Psihologi iesaka veidus, kā veiksmīgi risināt konfliktus attiecībās

Komentēt

Izvairīties no tiem nav iespējams, bet var izvairīties no sliktām sekām.

Cik gan forši būtu nekad ne ar vienu nestrīdēties, vai ne? Aiztaupītos tik daudz nervu šūnu un arī daži saplēsti trauki. Tomēr dzīvē tā nenotiek, un pat vissaticīgākie pāri, tuvinieki vai draugi mēdz nonākt domstarpībās, kurās ir iejauktas emocijas. Tādos brīžos svarīgi konfliktsituāciju atrisināt pēc iespējas civilizētāk un nesāpīgāk. Kā? Psihologiem ir pāris labi ieteikumi.

Emociju menedžments vispār ir grūti paveicama lieta. Kad pacietības kausiņš ir piepilējis pilns un visu ēteru aizņem dusmas, ir ļoti jāsaņemas uzvesties pieklājīgi, jo primārais instinkts ir nodarīt otram pāri. Arī tad, ja pēc tam būs jānožēlo, un šis ir viens no tuvākajiem cilvēkiem pasaulē. Tā notiek – konflikti rada stresu, un retais stresa brīžos ir savā labākajā psihoemocionālajā formā. Tomēr arī tad ir svarīgi atcerēties, ka strīdēšanās – kas savā būtībā ir normāla jebkuru attiecību sastāvdaļa – jāveic ar motivāciju attiecības uzlabot. Psiholoģes Britanija Džeibieka un Brūka Fīnija, pētot konfliktsituācijas romantiskās attiecībās, nāca klajā ar paņēmienu, kurš palīdz noturēt šo pozitīvo motivāciju. Paņēmiens ir gaužām vienkāršs: mīļš pieskāriens.

Tam ir vairāki labi pamatojumi. Pirmkārt jau, mīļa cilvēka pieskāriens rada bioķīmiskas reakcijas un liek organismam izstrādāt tā saukto pieķeršanās hormonu oksitocīnu, kā arī labsajūtu raisošus endorfīnus. Tas arī samazina stresa hormona kortizola līmeni asinīs un nedaudz pazemina sirds sitienu skaitu minūtē. Bioķīmiskās reakcijas notiek neatkarīgi no tā, vai esam dusmīgi – protams, kamēr vien pieskāriens ir mīļš, nevis vardarbīgs. Starp citu, pētījumi arī noskaidrojuši, ka pāri, kas savu pieķeršanos viens otram izpauž arī fiziski, komunicē savā starpā daudz efektīvāk un vienkāršāk tiek galā ar konfliktiem. Tātad – pieskāriens mazina stresu, un tas konflikta gadījumā jau ir liels solis pozitīvā virzienā.

Savā pētījumā abas psiholoģes novēroja 140 pārus, apspriežam konfliktsituācijas dažādos apstākļos – dažiem pāriem tika lūgts turēt viens otra roku, citi turēja rokā kādu priekšmetu, pārējie neturēja neko un arī nedrīkstēja viens otram pieskarties. Tie pāri, kas turēja viens otra roku – arī tad, ja tā nebija viņu pašu ideja – konfliktu risināja sadarbojoties, uzņemoties atbildību un izrādot maigumu pret partneri. Arī paši dalībnieki atzina, ka šādā veidā jūt mazāku stresu, domājot par konfliktsituācijām. Kad dalībniekiem, esot atsevišķi no otra partnera, lūdza raksturot kādu konfliktu un iedomāties, ka dzīvesbiedrs maigi glāsta viņa roku, arī tas bija pietiekami, lai mazinātu stresa līmeni.

Lai arī šis ir tikai viens pētījums – šāda rakstura pētījumu vispār vēl nav pārāk daudz – rezultāti ir gana daudzsološi. Un pieskārienu stratēģija ir tieši tik vienkārša, lai ikviens to varētu pamēģināt darbībā.

Kāds cits pētījums Džordžijas Universitātē, ASV, savukārt, noskaidrojis, kurš vārds visvairāk ietekmē attiecības pozitīvā virzienā. Izrādās, viss ir pavisam vienkārši: šis vārds ir “paldies”.

Pētījumā, kurā piedalījās 468 pāri, atklājās, ka pateicība kā aktīva prakse palīdz izvairīties no atkārtotiem konfliktiem, veiksmīgāk tos risināt un arīdzan samazina šķiršanās statistiku. Pat tad, ja ģimenes dzīvē viss ir tālu no ideāla risinājuma, pateicība un otra cilvēka ieguldījuma novērtēšana – kamēr vien tas notiek abpusēji – var būt pietiekami spēcīgs faktors, lai attiecības neizjuktu.

Kā teic viens no pētījuma autoriem, Allens Bārtons, pateicība ļauj izbēgt no īpaši graujoša attiecību slazda – pieprasīšanas un distancēšanās. Tā notiek, kad viens partneris ir pārlieku nasks pieprasīt lietas, zāģēt un kritizēt, un otrs kā atbildes reakciju izvēlas distancēšanos, jo nevēlas konfliktēt. Un, lai arī kopš globālās krīzes gadiem arī finansiālā nestabilitāte ir arvien lielāks drauds attiecību stabilitātei, psihologuprāt, ar pateicību partneri spēj tikt pāri arī šai barjerai.

“Visi pāri mēdz strīdēties, un, kad cilvēki ir stresā, viņi strīdas biežāk. Veiksmīgas ilgtermiņa attiecības no citām atšķir tas, kā viņi strīdas un kā izturas viens pret otru ikdienā”.

Izklausās pavisam vienkārši, vai ne? Nekādas raķešzinātnes – cilvēkus vajag samīļot un pateikt viņiem paldies. Pamēģini, un lietas noteikti kļūs daudz, daudz labākas.

 

Avoti: 1, 2.


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru