Spānijā amatieris restaurators atkal "uzlabo" vēstures relikviju

Komentēt

Šķiet, ka Spānija atklājusi savu "Nokia" - pasaules slavu ieguvusi jau kārtējā restaurācijas izgāšanās.

Šoreiz cietusi 500 gadu veca koka statuja, kura kopš 15. gadsimta rotā kādu senu Astūrijas reģiona baznīcu. Jaunās, tā teikt, uzlabotās versijas autore ir amatiere-restauratore (pēc ikdienas nodarbošanās pārdevēja) Marija Luisa Menendeza.

Skulptūrā ilustrēti 3 reliģiski nozīmīgi tēli: Jaunava Marija, svētā Anna un Jēzus bērniņs. Lūk, ieskatam - pirms un pēc bildes.

"Neesmu profesionāle, bet man vienmēr ir paticis ar to nodarboties," Menendeza stāstījusi vietējam laikrakstam El Comercio"Man patiešām bija tāda pārliecība, ka skultūru nepieciešams nokrāsot, un es to paveicu, cik vien labi spēju ar krāsām, kuras, manuprāt, izskatījās labi, turklāt arī kaimiņiem patika."

Ne tikai šis kokgrebums, bet arī citi elementi baznīcas altārī ieguvuši jaunas, Disneja multenes cienīgas krāsas. 

Lai arī vietējiem iedzīvotājiem, pasūtītājam un arī, protams, pašai izpildītājai, šķiet, ka darbs paveikts godam un 500 gadu garlaicībā slīgusī koka statuja beidzot (beidzot!) ieguvusi pelnītās krāsas, tomēr plašu kritiku tas izpelnījies profesionālo restauratoru sfērā.

Visskumīgāk droši vien palicis profesionālim, kurš altāri restaurējis tik vien kā pirms 15 gadiem, ieguldot tur savu laiku un darbu pēc labākās sirdapziņas. Luijs Suaress Saro izteicies, ka "viņi izmantojuši visparastāko industriālo emaljas krāsu, kuru lieto dažādiem ikdienas darbiem. Rezultāts mani satrieca. Nezinu, vai smieties vai raudāt."

Savukārt Spānijas mākslas restauratoru asocācija ACRE paziņojusi, ka šī jau kļuvusi par sērgu valstī. Un, jāteic, ka tas izklausās visai ticami, ņemot vērā, ka šis ir jau kārtējais gadījums, kas piesaistījis ne vien šauras sfēras profesionāļu, bet visas pasaules uzmanību.

Jūnijā medijos lasījām par svētā Georga skulptūras "atjaunošanu", pēc kuras tēls ieguva animācijas filmas cienīgu veidolu.

 

Savukārt vispopulārākais atgadījums noteikti saistīts ar šo portretu, kur Jēzus parastais kļuva par Jēzu kartupeļģīmi pēc tam, kad pie restaurācijas ķērusies 83 gadu veca amatiergleznotāja.

Starp citu šis gadījums nav nesis tikai un vienīgi mīnusus. Tā kā glezna ieguva lielu popularitāti internetā un kļuva par slavenu mīmu, kopš atgadījuma tās dēļ mazo Borha pilsētu esot apmeklējuši 150 tūkstoši tūristu.

 

Vienīgais, ko šī stāsta beigās vēl varam piebilst: 

NOBODY EXPECTS THE SPANISH RESTORATION!


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru