17 foršas lietas, kuras jāzina par Latvijas Nacionālo bibliotēku

Komentēt

Uz Latvijas Nacionālo bibliotēku jeb Gaismas pili jānāk ne tikai lasīt grāmatas.


11. aprīlī Latvijas Nacionālā bibliotēka Londonas Grāmatu tirgū ieguvusi Starptautisko izcilības balvu nominācijā "Gada bibliotēka 2018". Te ir dažas interesantas lietas par "Gaismas pili".

1. Projekta radīšana ilga gandrīz 25 gadus. Projekts tika aizsākts 1989. gadā, bet ēka uzcelta un atklāta tikai 2014. gadā. Zināji?

Projekta radīšana ilga gandrīz 25 gadus. Projekts tika aizsākts 1989. gadā, bet  ēka uzcelta un atklāta tikai 2014. gadā. Zināji?

2. Latvijas Nacionālās bibliotēkas ātrijā atrodas viens no ēkas centrālajiem elementiem - Tautas grāmatu plaukts - grāmatas ar tajās ierakstītiem dāvinātāju vēstījumiem vai personiskiem stāstiem, kas veido mūsu kultūru un vēsturi.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas ātrijā atrodas viens no ēkas centrālajiem elementiem - Tautas grāmatu plaukts - grāmatas ar tajās ierakstītiem dāvinātāju vēstījumiem vai personiskiem stāstiem, kas veido mūsu kultūru un vēsturi. janiskikans_photography
Ar uzdāvinātajām grāmatām var iepazīties šeit
Komentēt

3. Mākslas objekts “Lielā vāze” sastāv no trīs daļām: lielākā daļa atrodas pie Gaismas pils, ceturtdaļa uz AB dambja, bet trešā daļa atrodama grāmatā, kuru var apskatīt bibliotēkā. Objekts tika atklāts 2016. gada 26. septembrī, tā autors ir Ojārs Pētersons, kurš Lielās vāzes virsmu noklāja ar keramisku mozaīku, uz tās redzams Garlība Merķeļa teksts.

 Mākslas objekts  “Lielā vāze” sastāv no trīs daļām: lielākā daļa atrodas pie Gaismas pils, ceturtdaļa uz AB dambja, bet trešā daļa atrodama grāmatā, kuru var apskatīt bibliotēkā. Objekts tika atklāts 2016. gada 26. septembrī, tā autors ir Ojārs Pētersons, kurš Lielās vāzes virsmu noklāja ar keramisku mozaīku, uz tās redzams Garlība Merķeļa teksts.  artinpublicspace

4. Latvijas Nacionālā bibliotēka piedāvā Skaņu ierakstu studijas pakalpojumus. Studija labi piemērota balss ierakstam, video materiālu aizkadra balss ierakstam, kā arī mazu kamerkoru un kameransambļu ierakstiem.

Latvijas Nacionālā bibliotēka piedāvā Skaņu ierakstu studijas pakalpojumus. Studija labi piemērota balss ierakstam, video materiālu aizkadra balss ierakstam, kā arī mazu kamerkoru un kameransambļu ierakstiem.

5. Te top arī filmas. Lūk, departamenta direktors Ivars Valdis Ozols (Intars Rešetins), piedaloties intriģējošā filmēšanā LNB direktora Andra Vilka kabinetā.

Te top arī filmas. Lūk, departamenta direktors Ivars Valdis Ozols (Intars Rešetins), piedaloties intriģējošā filmēšanā LNB direktora Andra Vilka kabinetā.

6. Te ir mācību telpa, kas nosaukta par godu Virtakas iezim, kurā iegrebtas saglabājušās vēlo viduslaiku dzimtu piederības zīmes un aizsargzīmes. Klases telpā apskatāma Virtakas rakstu kopija, kā arī pašam var kaut ko uzzīmēt uz sienas.

Te ir mācību telpa, kas nosaukta par godu Virtakas iezim, kurā iegrebtas saglabājušās vēlo viduslaiku dzimtu piederības zīmes un aizsargzīmes. Klases telpā apskatāma Virtakas rakstu kopija, kā arī pašam var kaut ko uzzīmēt uz sienas.

7. Mārupes vidusskolas 10. klases skolēni, piemēram, Virtakas klasē apguva populāro kaligrāfiju mākslinieces Veltas Knikstes vadībā.

Mārupes vidusskolas 10. klases skolēni, piemēram, Virtakas klasē apguva populāro kaligrāfiju mākslinieces Veltas Knikstes vadībā.

8. Pastāvīgā ekspozīcija “Grāmata Latvijā”, kuras centrā ir grāmata un tas, kā tā ir mainījusi sabiedrību, cilvēku dzīves un prātus. Interaktīvs risinājums un moderns dizains padara izstādi interesantu dažādu vecumu apmeklētājiem.

Pastāvīgā ekspozīcija “Grāmata Latvijā”, kuras centrā ir grāmata un tas, kā tā ir mainījusi sabiedrību, cilvēku dzīves un prātus. Interaktīvs risinājums un moderns dizains padara izstādi interesantu dažādu vecumu apmeklētājiem.

9. "Gaismas pilī" regulāri norisinās dažādas izstādes, kā arī citi kultūras pasākumi, piemēram, izrādes, kino skatīšanās un interesantas lekcijas.

"Gaismas pilī" regulāri norisinās dažādas izstādes, kā arī citi kultūras pasākumi, piemēram, izrādes, kino skatīšanās un interesantas lekcijas.

10. LNB priekšlaukums Mūkusalas ielas pusē ir kļuvis par kulta vietu Latvijas un ārzemju ekstrēmo sporta veidu piekritēju vidū, kur norisinās arī vasaras sezonas atklāšana skeitbordistiem.

LNB priekšlaukums Mūkusalas ielas pusē ir kļuvis par kulta vietu Latvijas un ārzemju ekstrēmo sporta veidu piekritēju vidū, kur norisinās arī vasaras sezonas atklāšana skeitbordistiem.

11. 4. stāvā ir vieta, kur cilvēkiem ikdienas steigā rast mieru iekšējam klusumam un meditācijai. Telpā regulāri tiek rīkoti izglītojoši un ar meditāciju saistīti tematiski pasākumi. Vienlaikus šeit pieejama literatūra par meditāciju.

4. stāvā ir vieta, kur cilvēkiem ikdienas steigā rast mieru iekšējam klusumam un meditācijai. Telpā regulāri tiek rīkoti izglītojoši un ar meditāciju saistīti tematiski pasākumi. Vienlaikus šeit pieejama literatūra par meditāciju.

12. LNB Bērnu literatūras centrā (7. stāvā) notiek iknedēļas pasākums “Ģimeņu sestdiena”.

LNB Bērnu literatūras centrā (7. stāvā) notiek iknedēļas pasākums “Ģimeņu sestdiena”.

13. Gaismas pils restorāna "Klīversala” katru svētdienu norisinās gardas vēlās brokastis jeb brančs.

Gaismas pils restorāna "Klīversala” katru svētdienu norisinās gardas vēlās brokastis jeb brančs.
Uz vēlajām brokastīm ir pieejams ierobežots vietu skaits, tāpec veic rezervāciju laicīgi. To var izdarīt, aizpildot rezervācijas formu šeit
Komentēt

14. Ziedoņa zālē uzstādīts izcilais Steinway&Sons koncertflīģelis. Šis ir viens no nedaudziem šāda veida instrumentiem Latvijā, kas ļauj uzņemt un baudīt augstas klases mākslinieku priekšnesumus.

Ziedoņa zālē uzstādīts izcilais Steinway&Sons koncertflīģelis. Šis ir viens no nedaudziem šāda veida instrumentiem Latvijā, kas ļauj uzņemt un baudīt augstas klases mākslinieku priekšnesumus.

15. 1880. gadā Maskavā pēc Krišjāņa Barona rasējuma tika izgatavots slavenais Dainu skapis. Līdz tam Krišjānis Barons tautasdziesmu kārtošanai izmantoja viņam pieejamās kastītes, bet lai sistematizētu tekstus, Barons izveidoja savu sistēmu. Kopš 2014. gada skapis glabājas “Gaismas pilī”.

1880. gadā Maskavā pēc Krišjāņa Barona rasējuma tika izgatavots slavenais Dainu skapis. Līdz tam Krišjānis Barons tautasdziesmu kārtošanai izmantoja viņam pieejamās kastītes, bet lai sistematizētu tekstus, Barons izveidoja savu sistēmu. Kopš 2014. gada skapis glabājas “Gaismas pilī”.

16. Te ir īpašas telpas ar lasīšanas palīgierīcēm cilvēkiem ar redzes traucējumiem.

Katru trešdienu pulksten 11.00 notiek lasīšanas pulciņa nodarbība sadarbībā ar Rīgas Vājredzīgo un neredzīgo biedrību Redzi Mani.
Komentēt

17. Bibliotēkas pirmajā stāva atrodas Latvijas IT klasteris, kas vada sadarbību ar Latvijas IT nozares uzņēmumiem, izglītības un valsts iestādēm. Te norisinās dažādas konferences un pasākumi.

Bibliotēkas pirmajā stāva atrodas Latvijas IT klasteris, kas vada sadarbību ar Latvijas IT nozares uzņēmumiem, izglītības un valsts iestādēm. Te norisinās dažādas konferences un pasākumi.

Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru