23 lasīšanas vērtas latviešu grāmatas, kuras iznākušas pēdējā gada laikā

22 komentāri

Arī mūsējiem ir tapuši forši darbi, kurus šogad pavisam noteikti ir vērts izlasīt.

1. Vīrieša sirds (Jānis Lejiņš)

Vīrieša sirds (Jānis Lejiņš) Facebook/Zvaigzne ABC
Pamatstāsts ir par armijas instruktoru Ludi Šteinbergu, kurš 1939. gada pavasarī ierodas kādas mazpilsētas ģimnāzijā, lai mācītu zēnus kļūt par īstiem vīriešiem. Viņš pats, protams, labi zina, kā tas darāms, un sparīgi ķeras pie darba. Bet tad notiek kaut kas dīvains, un pareizākajam no pareizajiem vīriešiem nojūk visi orientieri. Viņa rūpīgi koptajā mazajā vecpuiša pasaulītē ienāk Viņa.

Par autora jaunāko veikumu Satori.lv autors Andrejs Vīksna izsakās šādi: "Grāmatā darbojas diezgan daudz varoņu, un stāstījums nemitīgi pārmetas no viena varoņa pie cita. Visos sīkumos ir izstrādāti arī otrā un trešā plāna personāžu dzīvesstāsti, ko Lejiņš atstāsta ar labsirdīgu ironiju, uzsverot komisko."

Grāmatu meklē šeit.

1 komentārs

2. Duna (Inga Ābele)

Duna (Inga Ābele) Facebook/Latgales Centrālā bibliotēka
Duna vēsta par 1949. gadu Rīgā, Sēlijā un Latgalē. Sižeta centrā ir vēstures notikumu nežēlīgi plosītie cilvēku un sugas rikšotāju likteņi. Galvenā varoņa Andrieva Radviļa zirgam no rūgtā ciešanu biķera netiek aiztaupīta ne lāse, tad kāpēc lai jel kas tiktu aiztaupīts viņam? Šī rezignētā doma vada visu romānu un paliks lasītāja prātā vēl ilgi pēc grāmatas aizvēršanas.

Diena.lv autore Bārbala Simsone par Duna saka šādi: "
Inga Ābele romānā nemeklē sarežģītas konstrukcijas, netirda un nemudžina, bet runā vienkāršā, spēcīgā un iedarbīgā – dabas, sadzīves, tīru emociju un neuzbāzīga latviskuma – kodā."

Grāmatu meklē šeit.

1 komentārs

3. Ārprātija piedzīvojumi (Vilipsōns, Nora Ikstena)

Ārprātija piedzīvojumi (Vilipsōns, Nora Ikstena) Facebook/Galerija ISTABA
Pēc dzemdību nama Ārprātiju aizveda uz mājām – Kapseļu un Margrietas ielas stūrī. Pirmajā stāvā, kur tramvajs gāja kādus desmit metrus no loga. Turklāt tas bija vecais tramvajs, tomēr Ārprātija dziļo miegu nekādi netraucēja. Bet svarīgāka par tramvaju bija kūdras brikešu smarža. Ārprātijs tolaik vēl nezināja tādu vārdu sexy, tak brikešu smarža viņam jau tad saistījās ar sievietēm.

“Nu lokālo asprāšu vēstījumu rindām pārliecinoši piepulcējas arī žanrs, kas līdz šim rakstnieku daiļradē nav bijis plaši pārstāvēts – humoristiskā autobiogrāfija,” par darbu saka Diena.lv žurnāliste Bārbala Simsone.

Grāmatu meklē šeit.

4 komentāri

4. Virsnieku sievas (Andra Manfelde)

Virsnieku sievas (Andra Manfelde) Gunda Kārkliņa
Grāmata stāsta par Liepājas pilsētas daļu Karostu 70. gados.

"Pagājušā gadsimta 70. gadi, Liepāja, PSRS rietumu robeža. Dzīve divās pasaulēs, kuras savieno izgriežams tilts ar caurlaides posteni, pa vidu - karakuģu un zemūdeņu ceļš. Militāristi un civilisti, krievi un latvieši, savējie un svešie. Dzīve, ko mānīgi viegli pavairot ar melnbaltām plakātu klišejām, bet apaudzēt ar siltu, sajūtās un nozīmēs elpojošu cilvēcisku būtību spēj vien Dievs, māte un rakstnieka talants," tā par grāmatu saka žurnālists Vents Zvaigzne.

Grāmatu meklē šeit.

1 komentārs

5. Kurtizānes apakšveļa (Armands Puče)

Kurtizānes apakšveļa (Armands Puče) Twitter/Valters un Rapa
Kāds nams Venēcijā cauri laikiem nes līdzi stāstus par lāstiem un nolemtību, kas piemeklē tā īpašniekus. Pašnāvība, izputēšana, slepkavība, narkotiku orģijas, finanšu afēras. Arī kāds ietekmīgs Latvijas advokāts vēlas dzīvot lielā kanāla malā. Viņš labi papildina savu priekšgājēju atstātos nospiedumus, iepinoties izlūkdienestu un seksuālās orientācijas intrigā.

Grāmatu meklē šeit.

Komentēt

6. Sarkanais dzīvsudrabs (Arno Jundze)

Sarkanais dzīvsudrabs (Arno Jundze) adelise.wordpress.com
Viduslaiku karaļi alka iegūt īpašumā alķīmiķu daudzināto filozofu akmeni, jo tas solīja mūžīgu jaunību, laimi un bagātību. 20. gadsimta 90. gados vēsture atkārtojās daudz vienkāršāk - nekādu slepenu mācību vai aizplīvurotu mājienu. Ļautiņi primitīvi dzinās pakaļ padomju izlūkdienestu iztēlē radītajam sarkanajam dzīvsudrabam - izdomātai brīnumvielai, kas garantētu tā īpašniekam pasaules kundzību.

"Romāns, kura radīšanā atbildības slodze, šķiet, bijusi par kripatiņu lielāka nekā gadsimta pirmo gadu desmitu dokumentētājiem. Galu galā XX gadsimta 90. gadi ir laikposms, kuru skaidri atminamies visi un par kuru katram ir vismaz kaut kāds viedoklis, varbūt izņemot šodienas divdesmitgadniekus un, iespējams, trimdas tautiešus," komentē Diena.lv žurnāliste Bārbala Simsone.

Grāmatu meklē šeit.

Komentēt

7. Ulsiks (Inguna Ula Cepīte)

Ulsiks (Inguna Ula Cepīte) ubisunt.lv
Biogrāfiski vēsturiskais romāns vēsta par 20. gadsimta 60.-70. gadiem, ietverot gan bērnības atmiņas, gan laikmeta liecības.

"Grāmata ir precīzs mūslaiku radījums - gan memuāri, gan literatūras fakts. Tā urda allažīgo jautājumu kontrapunkta situācijā - kas notika un notiks, kad Ulsiks pārtaps gluži citā radībā, izdzīvojot savu likteni, un kas paliks dzīvei kā nemirstīgā bērnības daļa. Šajā grāmatā es ļāvos kā uvertīrā - apsolījumā, taču ar visu nākotnes neizbēgamo tamtamu paredzējumu apvārsnī," saka rakstniece Gundega Repše.

Grāmatu meklē šeit.
Komentēt

8. 15. maija Latvija

15. maija Latvija la.lv
Lai objektīvi paskatītos uz Kārļa Ulmaņa laiku, ir tapusi apjomīga vēstures grāmata, kuras veidošanā iesaistījušies izcili Latvijas vēsturnieki - Inesis Feldmanis, Aivars Stranga, Jānis Taurēns, Ineta Lipša, Ilgvars Butulis, Eriks Jekabsons, Antonijs Zunda. Grāmatā tiek apskatīti teorētiski jautājumi - vēsturiskā atmiņa, historiogrāfija, autoritāra režīma iezīmes; plaši analizēta apvērsuma sagatavošana, norise, politiskā sistēma pēc apvērsuma, ideoloģija un propaganda, ārējā politika, iekšpolitika, kā arī kultūra, izglītība, patērtētāju kultūra un sociālā kontrole.

Grāmatu meklē šeit.

Komentēt

9. Katls (Aivars Freimanis)

Katls (Aivars Freimanis) Facebook/ Zvaigzne ABC
Kādam piekrastes lībiešu zvejniekam bija dēls - Ingus Zutis, tak vietējie lielākoties viņu saukāja par Ņurņiku. Lai pašās Otrā pasaules kara beigās vienīgo mantinieku neiesauktu vācu armijā, tēvam jāziedo cūka. Par krietnu ēdmaņu tolaik "balto biļeti" gan varēja nopirkt, taču mīlestību - ne. Un jaunais Aizsilciema greizsirdis, netīšām dabūjis skatīt to, kas viņa acij gan nebija jāredz, tiklab savā negantībā, kā arī muļķībā nolēma iespaidot cilvēku likteņus, pašam savas rīcības konsekvences neapzinoties. 

Grāmatu meklē šeit.

Komentēt

10. Rīga. Labākās famīlijas (Augusts Deglavs, 2. daļas 1. sējums)

Rīga. Labākās famīlijas (Augusts Deglavs, 2. daļas 1. sējums) gramata24.lv
Grāmata pirmoreiz izdota 1920. gadā. Tas ir apjomīgs laikmeta liecinieks: 19. gs. 60.–90. gadu Rīga, tās plašais sabiedrības spektrs un, galvenais, jaunās latviešu inteliģences veidošanās un tās nozīmes palielināšanās, pieaugot latviešu īpatsvaram lielpilsētā. 

“Nācija grūtos brīžos Rīgā var atrast instrukcijas par to, kā rīkoties. Latviešu tautas atmodas gados, kad man kā Latvijas Vides aizsardzības kluba viceprezidentam nācās vadīt daudzas pretošanās akcijas, vienmēr romāna Rīga visas grāmatas bija noliktas grāmatplauktā rokas stiepiena attālumā,” saka rakstnieks un kinoproducents Pāvils Raudonis.

Grāmatu meklē šeit.
Komentēt

11. Paradīzes putni (Māra Zālīte)

Paradīzes putni (Māra Zālīte) Facebook/Jānis Roze
Jaunā prozas darba grodā dramaturģija un precīzās poētiskās detaļas spilgti un nepielūdzami tēlo aprakstīto laikposmu, kas desmitgadīgajai Laurai ir vienīgā realitāte, kurā augt, pieaugt un meklēt patiesību.

Grāmatu meklē šeit.

1 komentārs

12. Tikai dziesma nenosalst (Lia Guļevska un Gunārs Jākobsons)

Tikai dziesma nenosalst (Lia Guļevska un Gunārs Jākobsons) Facebook/Latvijas Radio
Grāmata par leģendārā estrādes dziesmu konkursa vēsturi, par tā veidotājiem un dalībniekiem.

Šeit atlasītas nozīmīgākās lapaspuses, svinīgākie, jestrākie un skandalozākie atgadījumi, kas raksturo gan konkursa lielo nozīmi, gan PSRS laika tikumus un cilvēkus. Grāmatas autoru, radioraidījuma un aptaujas veidotāju, dalībnieku atmiņu stāstus papildina unikāls, iepriekš nepublicētu fotogrāfiju klāsts.

Grāmatu meklē šeit.

Komentēt

13. Dzīvo vesels! (Anatolijs Danilāns)

Dzīvo vesels! (Anatolijs Danilāns) janisroze.lv
Neparasti ražīgais profesors Danilāns, kuram rūp tautas veselība daudzu gadu garumā, līdzcilvēkiem ir devis daudz vērtīgu padomu. Diemžēl tie ir publicēti izklaidus - pēc skaita daudzās grāmatās un preses izdevumos, kā arī pārraidīti televīzijā un radio. Līdz ar to ir pienācis laiks sistematizētam izdevumam, kur vienkopus būtu izlasāms pats svarīgākais un vērtīgākais no daktera bagātā zināšanu pūra. Grāmata apkopo profesora Anatolja Danilāna pēdējo divdesmit gadu laikā sniegtās atziņas. 

Grāmatu meklē šeit.

Komentēt

14. Starp divām pasaulēm (Imants Lešinskis)

Starp divām pasaulēm (Imants Lešinskis) janisroze.lv
Imants Lešinskis bija padomju okupācijas režīmam šķietami uzticams cilvēks. Liels bija padomju varas iestāžu šoks, kad 1978.gadā, būdams ANO ierēdnis Ņujorkā, Lešinskis kopā ar sievu un meitu lūdza politisko patvērumu ASV.

Kopš šī brīža amerikāņu sabiedrībā viņš kļuva pazīstams kā Pīters Frīdrihs Dorns, vācu izcelsmes vēsturnieks, tomēr Imants Lešinskis nekur nebija pazudis. Latviešu trimdas sabiedrībā par sensāciju kļuva ar šo vārdu saistītās publikācijas, kurās viņš atmaskoja padomju režīmu, aiz kura slēpās Valsts drošības komiteja. Tikai pēc Lešinska nāves plašākai sabiedrībai kļuva zināms, ka ar Rietumu izlūkdienestiem viņš ir sadarbojies jau kopš 1960.gada.

Grāmatu sastādījusi, rediģējusi un tulkojusi Imanta meita Ieva Lešinska.

Meklē šeit.

Komentēt

15. Trīs (Nora Ikstena)

Trīs (Nora Ikstena) Facebook/Jānis Roze
Trīs ko veido trīs rakstnieces romāni - Dzīves svinēšana (1998), Jaunavas mācība (2001) un Mātes piens (2015). Triloģijas vienojošais pavediens - mātes un meitas, kuras dažādos laikos un laikmetos cenšas noskaidrot, kā dzīvot, lai nepazaudētu savu balsi, lai nekļūtu par zvanu bez mēles.

Grāmatu meklē šeit.

1 komentārs

16. Plikie rukši (Rihards Bargais)

Plikie rukši (Rihards Bargais) Facebook/Zvaigzne ABC
Autobiogrāfiskajā romānā “Plikie rukši” Rihards Bargais gan turpina īsprozas krājumā “Tenkas” aizsākto anekdotisko tekstu ciklu, kas humoristiski, varbūt dažbrīd groteski, tomēr visnotaļ trāpīgi attēlo dažādas Latvijas kultūras dzīvē pazīstamas personības, gan savu vēstījumu talantīgi izvērš intonatīvi un stilistiski daudzveidīgā prozas darbā ar savdabīgu kompozīciju.

Grāmatu meklē šeit.

Komentēt

17. Spēlītes (Gunita Lagzdiņa)

Spēlītes (Gunita Lagzdiņa) janisroze.lv
Septiņi stāsti par mīlestību, attiecībām un dzīves „spēlītēm” lasīšanai vasarā, pludmalē, atvaļinājumā un citos brīvos brīžos, kad negribas neko nopietnu, bet "tieši tā, kā ir dzīvē".

Grāmatu meklē šeit.
Komentēt

18. Skaists bij' tas laiks... (Anita Bormane)

Skaists bij' tas laiks... (Anita Bormane) Facebook/Latvijas mediji
Grāmata ir mīlestības apliecinājums cilvēkiem, kas veidoja Latviju, iedibināja tradīcijas, radīja latvietības kodolu un vairoja mūsu valsts slavu ārpus Latvijas robežām 20. gadsimta 20.–30. gados. Pārlapojot tolaiku preses izdevumus un dungojot ulmaņlaiku skaistās melodijas, autore lasītājus aizvedīs gan uz kūrortiem, gan cēlām ražotnēm.

Bagātīgo faktu materiālu caurvij labvēlīgs humors un veselīga ironija ne tikai par bezrūpīgo dzīvi, bet arī par skandāliem, blēžiem un ķibelēm, un lasot nemitīgi būs jādomā par mūsdienām - vai varam sevi uzskatīt par starpkaru laika Latvijas pilntiesīgiem gara mantiniekiem.

Grāmatu meklē šeit.

Komentēt

19. Gūtenmorgens (Māris Bērziņš, 2 daļas)

Gūtenmorgens (Māris Bērziņš, 2 daļas) Satori.lv
Gaumīgi sabalansēta spēle uz trauslās robežas starp smīdināšanu un pasmīnēšanu.

Rakstnieku Māri Bērziņu piemeklējis sūrs liktenis - viņa vārdu bezkaunīgi aizēnojis paša dzemdinātais personāžs, jo Bērziņu mums daudz, bet diez vai kāds cītīgs latviešu lasītājs vēl būtu kā īpaši jāiepazīstina ar Gūtenmorgenu. Interesanti atzīmēt, ka šis tipāžs, kas literatūrteorētiķu apcerēs jau paspējis iemantot apzīmējumu "vidējais latvietis", virknei lasītāju asociējas vairs ne tikai ar rakstnieka iztēlē dzimušo tēlu, kurā acīmredzot daudziem no mums gana tuvās proporcijās samiksēts komiskais, absurdais un apcerīgais.


Grāmatu meklē šeit.
Komentēt

20. Bille, Anss un citi (Vizma Belševica)

Bille, Anss un citi (Vizma Belševica) la.lv
Sērijas “Vizmas Belševicas arhīva burtnīcas” otrajā grāmatā “Bille, Anss un citi” apkopoti Vizmas Belševicas 1960.–80. gados sarakstīti, iepriekš nepublicēti prozas darbi, to vidū stāsti nodaļā “Nezināmā Bille” un prozas cikls ar nosacītu nosaukumu “Ceļā uz Ansu Lerhi-Puškaiti”. 

Grāmatu meklē šeit.
Komentēt

21. Homo novus (Anšlavs Eglītis)

Homo novus (Anšlavs Eglītis) janisroze.lv
Oriģināli grāmata iznākusi 1992. gadā. Tā tika pārizdota par godu Annas Vidulejas filmai “Homo Novus”, kas lasīšanu padarīs vēl interesantāku.

Anšlavs Eglītis grāmatu nosaucis par „Homo novus”, kas nozīmē - jaunais cilvēks, ko var attiecināt uz jauno mākslinieku, romāna galveno varoni, Juri Upenāju. Romāns „Homo novus” parāda precīzi fiksētu Rīgas 30. gadu ikdienas dzīvi, perfekti portretējot galvaspilsētu un tās sabiedrību. A. Eglītis raksturo un apraksta 30. gadu Rīgu, ļaujot lasītājam tajā sazīmēt pazīstamas vietas un ainas.


Grāmatu meklē šeit.
Komentēt

22. Vēl viena diena (Jana Veinberga)

Vēl viena diena (Jana Veinberga) Satori.lv
Krājumā Vēl viena diena iekļautie desmit stāsti katrs ir kā suverēna pasaule, bet visi kopā veido vienotu kompozīciju gluži kā planētas – Saules sistēmu. Katrs stāsts atšķiras no pārējiem ar tēlu izvēli, to runasveidu, ar krāsu, skaņu, garšu pasaules tēlojumu, bet visus vieno ļoti spēcīgs motīvs, vibrējošs krājuma "nervs": māju un tuvības meklējumi mūsdienu nedrošajā, saraustītajā pasaulē. 

Grāmatu meklē šeit.

Komentēt

23. Saplēstās mežģīnes (Karīna Račko)

Saplēstās mežģīnes (Karīna Račko) Facebook/Karīna Račko
Ja esi erotiskās literatūras un Greja 50 nokrāsu fans vai vienkārši ziņkārības dēļ gribi zināt, kas ir 2017. gada kases grāvējs latviešu literatūrā, ir vērts izlasīt šo grāmatu.

Ketlīna Rozenfelde ir respektablu mediķu vienīgā atvase, priekšzīmīga teicamniece, bet talantīgais plastikas ķirurgs Džonatans Holsts tiek dēvēts par visā valstī iekārojamāko vecpuisi. Pārkāpjot ceļu satiksmes noteikumus un iedragājot Džonatana jauno automašīnu, Ketlīna vēl nenojauš, ka pievilcīgais ārsts būs viņas vasaras prakses vadītājs.

Grāmatu meklē Latvijas grāmatnīcās vai šeit.
4 komentāri

Vērts izlasīt
Komentāri