20 latviešu gleznotāji, par kuriem būtu jāzina katram

49 komentāri

Varam lepoties ar daudziem talantīgiem gleznotājiem, tāpēc laiks atsvaidzināt zināšanas par mākslu.

1. Džemma Skulme

Džemma Skulme
Džemma Lija Skulme (dzimusi 1925. gada 20. septembrī Rīgā) ir viena no nozīmīgākajām un aktīvākajām padomju laika Latvijas kultūras dzīves veidotājām. Māksliniece veicinājusi Trešās atmodas kustību.  Džemmai Skulmei ir nepārvērtējama loma 20. gadsimta otrās puses Latvijas mākslas attīstībā un sabiedriskajā dzīvē.

Glezna attēlā: "Jaunība" 1958. Audekls, eļļa. 189x336

3 komentāri

2. Vilhelms Purvītis

Vilhelms Purvītis
Vilhelms Purvītis (dzimis 1872. gada 3. martā Zaubes pagastā) bija viens no latviešu nacionālās glezniecības pamatlicējiem, mākslas ekspertu un arī plašākās aprindās atzīts par vienu no ievērojamākiem Latvijas 19.gadsimta beigu un 20.gadsimta pirmās puses māksliniekiem un mākslas institūciju veidotājiem.

Glezna attēlā: "Kūstošais sniegs" 1910. 

2 komentāri

3. Kārlis Padegs

Kārlis Padegs
Kārlis Padegs dzimis 1911. gada 8. oktobrī Rīgā.
Mācījies Latvijas Mākslas akadēmijā, bet beidzis V. Purvīša vadīto Dabasskatu meistardarbnīcu. Ekstravaganta, savrupa un leģendāra personība, skaudrs romantiķis, 1930. gadu Rīgas dendijs, apvienojis dzīvi un spēli. Starpkaru laikmeta Latvijas mākslā tematiskā un formālā ziņā neparasts, šokējošs. Atveidojis modernās lielpilsētas dzīvi.

Glezna attēlā: "Padegs un astrālais" 1939. Papīrs, akvarelis, tuša. 34 x 24
1 komentārs

4. Janis Rozentāls

Janis Rozentāls
Janis Rozentāls (dzimis 1866. gada 18. martā Saldus pagastā) Latvijas mākslas vēsturē tiek vērtēts kā viena no centrālām gadsimtu mijas perioda personībām. Tematiskajā un mākslinieciskās formas aspektā uzskatāms par daudzpusīgāko perioda mākslinieku.

Glezna attēlā: "No baznīcas" 1894. Audekls, eļļa. 175x103

1 komentārs

5. Ārijs Skride

Ārijs Skride
Ārijs Skride (dzimis Madonas apriņķī, zemnieku ģimenē. 1906. gadā 24. septembrī) mācījās Vilhelma Purvīša vadītajā Dabasskatu meistardarbnīcā Latvijas Mākslas akadēmijā. Ir strādājis par zīmēšanas skolotāju N. Draudziņas Rīgas ģimnāzijā un par katedras pedagogu Latvijas Valsts Mākslas akadēmijā.

Glezna attēlā: "Labības nodošana valstij" 1949. Audekls, eļļa. 95x125

1 komentārs

6. Maija Tabaka

Maija Tabaka
Maija Tabaka (dzimusi 1939. gadā Jelgavā) ir viena no mūsdienu ievērojamākajām latviešu gleznotājām. Saņēmusi dažādas godalgas un atzinības, tostarp Triju Zvaigžņu ordeni 2000. gadā. 

Glezna attēlā: "Mākslinieks V. Fostels ar ģimeni" 1978. Audekls, eļļa. 165x230

1 komentārs

7. Jānis Anmanis

Jānis Anmanis
Jānis Anmanis dzimis 1943. gada 6. decembrī Rīgā. Nodarbojies ar monumentālo glezniecību, grāmatu un preses izdevumu ilustrāciju autors , pievērsies scenogrāfijai, bijis filmu mākslinieks Rīgas kinostudijā, iekārtojis izstādes.Raksta dzejoļus un pasakas, ko izdevis grāmatās, un komponē mūziku. 1998. gadā apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni.

Glezna attēlā: "Klusā daba ar vijoli" 1973. Papīrs, akvarelis. 55x37
2 komentāri

8. Kristīne Luīze Avotiņa

Kristīne Luīze Avotiņa
Kristīne Luīze Avotiņa, dzimusi 1983. gadā Rīgā, ir jauna un spilgta personība, kuras talants novērtēts ne tikai Latvijā, bet arī citur pasaulē. Viņas dziļi iekšējie, dvēseles pārdzīvojumi un sajūtas nav slēpjami skatītāju acīm, bet gan atklāti un saistoši stāstoši: par attiecībām, vīrieti un sievieti, kaisli, emocijām, par pārdzīvojumu un saikni ar dabu. Viņas darbi rotājuši ne tikai izstādes, bet arī personīgos kalendārus/plānotājus. 

Glezna attēlā: "Klusā daba ar vīna glāzēm" 2010., audekls, eļļa, 120x150

2 komentāri

9. Jānis Pauļuks

Jānis Pauļuks
Jānis Pauļuks (dzimis 1906. gada 2. septembrī Rīgā) bija latviešu gleznotājs, galvenokārt darbojies tematiskajā glezniecībā. 1945. gadā ticis uzņemts Mākslinieku savienībā, taču sava neparastā rakstura dēļ ticis vairākkārt gan izslēgts, gan atjaunots. Tiek uzskatīts, ka mākslinieks radījis ap 600-700 darbu, taču 1975. gadā viņa darbnīca tika apzagta un izdemolēta, tādēļ vairāku vērtīgu darbu atrašanas vieta nav zināma.

Glezna attēlā: "Stafete" 1944. Audekls, eļļa. 97x187

2 komentāri

10. Auseklis Baušķenieks

Auseklis Baušķenieks
Auseklis Baušķenieks (dzimis 1910. gada 25. augustā Jelgavā) bija viens no populārākajiem un savdabīgākajiem 20. gadsimta māksliniekiem, nereti uzskatīts par vienu no latviešu laikmetīgās mākslas patriarhiem. Nav pieslējies neviena tradicionālisma virzienam. Viņa daiļradē savdabīga kritizētāja reālisma un sirreālisma sintēze.

Glezna attēlā:"Labrīt" 1974. Kartons, eļļa. 67x67
Komentēt

11. Ieva Iltnere

Ieva Iltnere
Ieva Iltnere (dzimusi 1957. gada 19. aprīlī Rīgā) ir latviesu gleznotāja un mākslas pedagoģe, Latvijas Mākslas akadēmijas asociētā profesore. Ieva Iltnere ir viena no spožākajām un radoši piepildītākajām savas paaudzes māksliniecēm. Viņas māksla caur intīmu sižetu spēj runāt par lielām, nozīmīgām tēmām, kas ir svarīgas gan katram indivīdam, gan plašākai sabiedrībai. Ieva Iltnere ir radījusi savu tēlu sistēmu ar spilgti individuālu rokrakstu. Mākslinieces darbi atrodas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijā, Latvijas Mākslinieku savienības muzejā, Valsts Tretjakova galerijā Maskavā, Ludviga muzejā Āhenē, Jane Voorhees Zimmerli mākslas muzejā Ņūdžersijā, privātkolekcijās Latvijā un ārzemēs.

Glezna attēlā: ''Parīzes kolekcija'' 2012. Audekls, akrils

Komentēt

12. Vija Celmiņa

Vija Celmiņa
Vija Celmiņa (Vija Celmins, dzimusi 1938. gada 25. oktobrī) ir latviešu izcelsmes ASV gleznotāja un grafiķe. Viena no ievērojamākajām mūsdienu amerikāņu māksliniecēm, kas strādā hiperreālisma novirzienā. Celmiņas mākslas pamatā ir ikdienišķu lietu un dabas redzējums.

Glezna attēlā: "Zvaigžņu lauks'' (''Starfield'') Mecotinte, 67.3 × 91.4

2 komentāri

13. Anšlavs Eglītis

Anšlavs Eglītis
Anšlavs Eglītis (dzimis 1906. gada 14. oktobrī) bija latviešu rakstnieks, žurnālists un gleznotājs. Pēc viņa romāna "Homo Novus" motīviem šogad veidota filma, kas ar smaidu skatās uz kaislībām 30. gadu beigu Rīgas mākslinieku dzīvē. Tomēr der atcerēties, ka Eglītis nodevās arī glezniecībai. 

Glezna attēlā: "Zaļumos'' 1935. Kartons, eļļa. 60x70

Komentēt

14. Līga Purmale

Līga Purmale
Līga Purmale (dzimusi 1948. gada 4. oktobrī) ir latviešu gleznotāja. Uzskatāma par fotoreālisma aizsācēju latviešu glezniecībā 20. gadsimta septiņdesmitajos gados - ar Līgas Purmales radošajiem meklējumiem un atradumiem sākas fotoreālisms Latvvijas mākslā, viņas glezniecība realitātei pietuvina vairāk kā fotogrāfija. Līgas Purmales tēma ir daba - mūžīga un mainīga, netverama. Māksliniece ir Triju Zvaigžņu ordeņa virsniece.

Glezna attēlā: ''Mežmala'' 2012-2015. Audekls/eļļa, 120x160
Komentēt

15. Rūsiņš Rozīte

Rūsiņš Rozīte
Rūsiņš Rozīte, dzimis 1943. gadā, bija latviešu mākslinieks, viens no spilgtākajiem 1960. gadu mākslas personībām, minimālists. Strādājis glezniecībā, grafikā, scenogrāfijā un noformējis grāmatas. Glezniecībā Rūsiņu Rozīti raksturo centieni izslēgt jebkādas nevajadzīgas līnijas, studēt krāsu un formu iespējas, nereti veidojot abstraktus darbus. Rozīte bija viens no pirmajiem, kas pētīja ciparu formas.

Glezna attēlā: ''Klusā daba''

Komentēt

16. Oto Skulme

Oto Skulme
Oto Skulme, arī Otto Skulme (dzimis 1889. gada 8. augustā Jēkabpilī) bija latviešu gleznotājs un grafiķis. Bijis Rīgas mākslinieku grupas biedrs un viens no tās priekšsēdētājiem, Latvijas Mākslas akadēmijas mācībspēks un rektors, Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris. Oto Skulme bija viens no Skulmju dzimtas māksliniekiem, gleznotājas Džemmas Skulmes tēvs.

Glezna attēlā: ''Skatuves mets izrādei'' Papīrs, akvarelis. 17x31

Komentēt

17. Voldemārs Vimba

Voldemārs Vimba
Voldemārs Vimba, dzimis 1904. gada 31. maijā Pēterburgā, bija latviešu gleznotājs, pazīstams ar savām vēsturiskajām gleznām, gleznojis arī žanra kompozīcijas. V. Vimbas darbos reizēm jūtama arhaiska noskaņa, bieži nosaukumos izmantotas latviešu dainu rindas, piemēram, “Sniga sniegi, putināja”. Mākslinieks uzskatāms par spējīgu figurālistu, veidojot masu skatus vēsturiskajai tēmai veltītajos darbos, kur attēlotas seno cilšu brīvības cīņas.

Glezna attēlā: ''Saules kauja'' 1936.

Komentēt

18. Jānis Brekte

Jānis Brekte
Mākslinieks, dzimis 1920. gada 15. augustā Rīgā, bijis viens no populārākajiem un ražīgākajiem sava laika akvarelistiem. Sākotnēji viņš pievērsies industriālajai ainavai, bet vēlākajos gados – dabas ainavai – gleznojis ūdeņus, mežus, kalnus, kā arī ziedus un klusās dabas. Īpašu atzinību un popularitāti ieguvis ar Rīgas un īpaši Vecrīgas gleznojumiem dažādos gadalaikos un dabas noskaņās.
J. Brektes akvareļiem raksturīgs izkopts individuālais rokraksts, kam piemīt brīvs, atraisīts pludinājums, spilgti krāsu akcenti un tieksme konkrētu motīvu pacelt vispārinājuma pakāpē.

Glezna attēlā: "Trokšņu iela" 1967. Papīrs, akvarelis. 39x27
1 komentārs

19. Uldis Zemzaris

Uldis Zemzaris
Uldis Zemzaris, dzimis 1928. gada 24. februārī Jūrmalā, ir latviešu gleznotājs un rakstnieks, ir noformējis un ilustrējis grāmatas. Tāpat sadarbībā ar režisoru P. Pētersonu veidojis scenogrāfiju izrādēm Dailes teātrī. Mākslinieks ir Kultūrkapitāla fonda mūža stipendiāts (1999).
Par U. Zemzari uzņemta dokumentālā filma ''Cilvēks ieiet varavīksnē''.

Glezna attēlā: ''Magones'' 1980. Audekls, eļļa. 40x49,5 

1 komentārs

20. Valdemārs Tone

Valdemārs Tone
Valdemārs Teodors Tone ( dzimis 1892. gada 28. martā Annenieku pagastā) pazīstams arī kā Voldemārs Tone, bija latviešu gleznotājs. Bijis Rīgas mākslinieku grupas biedrs un viens no tās veidotājiem (1920-1924), kā arī Mūkusalas mākslinieku biedrības goda biedrs un Latvijas Mākslas akadēmijas pasniedzējs, Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris.

Glezna attēlā: ''Bēgļu meitene'' 1948., audekls/eļļa. 92x66

7 komentāri

Vērts izlasīt
Komentāri