10 sakarīgi veidi, kā praktizēt mīlestību pret sevi

Komentēt

Visiem tiem, kuriem nesanāk.

Ik dienas no visādām reklāmām, portāliem un dzīves treneriem sanāk dzirdēt, ka vajag sevi mīlēt. Un tad auditorija iedalās divās tajās – tajā, kura atzinīgi māj ar galvu un saka: jā, tā darīt vajag gan! Un tajā, kas neizpratnē rausta plecus un domā – kā, sasodīts, lai to praktizē? Ja pieskaiti sevi pie otrās – laipni lūgti klubiņā! Apkopojām dažus sakarīgus ieteikumus, ko ar to darīt.

1. Centies gulēt 8 stundas
Neskaitot aptaukošanos un mazkustīgumu, miega deficīts ir viena no lielākajām mūsdienu nelaimēm. Kas bez slikta garastāvokļa un bēdu sajūtas noved arī pie paaugstināta sirds slimību, diabēta, insulta un depresijas riska. Tāpēc kārtīgi izgulēties – tā ir viena svarīga lieta, bez kuras paš-mīlestība nekādi nesanāks. Te ir daži padomi labākai aizmigšanai, starp citu.

2. Atpazīsti savas negatīvās domas un aizvieto tās ar kaut ko labāku
Iedomājies, ka tev galvā ir biedrs, kurš novēro un nosoda katru tavu kustību. Stulbs biedrs, ne? Dzīvē tu tādu ātri vien pasūtītu trīs mājas tālāk, bet ar stulbo balstiņu savā galvā mēs sazinkādēļ sadzīvojam gadiem. Tomēr tas nav obligāti, un to var (un vajag) mainīt. Nākamreiz, kad kāds tev uzreiz neatbildēs uz ziņu, un balstiņa teiks, ka tas tāpēc, ka esi stulbenis, pasūti šo balstiņu labi tālu. Tas pats attiecas uz visiem negatīvajiem apzīmējumiem, kurus veltām sev. Nē, tu neesi tizls, resns un stulbs, ar tevi viss ir kārtībā. Galvenais, laicīgi atpazīt šo negatīvo ieradumu un pieņemt iespēju, ka vari būt arī laipns pret sevi. Ja laipnība uzreiz neizdodas, centies būt vismaz neitrāls un diplomātisks. Arī tas ir solis uz priekšu. 

3. Raksti dienasgrāmatu
Neatkarīgi no tā, vai darīsi to kladē vai internet, dienasgrāmata ir labs veids, kā iemācīties saskatīt un atpazīt savas negatīvās reakcijas. Tas ir arī labs veids, kā veltīt laiku sev un pārdomām par sevi un lietām. Sevišķi tad, ja rakstāmo ievirzīsi pozitīvā gultnē – nevis žēlosies par visu, kas tavā dzīvē ir briesmīgi, bet meklēsi arī pozitīvo, par ko katru dienu justies pateicīgam. Turklāt, tas nemaz neprasa daudz laika – tu noteikti vari atrast pāris minutes dienā. Ja darīsi to no rīta, dienai būs bijis pozitīvs iesākums. Pamēģini! 

4. Pabaro sevi ar labu un veselīgu ēdienu
Lai kā arī sliktas dienas beigās gribētos saēsties šokolādi, tā sniegs vien īslaicīgu apmierinājumu, bet organismam par labu kopumā nenāks. Daudz foršāk ir piepildīt vēderu ar veselīgu ēdienu. Turklāt, tam pat nav noteikti jābūt ļoti diētiskam vai sastāvošam tikai no salātiem. Vista ar ceptiem dārzeņiem taču izklausās labi, vai ne? Turklāt, labs ēdiens arī palīdz izstrādāties apmierinātības hormonam serotonīnam (kurš par 95% izstrādājas zarnu traktā). Tātad: vesels vēders = vairāk labu emociju!

5. Atrodi izkustēšanos, kas tev neriebjas
Vairs jau nav pat vērts rakstīt, ka kustēties ir svarīgi – ik dienas ārsti un mediji mūs pārpludina ar informāciju par to, cik ļoti aktīvs dzīvesveids uzlabo pašsajūtu. Tomēr dati rāda, ka mēs kustamies arvien mazāk. Un tad tie laimīgie skrējēji uz ielas drīzāk kaitina, nekā iedvesmo. Tomēr nav obligāti jāskrien vai jācilā smagumi sporta zālē, lai pakustētos. Varbūt tev patīk iet pastaigā ar suni? Iet padejot? Galu galā, arī kārtīgi paveikti dārza darbi skaitās, un tūliņ sāksies sezona. Galvenais – atrast tādu aktīvu hobiju, kuru gribas darīt vēl un vēl. Tad būs vieglāk gan domāt, gan gulēt, gan arī sadzīvot ar sevi. 

6. Beidz domāt par to, ko tev vajadzētu darīt
Ir skaidrs, ka ikvienam no mums ir 24 stundas diennaktī un samērā neierobežotas iespējas, ko ar tām iesākt. Tā kā kaut ko mēs tomēr parasti iesākam, diezgan loģiski, ka vairums citu iespēju paliek neizmantotas. Tas rada pamatu pašpārmetumiem – filmas un vīna vietā man vajadzētu skriet, skriešanas vietā vajadzētu mācīties, mācību vietā vajadzētu beidzot izgulēties un izmazgāt drēbes… tas attiecas arī uz fundamentāliem dzīves jautājumiem – bērniem, darbu, profesijas maiņu un dzīves virzienu kopumā. Cikls ir nebeidzams un pilnīgi bezjēdzīgs, tāpēc nav vērts tam veltīt laiku. Ja tev sagādā prieku tas, ko dari šobrīd, nesalīdzini sevi ar citiem un dzīvo nost, cepuri kuldams. Ja nesagādā – painteresējies par iespējām kaut ko mainīt un sāc rosīties jauna mērķa vārdā. Bet šaustīt sevi par visiem alternatīvajiem dzīves scenārijiem – tam gan labāk likt mieru. 

7. Pavadi brītiņu meditējot
Ok, meditācija nav visiem. Tomēr, ja esi atvērts šādai opcijai, tas ir gluži labs un derīgs pašmīlestības veids. Te ir daži labi iemesli, kādēļ ir vērts to darīt. 

8. Parūpējies par savu fizisko veselību
Ja esi slims – neej uz darbu. Ja tava veselība buksē, aizej pie ārsta un noskaidro, ko vari darīt, lai šo problēmu atrisinātu. Neielaid kaites, kuras iespējams atrisināt vienkārši (un lēti – vismaz sākumposmā). Tas šķiet tik pašsaprotami, tomēr veselības aprūpes speciālistiem nereti ir daudzi biezi vārdi sakāmi par mūsu sabiedrību, kurā ielaistu slimību ir vairāk nekā saprašanas. Varbūt nedarām tā, labi?

9. Nedomā par to, ko par tevi domā citi
Viss ir tieši tā, kā banāli senajā teicienā – pārējie ir pārāk aizņemti, domājot par sevi, lai viņiem rūpētu tavi ne pārāk tīrie mati vai neklasiskā apģērba kombinācija. Protams, gluži plikam uz ielas skriet arī nevajadzētu (tas nav arī legāli, starp citu), tomēr vairumā gadījumu mēs daudz par daudz uztraucamies par citu viedokli gadījumos, kad šāda viedokļa vispār nemaz nav. 

10. Dari vairāk lietu, kuras tev sagādā prieku
Dzīve tomēr ir kas tāds, ko, pa vidu pienākumu jūrai, vajadzētu arī paspēt izbaudīt. Diezin vai sirmā vecumā tu ar laimi sirdī atcerēsies birojā pavadītās garās stundas. Visticamāk, tur atmiņu plauktā būs forši vakari ar draugiem un ģimeni, brīnišķīgi ceļojumi, mīļākie hobiji un visas jaukās pieredzes, kuras iespējams uzkrāt tikai darot.

 Un, kas nav mazsvarīgi – uzticies sev šajā ceļojumā. Tu esi ticis galā ar dzīvi visus šos gadus, tu vari to darīt arī ar drusku vairāk mīlestības pret sevi. Tā ja.

 

Avoti: 1, 2, 3.


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru