Gribi skatīties filmu kā kinokritiķis? Daži praktiski ieteikumi

Komentēt

Nekāda snobisma vai pārgudras izrunāšanās – viss ir vienkārši.

Šī gada Oskari par pērnā gada filmām beidzot ir sadalīti, un brīvdienās daudzi noteikti noskatīsies kādu no laureātiem. Tiesa, ar balvas ieguvušajām filmām nereti ir tā, ka skaties un nesaproti – ko, sasodīts, kritiķi te ir ieraudzījuši? Kas te ir labs?

Tad lūk, ir vesels ieteikumu saraksts, kā skatīties filmu tā, kā to darītu kinokritiķi. Turklāt, tas pat nav ievads kino vēsturē – filmas ir medijs, kuru būtu jāspēj izbaudīt arī cilvēkiem, kuri kultūru un mākslu nav studējuši. Tomēr dažas lietas palīdz:

Desmit minūšu likums

Tas, kāda filma tevi gaida turpmākajās divās stundās, ir diezgan skaidrs jau pirmajās desmit minūtēs, skaidro Vulture filmu kritiķe Emīlija Jošida. Ja filma ir aktīva, dinamiska un strauja, nav pamata domāt, ka turpmāk sekos lēna un filosofiska drāma. Tas arī nosaka to, kā filmu skatīties – būtu netaisnīgi no komēdijas pieprasīt drāmas cienīgu aktierspēli, un otrādi. Līdzīgi kā ar desertu un kotletēm – abi var būt lieliski, bet, ja dabūsi kotleti, kad esi gaidījis desertu, vilšanās var būt diezgan liela. Tāpēc, tā teikt, zini, ko taisies ēst.

Noliec malā telefonu

Iemesls, kādēļ tev kino lūdz izslēgt telefonu, ir ne vien tas, ka tava telefona gaisma traucē citiem, bet arī tāpēc, ka tu īsti neizbaudi filmu. Protams, popkorna komēdijā tu, iespējams, neko daudz nepalaidīsi garām, bet kopumā filma ir iecerēta kā nepārtraukts audiovizuāls piedzīvojums. Neapzodz pats sevi, bakstot telefona ekrānu.  

Pievērs uzmanību visam kadram

Filmu uzņemšana ir ļoti dārgs process, un nekas no tā, kas nonācis uz ekrāna, tur neatrodas tāpat vien. Reizēm vissvarīgākās lietas ir pateiktas ar vienkāršu dabas ainavu, vai kādu sīkumu fonā, kam filmas beigās izrādās būtiska nozīme. Kritiķu pasaulē filmu skatīšanās vispār ir aktīvs process, kurā daudz jādomā līdzi.

Skaties ar atvērtu prātu un negaidi pārāk daudz

Kritiķi apgalvo, ka vislabākais veids, kā skatīties filmu, ir par to iepriekš zināt maksimāli maz vai vispār neko. Tas iekļauj treileru un tīzeru neskatīšanos, kā arī citu atsauksmju nelasīšanu un neklausīšanos. Tādējādi tev nebūs ne gaidu, ne aizspriedumu, ne iespējamu interpretāciju, ne arī iepriekš uzzinātu beigu (par šo vispār vajadzētu slānīt, atvainojiet). Tiesa, ir pāris lietas, kuras var un vajag ņemt vērā – ja tev patīk konkrēta režisora vai aktiera darbs, droši skaties arī citas filmas, kuru veidošanā viņi piedalījušies. Tikai atceries, ka arī režisori un aktieri ir cilvēki, un filmas iznākumu ietekmē tūkstošiem faktoru, tāpēc šo cilvēku klātbūtne vien vēl nav izcila rezultāta garants. 

Visu, ko par filmu gribi uzzināt, mierīgi varēsi atrast internetā arī pēc beigu titriem.

Meklē to, kas tev patīk

Vēro savas emocijas skatīšanās laikā – vai filma tev liek raudāt vai smieties? Cik ļoti tu jūti līdzi filmas varonim vai arī izjūti citas spēcīgas emocijas? Kas tev liek tā justies – scenārijs? Aktierspēle? Teksts? Operatora darbs? Visas šīs lietas vari apdomāt un pieminēt, kad kāds tev lūgs pastāstīt par filmu. Un tev arī pašam būs skaidrāks, kas tieši filmās tev patīk. 

Atrodi kritiķi, ar kuru tev saskan

Ok, šis nedaudz iet pretrunā ar to, ko rakstījām iepriekš. Tomēr, ja tev īpaši patīk kāds kritiķis un jums saskan kino gaume, ir vērts pieglabāt viņa / viņas slejas un regulāri lasīt jaunās – tā varēsi atklāt daudz jaunu un foršu filmu. Starp citu, labs ieteikums ir palasīt arī tos, kuru gaume ir absolūti pretēja tavai – nekad nevar zināt, kādas pērles šādi var atrast.

Klausies filmas mūziku un skaņu dizainu

Ar mūziku ir tā: vislabākā mūzika un audio ir vai nu tas, kuru nemaz nevar pamanīt, jo tas dabiski savijies ar notiekošo uz ekrāna, vai arī mūziku, kas ir tik jaudīga, ka kopā ar vizuālo pusi rada neaizmirstamu pārdzīvojumu. Nu, piemēram, tā dziesma no Titānika.

Esi veselīgi skeptisks pret visu

Ar šo nav jāsaprot tieksme kritizēt, tomēr mēģini iejusties filmas tēlu vietā un apdomā, vai arī tu šādi rīkotos? Vai spēj noticēt varoņu rīcībai un uzvedībai? Vai tev ir sajūta, ka šis ir pa īstam? Ko par šo saka tava pieredze? Apdomā alternatīvus scenārijus, kurus tu ieviestu, ja būtu filmas režisors – tas gan attīstīs tavu iztēli, gan arī padarīs filmu skatīšanās procesu interesantāku un vērtīgāku. Un pietuvinās tevi kinokritiķa domāšanas veidam.

Noskaties bezmaksas ievadkursu

Ja ar šo tev nekādi nepietiek, un tu gribi iegūt dziļāku ieskatu kinokritikas pasaulē, Masatčūsetsas Tehnoloģiju institūts (MIT) ir publicējis bezmaksas kinokritikas kursu angļu valodā. Tas pieejams šeit un vispār ir diezgan interesants. 

Un neaizmirsti – kino ir māksla, kur nav vienas pareizas vai nepareizas atbildes, tāpēc skaties un vērtē, bet pārāk neiespringsti, ja tavs viedoklis nesakrīt ar draugiem un tuviniekiem. Priecīgu skatīšanos!

Avoti: 1, 2


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru