26 šogad izdotas latviešu autoru grāmatas, kuras vērts iegādāties

2 komentāri

Ceram, ka šis saraksts kalpos arī kā špikeris Ziemassvētku dāvanām, jo dāvināt literatūru ir forši.

1. Andris Akmentiņš "Skolotāji"

Andris Akmentiņš "Skolotāji"
Tā dēvētais Hruščova atkusnis jūtami ietekmēja rakstnieka dzimtu. Vectēvs Andrejs Akmentiņš pārkarsēja galvu siena pļavā un nomira. Siens bija paredzēts gan sovhozam, gan pašiem, precīzāk sakot – desmito tiesu no tā, ko dzimta savāca, kopjot grāvmalas, varēja paturēt savai govij, un bez govs izdzīvot nebūtu iespējams. Mātes brālis Jānis Akmentiņš izskrēja laukā, pārāk plāni ģērbies, un nosala. Kas vēl viņus vienoja, izņemot šo sakāvi galvenajā dzīves cīņā pret nebūtību? Viņi bija lauku skolotāji. Katru varas maiņu pārdzīvojuši vienādi – vispirms slēpjoties, tad atgriežoties skolā.

Andris Akmentiņš: "Piecdesmito beigas, sešdesmito sākums. Manu vecāku jaunība, skaists un trauksmains laiks, bet varbūt atmiņas — katram par ko citu — kā lietuvēns dzina visus uz priekšu tā, ka ikviens darbs pārvērtās par cīņu. Dzīves apstākļi izskoloja tādus raksturus, ka, pat jau astotajā gadu desmitā nonākuši, dzimtas ļaudis, iebraucot lauku mājās, izkāpj no automašīnas jau ar iedarbinātu zāģi rokā –ir tam vairs kāda jēga vai nav.

Manā grāmatā visi varoņi ir pozitīvi un saistās zelta pavedieniem vai paukojas ar dzeloņiem, kad pavedieni pārtrūkst, bet dzīve ir kā mirdzošu stāstu un vēstuļu virkne, kuru no viena gala grauž atmiņas kaza."

Vēstures romānu sērijas "Mēs. Latvija, XX gadsimts" pēdējā grāmata.
Izdevējs: Dienas Grāmata.
Komentēt

2. Anšlavs Eglītis

Anšlavs Eglītis
Iznācis Anšlava Eglīša slavenā romāna "HOMO NOVUS" atkārtotais, īpašais izdevums ar krāsainiem ielikumiem no topošās kinofilmas "Homo Novus" filmēšanas un grāmatas autora ilustrācijām.

Mūsu mākslas pasaule bija tiešām krāšņa un dažāda. Mums bija "pozitīvisti", visādi protestanti, reālisti, impresionisti, intelektuāļi, ar mistiku iekrāsotas arhaikas cienītāji, varenības cildinātāji", - tā par pagājušā gadsimta trīsdesmito gadu mākslas pasauli rakstījis Anšlavs Eglītis un šo krāšņo pasauli spilgtās un aizraujošās ainās iemūžinājis romānā "Homo novus". Viņa studiju biedrs, gleznotājs Kārlis Neilis šo romānu raksturojis, sacīdams: "Pats būdams gleznotājs un iekļaudamies šajā gleznotāju nedrošajā, bet īpatnējā dzīvē, viņš no visiem latviešu rakstniekiem ir spējis vislabāk un īstāk aprakstīt viņu dzīvi.

Izdevējs: Jumava.

Komentēt

3. Māra Zālīte "Paradīzes putni"

Māra Zālīte "Paradīzes putni"
Māras Zālītes autobiogrāfiskais romāns “Pieci pirksti” (2013), ieguvis ne tikai plašu lasītāju, bet arī profesionāļu atzinību. Māra Zālīte saņēmusi gan Lielo lasītāju balvu, gan Latvijas literatūras gada balvu. Autore bija solījusi turpinājumu.

Nu šis brīdis ir pienācis — lasītāji saņem romāna “Pieci pirksti” otro grāmatu “Paradīzes putni”. Jaunā prozas darba grodā dramaturģija un precīzās poētiskās detaļas spilgti un nepielūdzami tēlo aprakstīto laikposmu, kas desmitgadīgajai Laurai ir vienīgā realitāte, kurā augt, pieaugt un meklēt patiesību.

Izdevējs: Dienas Grāmata.

Komentēt

4. Guntis Berelis "Es nekad nerunāju muļķības"

Guntis Berelis "Es nekad nerunāju muļķības"
Krājumā lasāmi desmit stāsti, tapuši beidzamo gadu laikā. To caurviju motīvu varētu nodēvēt par “nenovēršamo esamības absurdu” – absurds literatūrā, filozofijā, mākslā un pat politikā un puslīdz aktuālās būšanās. Lasītājs tiek izvadīts cauri visiem elles lokiem komplektā ar šausmām un priekiem, ko šāda ekskursija sagādā. Grāmatas pamatdoma – mazliet iekustināt smadzenes tiem, kam vēl viņas palikušas un kas māk ar viņām apieties. Noteicošā intonācija – neganta groteska un provokācija. Autors uzskata, ka tas arī ir viens no literatūras mērķiem, vienlaikus arī metodēm – provocēt lasītāju uz līdzdomāšanu un vienlaikus viņu izklaidēt ar labiem sižetiem.

Izdevējs: Dienas Grāmata.

Komentēt

5. Vilis Lācītis "Sekss un vardarbība"

Vilis Lācītis "Sekss un vardarbība"
Lai arī grāmatas virsraksts nosaka, ka ne zem visām eglītēm to var likt, tomēr, mūsuprāt, ir gana daudz cilvēku, kas priecātos šo lasāmvielu saņemt kā dāvanu. Latviešu rakstnieks Vilis Lācītis kļuva pazīstams 2010. gadā, kad tika izdots viņa debijas romāns “Stroika ar skatu uz Londonu”. Grāmata kļuva par visvairāk lasīto latviešu autora darbu tajā pašā gadā un tika nominēta Gada balvai literatūrā. 

Šis stāstu krājums ir ilgi gaidīta autora atgriešanās — latviešu rakstnieka Viļa Lācīša pirmais stāstu krājums.

Kopš 2010. gada autora pseidonīms zināms kā literātiem, tā celtniekiem, kas atzinuši autora talantu – no izklaides līdz dzīves īstenībai vienā elpas vilcienā. Tāda ir jaunā grāmata, kuru grūti nolikt malā, nevēloties turpināt sekot celtnieku brigādes piedzīvojumiem un latviešiem, kas prieku un patikšanu par dzīvi meklē ne tikai Latvijā.  Krājumā lietota necenzēta leksika, kura, ja tiktu cenzēta, nekādi nebūtu izprotama.

Izdevējs: Mansards.

Komentēt

6. Inga Gaile "Piena ceļi"

Inga Gaile "Piena ceļi"
Inga Gaile lasītāju un kritiķu uzmanību pievērsa kā dzejniece (līdz šim izdoti pieci krājumi), taču ar panākumiem darbojas arī prozā un režijā, ir Sieviešu stendapa izveidotāja un dalībniece. 2012. gadā saņēmusi festivāla Prozas lasījumi galveno balvu.

Krājumā Piena ceļi apkopotie stāsti tapuši desmit gadu laikā. Tajos piedalās Mirū, Marija, Saule, Tauriņcilvēks, Jēzus, Pēteris, Kaspičs, Viņš Pats un visādi citi varoņi.

Izdevējs: Mansards.
Komentēt

7. Haralds Matulis "Vidusšķiras problēmas"

Haralds Matulis "Vidusšķiras problēmas"
Grāmatas piecās nodaļās Haralds Matulis pēc sirds patikas izspēlējas ar iedomātiem, kā arī dzīvē novērotiem vidusšķiras pārstāvjiem no dažādiem laikiem un vietām, lai atklātu, kas liek iekaist viņu citkārt nosvērtajam prātam un sirdij iepukstēties straujāk. Vai grāmatas varoņi atklās noslēpumu - ka viņus visus vieno vidusšķiras izcelsme?

Haralds Matulis studējis filozofiju un sociālo antropoloģiju Latvijas Universitātē, kā arī pētījis kino un mūzikas kompozīciju. Rakstījis un kritizējis dažādus daiļliteratūras tekstus, tulkojis krievu īsprozas meistara Daniila Harmsa (1905–1942) darbus. 

Brīnišķīgs Alekseja Muraško grāmatas dizains.

Izdevējs: Mansards.

Komentēt

8. Inga Žolude "Materia botanica"

Inga Žolude "Materia botanica"
“Materia botanica” vākos ietverti divi romāni — arī “Silta zeme”, jo “Materia botanica” ir gan romāna “Silta zeme” turpinājums, gan jauns vēstījums, viss atkarīgs no skatpunkta. Vientulība reti ir viennozīmīga, un Daniels, Nellija un Vū gan ir tie paši “Siltas zemes” varoņi, gan nav. “Materia botanica” vēstījums atsākas tajā pašā vietā, kur stāsta pirmā daļa beidzas. Tomēr lietu daba pa šo laiku ir mainījusies. Daba. Tieši Dabā galvenais varonis Daniels mēģinās atšķetināt “Siltas zemes” samezglotās savādās intīmās saiknes, kas viņu vieno ar ģimeni, mīļoto Vū, bet visīpatnējāk — ar māsu Nelliju.

Izdevējs: Dienas Grāmata.

Komentēt

9. Alvils Bergs "Divi stāsti par Barsu"

Alvils Bergs "Divi stāsti par Barsu"
Autora uzmanības centrā ir izklaides un pseidointelektuālisma muklājā apjukušie, tie, kuri ar smagu sirdi un pat negribīgi, tomēr attāli vēl nojauš dievišķo pamatu sevī, bet pasaules troksnis un saldinātāji atsavina gribu.

Barsa, iespējams, ir mazpazīstams vārds. Uz Lielās Salas (Lielbritānijā) Barsa ir siltuma un laimības etalons, savukārt šai grāmatā – divu garstāstu vadmotīvs, taču ne vienīgais. Otrs ir emigrācija, latvieši emigrācijā un smagais jautājums: vai mums laiks atvadīties? No laikmeta, no kopīga tautas likteņa virziena? Tā vai citādi, vienmēr, kad jāatvadās, sākas apmulsums, un jūtu globālais apjukums ir abu stāstu trešais kopsaucējs.Vārds “brīvība”, šis laikmeta apbalvojums, ikvienam ir gan ordenis pie krūts, gan cilpa kaklā. Ar to jāiemācās staigāt un turklāt smaidot, visur – emigrācijā vai mājās.

Gluži kinematogrāfiskā manierē autors dāvā lasītājam “kameras mirkli” ar šī laikmeta cilvēkiem, kas apmaldījušies jaunajā pasaulē, kurā nav orientieru, ne atskaites punktu, vien tracinoša un baisa… brīvība.

Izdevējs: Dienas Grāmata.

Komentēt

10. Ieva Auziņa Szentivanyi "Dainas. Wit and Wisdom of Ancient Latvian Poetry"

Ieva Auziņa Szentivanyi "Dainas. Wit and Wisdom of Ancient Latvian Poetry"
Lieliska dāvana ārzemju draugiem un paziņām, kura nerunā un nelasa latviski, bet būtu ieinteresēti ko vairāk uzzināt par latvju dainām. 

Plaši izplatīts uzskats, ka latviešu dainas nav iespējams atdzejot citās valodās, jo īpaši angliski, taču ik gadsimta ceturksni kāds tulkotājs mēģina pierādīt pretējo, lai vismaz daļēji iepazīstinātu latviski nelasošos ar latviešu folkloras maģisko spēku, poētiku un latvieša unikālo dvēseli.

“Dainu” izlase Ievas Auziņas Szentivanyi sakārtojumā un interpretācijā (viņa arī komentāru autore) pirmo reizi tik plašā apjomā piedāvā ieskatu latviešu tautas vērtību sistēmā.Dainas apkopotas 12 nodaļās un raksturo senā latvieša dzīves ritumu, nozīmīgākos notikumus, arī asprātību un humoru.

Dainas grāmatā publicētas paralēli latviešu un angļu valodā ar plašiem komentāriem angļu valodā, skaidrojot dainās minētās reālijas un paradumus.Lieliska dāvana ikvienam, kurš interesējas par Latviju un latviešiem, taču nesaprot latviešu valodu.

Izdevējs: Mansards.
Komentēt

11. Uldis Pīlēns "(mans) uzņēmēja kods"

Uldis Pīlēns "(mans) uzņēmēja kods"
Uzņēmējs Ziemeļvalstu biznesa forumā atzīts par vienu no izcilākajiem uzņēmējdarbības domātājiem Ziemeļeiropā. Iedvesmu grāmatas tapšanai Uldis Pīlēns smēlies savā pieredzē, sev tuvu autoru grāmatās, dažādās konferencēs.

Grāmatā viņš dalās ar savām zināšanām biznesa vadībā, lai palīdzētu studentiem un topošajiem uzņēmējiem izprast un atrast ceļu uz veiksmīgu uzņēmējdarbību.

Pats autors atzīst, ka “tādas “veiksmes formulas” uzņēmējdarbībā patiesībā nemaz nav: Stīvam Džobsam ir sava, man – sava, jautātājam – savējā”. Grāmatā apkopota paša uzņēmēja pieredze un būtiskākās atziņas, kas gūtas, vairāk nekā 35 gadus darbojoties menedžmentā un uzņēmējdarbībā. Autors nedaudz dalījies arī ar personiskiem stāstiem par savu bērnību, studiju laiku Veimāras Bauhausa universitātē un, protams, veiksmēm un neveiksmēm, uzsākot gaitas biznesa pasaulē.

Vienlaikus grāmata arī iepazīstina ar dažādu pasaules līmeņa domātāju, uzņēmējdarbības teorētiķu un filozofu viedokļiem, kā arī ar dažādu speciālistu atziņām par uzņēmēju garīgās veselības un rīcībspējas saglabāšanu visa mūža garumā. 

Izdevējs: Zvaigzne ABC.
Komentēt

12. Ikars Ruņģis "Cietumsargs ar bungu kociņiem"

Ikars Ruņģis "Cietumsargs ar bungu kociņiem"
Slavenās rokgrupas “Pērkons” bundzinieks Ikars Ruņģis grāmatā stāsta par diviem savas dzīves nozīmīgajiem posmiem. Pirmais ir dienesta gaitas Padomju armijā ar visām tajā pastāvošajām problēmām. Otrajā daļā viņš pievēršas savām gaitām grupā “Pērkons” 80. gadu beigās un 90. gadu sākumā. Grāmatā iespējams palūkoties uz tolaiku notikumiem no Latvijas mūziķu skatu punkta.

Izdevējs: Jumava.

Komentēt

13. "Saule. Mārtiņš. Daugava"

"Saule. Mārtiņš. Daugava"
Sarunās ar publicistu Otto Ozolu, kas ierakstītas teju gada garumā, Mārtiņš ar mums dalās savas dzīves svarīgākajās epizodēs, caur kurām varam iepazīties ne tikai ar spožu un asprātīgu stāstnieku, bet noķert arī kādu vispārcilvēcisku un filozofisku atziņu.

Tā kā Mārtiņš Brauns nekad nav krājis savas bildes vai kā citādi aizrāvies ar savas radošās darbības dokumentēšanu, īsts atradums darba veidotājiem ir Ata Ieviņa uzņemtās fotogrāfijas, ar kurām papildināts teksts.

Izdevējs: Upe tuviem un tāliem.

Komentēt

14. Ineta Meimane "Nepalikt vienai tumsā. Nora Bumbiere"

Ineta Meimane "Nepalikt vienai tumsā. Nora Bumbiere"
“Rakstot grāmatu, manī cīnīsies divas emocijas – vēlēšanās palikt pa gabalu, jo jebkas, ko uzzināšu, nespēs mazināt manu cieņu un apbrīnu pret Noru Bumbieri. No otras puses: gribu zināt viņas dzīvi ar visām kaislībām un trūkumiem. Gribu zināt, kas viņu mīlējis un kuru mīlējusi viņa, lai vēl dziļāk pieņemtu viņu kā cilvēku. Es gribu viņu pilnīgu,” grāmatas ievadā raksta Ineta Meimane.

Atmiņu portretā līdzās dziedātājai Norai Bumbierei viņas zvaigžņu stundas laikā un norietā dalījušies tuvinieki, draugi, skatuves kolēģi.

Pirmoreiz uzrunāts Noras Bumbieres trešais vīrs mūziķis Valērijs Beļinovs.Atmiņu portrets, jaunas lappuses senā manuskriptā – turpinājums stāstam par fenomenu latviešu mūzikā – Noru Bumbieri. Daudzi to sauc par neērtu patiesību, citi par tīrradņa talantu padomju estrādes postošajā īstenībā. Autore žurnāliste Ineta Meimane piedāvā savu versiju, kas balstīta uz sarunām, tapušām 2002. un 2018. gadā, bet pārējais jau ir lasītāja ziņā – moralizēt, liekuļot, vai saprast.

Pirmo reizi īpaši šim grāmatas izdevumam radīts iespējami pilnīgs Noras Bumbieres ierakstu apkopojums, ko veidojusi muzikoloģe Daiga Mazvērsīte. Sarakstā apkopoti gan izdotie, gan tikai arhīvos palikušie ieraksti.

Izdevējs: Mansards.
Komentēt

15. Portrets Latvijā Sejas izteiksme 20. gadsimts

Portrets Latvijā Sejas izteiksme 20. gadsimts
Grāmata tapusi par godu izstādei ar tādu pašu nosaukumu, kas līdz 2019. gada 24. februārim skatāma Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, izstāžu zālē Arsenāls un Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā.

Izdevums ietver ne vien eksponēto darbu katalogu ar detalizētu informāciju par tiem, īsām mākslinieku biogrāfijām un portretu modeļu aprakstiem, bet arī virkni izvērstu rakstu, kuros portreta žanra izpētei no dažādiem aspektiem pievērsušies Dr. habil. art. Eduards Kļaviņš, Dr. art. Dace Lamberga, Pēteris Bankovskis, Inta Pujāte, Laima Slava, Dr. art. Jānis Kalnačs, Dr. art. Natālija Jevsejeva.

Izdevējs: 
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs/Neputns.
Komentēt

16. Kristīne Matīsa un Agnese Zeltiņa "Rolanda Kalniņa telpa"

 Kristīne Matīsa un Agnese Zeltiņa "Rolanda Kalniņa telpa"
Astoņu autoru sadarbībā tapis apjomīgs un bagātīgi ilustrēts izdevums, kurā, kā liecina tā apakšvirsraksts – “Deviņas šķautnes viena izcila kinorežisora radošajā darbībā” -, aplūkotas dažādas tēmas un rakursi Rolanda Kalniņa filmogrāfijā un dzīvē.

Izdevējs: Neputns.

Komentēt

17. Elīna Kursīte, Elīna Kolāte "Latvijas pierobežas pēdējie mohikāņi"

Elīna Kursīte, Elīna Kolāte "Latvijas pierobežas pēdējie mohikāņi"
Skaistajā izdevumā iekļauti 66 pierobežas ciemi Latvijā, kuros palikuši ne vairāk kā 10 iedzīvotāji. Grāmata ir vizuāla un tekstuāla liecība, kurai interesanti un aizraujoši ir izsekot līdzi - par ko vēsta cilvēku sejas vaibsti, to apģērbs, apkārtējā daba un pašu veidotā vide, kurai tie ir piederīgi.

Izdevējs: SIA Rundas.

1 komentārs

18. Raibīs "Pistacejis"

Raibīs "Pistacejis"
Līdz šim Raibīs daiļliteratūrā sevi ir pieteicis/pozicionējis kā prozaiķi, 2011. gadā debitējot ar stāstu krājumu "Pyrma syltī" un 2015. gadā klajā laižot savu otro stāstu krājumu "Zalta tesmini".

Dzejas krājums "Pistacejis" turpina Raibajam tik ļoti tīkamo intelektuālo spēlīšu (arī vārduspēļu) tradīciju/motīvu. Par to liecina kaut vai dzejas krājuma nosaukums, kam ir divas nozīmes: "Pistacejis" kā "pistācijas" jeb "uzkoda" un "pie stacijas". Tātad, lasītājam tiek dota izvēles brīvība: uztvert dzeju kā barību, ko "pagrauzt" kādā brīvākā brīdī, gaidot vai (ne)sagaidot vilcienu, vai arī dzeja – tas ir apzināts ceļš, došanās, kustība zināmā vai varbūt vēl nezināmā virzienā. Tāds ir arī dzejas krājuma vadmotīvs – ceļa meklējumi, maldīšanās, tā atrašana un pazaudēšana. Jo, zināms, katram ir savs ceļš ejams - kā pārgājienos, tā dzīvē.

Raibā stila tonalitātēs dominē jau tradicionālais sarkasms un ironija, kas dažbrīd pārvēršas pat par cinismu, un, protams, neiztrūkst arī traģikas un traģikomisma ieskaņu. Viņa uzmanības centrā ir dažādas sociālās aktualitātes, kas atklāj ne vien mūsdienu Latgales vaibstus, bet arī indivīda cīņu par izdzīvošanu un pašcieņu, māju sajūtas un dzīves jēgas meklējumiem.

Izdevējs: Latgolys Studentu centrs.

Komentēt

19. Zigmārs Jauja, Jurijs Pereveščikovs un Anita Uzulniece "Zudušos kinoteātrus meklējot"

Zigmārs Jauja, Jurijs Pereveščikovs un Anita Uzulniece "Zudušos kinoteātrus meklējot"
Jau 20. gadsimta sākumā interese par kino izrādīšanu Rīgā bija milzīga. Posmā no 1907. līdz 1912. gadam Rīgas pilsētas būvvaldē uz kino skatīšanās vietu ierīkošanu vai jaunu kinozāļu būvēšanu tika iesniegts ap 60 projektu. Pēc Pirmā pasaules kara liela daļa no tiem bija zuduši un jaunizveidotās Latvijas uzņēmēji ķērās pie esošo kinozāļu atjaunošanas un jaunu kinioteātru ēku būvniecības. Īpaši ak­tīva izklaides, tostarp kino izrāžu, ziņā bija Elizabetes iela, kas vietējo  bohēmistu un jauno, modīgo jauniešu vidū bija iemantojusi nosaukumu “Rīgas Brodvejs”. Otrais pasaules karš un padomju okupācija ieviesa savas korekcijas: kinoteātru skaits saruka uz pusi, taču, laikam ejot, durvis vēra jauni kinoteātri — arī jaunajos dzīvojamo ēku rajonos, piemēram, Ķengaragā, Iļģuciemā, Sarkandaugavā. 

Autoru kopīgi veidotajā grāmatā uzzināsiet, kāda bija padomju Rīgas kinoteātru vēsture, pirms kinoteātri kļuva par daļu no PSRS kinofikācijas sistēmas, kā “dzīvoja” centrālajos projektēšanas institūtos radītie ­jauno kinoteātru tipveida projekti un kā 20. gs. 90. gados kinofikācijas ­sistēma lēnām sabruka, lai dotu ceļu repertuāra un  ideālās kino skatīšanās telpas meklējumu brīvībai.

Izdevējs: Jumava.

Komentēt

20. Iveta Harija meita "Vīna meditācija sievietei"

Iveta Harija meita "Vīna meditācija sievietei"
Latviešu autores Ivetas Harija meitas “Vīna meditācija sievietei” ir gan vērtīga pašterapijas grāmata, gan literāri pievilcīgs, patiess un iedvesmojošs stāsts par cīņu ar depresiju un atkarībām.

Kā piemēru drosmīgi analizējot pašas piedzīvoto, autores pieeja tēmai ir godīga, ar mēru pašironiska un dzirkstī labvēlīgā humorā. Pati par grāmatu un tās skarto tēmu, Iveta ir gana tieša: “Es joprojām īsti nesaprotu, kas tā depresija tāda ir. Iedomāta slinkuma slimība, kas piemetas no pārāk labas dzīves, vai tomēr bezgalīgs izmisuma muklājs, kas savelk ļaudis savos drūmajos akačos, lai neatlaistu vairs nekad. Uzdrīkstēšos teikt, ka daļa taisnības ir abās pusēs. Jo esmu tur iekšā. Man depresija traucē krietni sen, tādēļ es to mērķtiecīgi slīcinu. Vīnā. Tomēr joprojām neesmu īsti droša par rezultātu. Laikam jau tomēr neslīkst, draņķe. Kādu rītu es nolēmu pārstāt griezties ciešanu karuselī un doties ceļā. Prom no depresijas un atkarībām. Atpakaļ pie sevis laimīgās.”

Izdevējs: Dienas Grāmata.
Komentēt

21. Guntars Račs "Reiz Ziemassvētkos..."

Guntars Račs "Reiz Ziemassvētkos..."
Dzejnieks un mūziķis Guntars Račs, kura pērn izdotā dzejoļu grāmata “365”, kļuva par 2017.gada vispieprasītāko grāmatu Latvijā, šogad vienā grāmatā apkopojis daudzu gadu laikā rakstītos, kā arī jaunus, īpaši šim izdevumam radītus Ziemassvētku dzejolīšus. Lai būtu jautrāk, pievienojis arī daudzu populāru Ziemassvētku dziesmu vārdus.

Izdevējs: MicRec izdevniecība.

Komentēt

22. Krāsojamā grāmata pieaugušajiem "Izkrāso Latviju!"

Krāsojamā grāmata pieaugušajiem "Izkrāso Latviju!"
"Izkrāso Latviju" saturu veido senas latviešu tradīcijas mijiedarbībā ar mūsdienīgo: dzīvnieki, daba un tās norises, šo zīmējumu papildina kāda no latviešu dainām.

Idejas Kristiāna un Dāvis Rudzīši autori: „Mums svarīga bija turpināšanās, vērtību turpināšanās mūsdienās. Tādēļ kopā ar vairākiem cilvēkiem izveidojām krāsojamo grāmatu, kurā tiek attainotas kādas no senākajām latviešu vērtībām. Mēs uzskatām, ka tās ir derīgas arī mūsdienu latvietim, tādēļ ar mūsdienīgām metodēm vēlamies parādīt latviešu dārgumus, kas meklējamas gan tautasdziesmās, gan dabā, senās tradīcijās u.c. vērtībās."

Gada tumšais laiks, garie vakari ir ideāls laiks, lai apstātos, iedziļinātos sevī un relaksētos. Šobrīd krāsošanas praksi vairums pielieto, lai atpūstos no steidzīgās ikdienas."

Izdevējs: Mansards.
Komentēt

23. Lauris Gundars "Vaļa balss"

 Lauris Gundars "Vaļa balss"
Sērijas pirmo grāmatu “Sveiks, Vali!” izdevniecība “Liels un mazs” izdeva 2017. gadā, un tā jau tulkota vāciski un krieviski, bet rakstnieks Lauris Gundars par grāmatu saņēmis nozīmīgo Jāņa Baltvilka balvu bērnu literatūrā. Arī sērijas turpinājumā “Vaļa balss” Gundars turpina risināt un skaidrot bērniem nozīmīgus un sarežģītus sociālus jautājumus, tomēr nopietno tēmu ietērpj aizraujošā un dinamiskā piedzīvojumu stāsta sižetā.

Grāmatas ilustratore ir Šveicē dzīvojošā latviešu māksliniece Anete Melece, kuras ar flomāsteriem veidotās ilustrācijas izceļas ar asprātību un sīkām, trāpīgām ikdienas dzīves detaļām, kas novērotas Rīgas pilsētvidē.

Izdevējs: Liels un mazs.

Komentēt

24. Ieva Samauska "Pikucīšu piedzīvojumi"

Ieva Samauska "Pikucīšu piedzīvojumi"
Pēc gaismas nodzišanas sienas caurumiņā sāk krāties mazi pikucīši. Tie krājas un krājas, līdz izveidojas pikucīšu ģimene, kas apdzīvo savu miniatūro, mums paralēlo pasauli – mācās līnijdejas pie blusas, vizinās uz pulksteņa rādītājiem, iekopj dārzu un pat sarīko mākslas izstādi.

Ieva Samauska šajā stāstā pēta vienpatības stimulēto bērna fantāziju un tās nozīmi pieaugšanas procesā, kad caur dažādām rotaļām (spēlēšana “mājās” vai “ģimenēs”) tiek imitētas pieaugušo darbības un sociālās lomas, kas ļauj bērnam reflektēt par sevi un savu vidi.

Grāmatas “Pikucīšu piedzīvojumi” košajās ilustrācijās Bajāre-Babčuka ar trāpīgi izvēlētām detaļām pieved lasītāju tuvāk varoņiem, atklājot to miniatūro pasauli, kas tiecas imitēt cilvēku pasauli. Zinošs un vērīgs lasītājs ilustrācijās saskatīs daudzus pasaules mākslas vēstures kanona citātus.

Izdevējs: Liels un mazs.

Komentēt

25. Māris Rungulis "Trīs nāves Mārtiņdienā"

Māris Rungulis "Trīs nāves Mārtiņdienā"
Pārupes spoku stāstu otrajā grāmatā spoki ienāk skolā. Ir Mārtiņdienas vakars, deg sveces, uz skatuves parādās trīs nāves, un drīz vien visi ir gatavi noticēt, ka omīte no zārka var atsūtīt mazmeitai īsziņu, bet fizikas kabinetā Baltā dāmanaktīs meklē savu pērļu kaklarotu. 

Ilustrācijas izdevumam zīmējis mākslinieks Kristians Brekte, bet stāstu autors Māris Rungulis deviņdesmito gadu bērniem pazīstams kā "Zīlītes" izdoto "Spoku stāstu" rakstnieks.

Izdevniecība "Liels un mazs"


Komentēt

26. Andra Manfelde "Kurš no mums lidos?"

Andra Manfelde "Kurš no mums lidos?"
Karostas nomalē pie jūras dzīvo trīs bērni - Fēliksa, Dodō un Ķī. Kādā pavasara rītā uzrodas tik bieza migla, ka pat pirkstu gali nav ieraugāmi. Kad biezā dūmaka izklīst, viņu skaistākās ēkas —  Katedrāles —  vairs nav. Bērni dodas to meklēt un atrod trīs brīnumstikliņus. Caur tiem var redzēt ļoti dīvainas lietas. Ceļā viņiem jāsastop gan Skumju Princese, gan Dusmu Dāma, jābrīnās par Tukšrosības Kundzīti un jābēg no Spēļu Spokiem. Tilta Putns viņus izglābj, tomēr, lai uzzinātu, kurš no mums lidos, jālasa viss stāsts!

Izdevējs: Dienas Grāmata.

Komentēt

Vērts izlasīt
Komentāri