valriekstus vai mandeles, paturot galveno nosacījumu - daudz sviesta. 
Komentēt

2. Šokolaadi-rabarberikook

Šokolaadi-rabarberikook
Nedaudz šokolādes rūgtuma lieliski ejot kopā ar saldeni skābo rabarberu. Ja gribi pārliecināties, vai igauņiem taisnība, recepti kūkai skaties šeit. 
Komentēt

3. Kohupiimakreem

Kohupiimakreem
Biezpiens Igaunijā ir populārs un parādās arī šajā desertā.  To sajauc ar cukuru, vaniļu un putukrējumu, piešķirot sieram pudiņa tekstūru. Pēc igauņu ieteikuma - jāēd auksts un kopā ar ogām. 
Komentēt

4. Rabarberipirukas

Rabarberipirukas
Igaunijā šis pīrāgs ir ļoti iemīļots, tajā ir daudz rabarberu un daudz cukura, bieži vien to papildina ar zemenēm.
Komentēt

5. Kama

Kama
Tas ir miltu maisījums, kurā ir grauzdēti mieži, rudzi, auzas un zirņi.  Lai no tā radītu desertu, igauņi to sajauc ar pienu vai kefīru, pievienojot cukuru, zapti vai ogas.
1 komentārs

6. Kohuke

Kohuke
Biezpiena sieriņš Igaunijā ir iemīļots, to ražo, ēd un arī gatavo. Ja vēlies izmēģināt, receptes skaties šeit. 
Komentēt

7. Mannavaht

Mannavaht
Jeb mums labi zināmā debesmanna. Igaunijā mannas uzpūtenim visbiežāk izmanto jāņogas, mellenes un avenes. Arī ziemeļu kaimiņi to bauda kopā ar pienu.
Komentēt

8. Kirju koer

Kirju koer
Jeb tas, ko saucam par saldo desu. Igauņi uzsver, cik lieliski kopā iet šokolādes rūgtums ar marmelādes un cepumu saldumu, marmelādes vietā pieļaujot arī ogas un augļus.
Komentēt

9. Koorekook

Koorekook
Krēmīga kūka, kur galveno lomu ieņem skābais krējums. Viegli pagatavojama un ideāla laikā, kad svaigas ogas nekur tālu nav jāmeklē. Recepte šeit. 
Komentēt

10. Kissel

Kissel
Jā, arī igauņiem viens no iecienītākajiem saldajiem ēdieniem ir klasiskais ķīselis, ko var ēst vai dzert. Igauņu ķīseļa populārākās bāze - ķirši, jāņogas, dzērvenes.
Komentēt

11. Pyragas

Pyragas
Turpinot ar Lietuvu: visbiežāk mūsu kaimiņos tik ļoti populāro pīrāgu pilda ar āboliem, plūmēm, aprikozēm. Tradicionāli šim desertam mēdz pievienot arī magoņu sēklas.
Komentēt

12. Spurgos

Spurgos
Tā principā ir lietuviešu versija par virtuļiem, tikai bez cauruma vidū. Mīklu veido no piena, sviesta, olām, vaniļas, ruma, miltiem un rozīnēm. Bumbiņas cep karstā eļļā, kas dod zeltaino krāsu. Bieži tās pasniedz, pārbērtas ar pūdercukuru. 
1 komentārs

13. Skruzdelynas

Skruzdelynas
Šī kūka Lietuvā ir izteikti populāra. Plāksnītes, kuras gatavo no tās pašas mīklas, no kuras taisa jau zināmos žagariņus, salipina kopā ar medus palīdzību un pārber ar magoņu sēkliņām.  
Komentēt

14. Šakotis

Šakotis
Tradicionālās kūkas saknes meklējamas jau senā Lietuvas vēsturē - 16. gadsimtā. Garā kūka domāta koka formā, to taisa no sviesta, olām, miltiem, cukura un saldā krējuma. Pēdējais solis ir kūkas cepšana uz iesma pie atklātas liesmas, kas ir desertam diezgan neraksturīgi. Svinībās šī kūka ir svarīgākais deserts, it īpaši Ziemassvētkos un kāzās.
Komentēt

15. Kūčikuai

Kūčikuai
Tās ir mazas mīklas bumbiņas, visbiežāk pildītas ar magoņu sēkliņu pienu. Īpaši populāras Ziemassvētkos. 
1 komentārs

16. Tinginys

Tinginys
Lietuviešu versija par saldo desu ir nedaudz atšķirīga no mums un igauņiem zināmās - tajā nav marmelādes, galvenās sastāvdaļas ir kakao, sviests, cepumi un kondensētais piens. Deserta nosaukums lietuviešu valodā nozīmē "slinks", norādot uz to, cik viegli to ir pagatavot.
Komentēt

17. Torte

Torte
Lai arī mēs, iespējams, esam pieraduši šāda veida tortes pirkt veikalā nevis gatavot paši, lietuvieši šad tad pacenšas uzmeistarot šo desertu.  Visbiežāk to taisa, veidojot 10 līdz 20 dažādas kārtas, kurās tiek pildīts ievārījums, vaniļas krēms, šokolāde vai ruma krēms.
Komentēt

18. Grybukai

Grybukai
Tie ir cepumi sēņu formā, kuriem garšu piešķir kanēlis, muskatrieksts, kardamons. Apkārt - salda glazūra.
Komentēt

19. Zagareliai

Zagareliai
Par žagariņiem droši vien viss ir skaidrs - peldina eļļā, apber ar pūdercukuru. Ja nav skaidrs vai arī sakārojās, aplūko recepti šeit.
Komentēt

20. Varškės pyragaičiai

Varškės pyragaičiai
Tā kā arī lietuviešiem biezpiens ir iecienīts, tas parādās arī viņu saldajos ēdienos. Šīs kūciņas principā ir pufīgāka versija par mums zināmajiem biezpiena plācenīšiem. Kūciņas veido no biezpiena, miltiem, olām un cukura, cep eļļā. Pēc lietuviešu gaumes - pasniedz ar ievārījumu un ogām.
Komentēt

Avoti: Balticrun, EstonianCuisine, TheCultureTrip.


Vērts izlasīt
Komentāri