Trešais pasaules diktāts latviešu valodā jau šonedēļ. Esi gatavs?

Komentēt

Piesakies un pārbaudi savas zināšanas ortogrāfijā un interpunkcijā.

Jau sestdien, 7. oktobrī, īsi pirms plkst. 12.00 Latvijā un cituviet pasaulē norisināsies 3. pasaules diktāts latviešu valodā, kurā piedalīties tiek aicināts ikviens interesents, kurš vēlas pārbaudīt savu rakstītprasmi un zināšanas gramatikā, ortogrāfijā un interpunkcijā.

Kas tas īsti ir?

Diktāta rakstīšana ir brīvprātīgs bezmaksas pasākums, kurš vienlaikus norisināsies klātienē Latvijā un tiešsaistē visā pasaulē. Šīs iniciatīvas mērķis ir attīstīt latviešu valodas rakstītprasmi, audzināt cieņu pret dzimto valodu jau no bērnības, veidot ciešākas saiknes ar ārzemēs dzīvojošajiem latviešiem, saliedēt sabiedrību, kā arī aicināt cittautiešus labāk apgūt latviešu valodu.

Diktātu būs iespējams rakstīt klātienē septiņās Latvijas pilsētās - Rīgā, Ventspilī, Valmierā, Jēkabpilī, Daugavpilī, Rēzeknē un Liepājā. Tie, kuri nevēlas nekur doties, varēs darboties tiešsaistē, apmeklējot mājaslapu.

Aptuveni 300 vārdu garā teksta autors ir pazīstams latviešu rakstnieks Nils Sakss, kurš sarūpēja rakstītājiem vairākus āķīgus vārdus un pieturzīmes. Tos lasīs sabiedrībā pazīstami cilvēki – kino un teātra aktrise Guna Zariņa, latviešu valodas un literatūras skolotājas Līga Kalugina, Līga Šilova un Antra Zomerfelde, Daugavpils Universitātes Latviešu literatūras un kultūras katedras vadītāja, filoloģijas doktore Rudīte Rinkeviča, Ventspils Augstskolas Tulkošanas studiju fakultātes lektore Baiba Egle, Rēzeknes teātra "Joriks" latviešu teātra trupas aktieris Kārlis Tols un citi.

Tev vēl ir iespēja pieteikties pārbaudījuma veikšanai klātienē kādā no iepriekš minētajām pilsētām, aizpildot reģistrācijas formu šeit. Ja visu veiksi tiešsaistē, reģistrēšanās nav nepieciešama.

 

!Mooz radošais direktors Ēriks Stendzenieks par iniciatīvu: "Bagāta, izkopta un pareiza valoda ir pašcieņas, nevis gramatikas jautājums."

 

Rakstnieks Pauls Bankovskis: "Ikdienā mums šķiet, ka valoda ir mūsu pasaules atspulgs. Es uzskatu, ka nav tik vienkārši - valodas un pasaules attiecības ir, maigi sakot, abpusējas. Un tas nozīmē, ka pasaule ir arī tāda, kādā valodā par to runājam un domājam. Tizla valoda arī pasauli padara tizlāku. Bez kļūdām uzrakstīts diktāts jau ir mazs solis mazāk kļūdainā pasaulē."

 

Režisore Aija Strazdiņa: "Vairs nav laikmetīgi ar draudzenēm pie kafijas tases pļāpāt par jaunāko modi vai filmām. Tagad 'mērāmies' ar diktāta rezultātiem un diskutējam, vai divdabja teiciens bija jāliek komatos." 

2016. gada diktātu latviešu valodā tiešsaistē un dažādās valstīs un pilsētās kopā rakstījuši 789 cilvēki. Jaunākā dalībniece bija 9 gadus veca rīdziniece, savukārt kā vecākais dalībnieks startēja kāds 82 gadus vecs kungs no Salaspils. Kopā diktātā piedalījušies interesenti no 24 valstīm.


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru