Zinātnieki apstiprina: vīrieši slimojot cieš vairāk nekā dāmas. Beidzot!

4 komentāri

Kāds ir sadzirdējis gadsimtiem ilgās žēlabas.

Tā ir sen zināma patiesība, ka sieviete pat vislielākajās ciešanās var tikai mazlietiņ pietuvoties tām mocībām, ko piedzīvo vīriets ar temperatūru 37,1. Taču, kamēr mēs te jokojam par švakajiem vīriešiem, zinātnieki ir noskaidrojuši, ka tam ir pavisam sakarīgs pamatojums. 

Izrādās, daudzas saslimšanas vīriešus skar smagāk nekā dāmas. Tuberkulozes iespaidā vīrieši mirst 1.5 reizes biežāk nekā sievietes. Papilomas vīruss, pret kuru potē mazas meitenes dzemdes kakla vēža novēršanai, vīriešiem vēzi izraisa 5x biežāk. Negaidīti, vai ne? Vīrusiem patīk meitenes. Vīrieši – tā ne visai.

 

KO VĪRUSS GRIB?

Varētu domāt, ka tas tāpēc, ka vīrieši tādi nīkuļi vien ir, ja? Nekā nebija. Lai arī pastāv hipotēze, ka abiem dzimumiem ir atšķirīga imūnsistēma, jaunākais izskaidrojums ir nepatīkami vienkāršs – vīrusi izturas saudzīgāk pret sieviešu organismu, jo sieviete ir vērtīgāks vīrusa nēsātājs. Dāma var nodot vīrusu tālāk saviem pēcnācējiem grūtniecības, dzemdību vai zīdīšanas laikā. Lai to izdarītu, šai dāmai, protams, jābūt dzīvai, tāpēc vīruss evolūcijas gaitā iemācījies būt mazāk postošs – tā apgalvo pētnieki Londonas Karaliskajā Holoveja universitātē.

DĪVAINI DATI.

Šai hipotēzei ir arī pētījuma pamats. Zinātnieki apgalvo, ka vīrusa mērķis ir izplatīties, nevis nogalināt savu mītnes cilvēku – cilvēkam mirstot, arī vīrusa daļiņas iet bojā. Taču, lai varētu izplatīties, tam nenovēršami jāpadara cilvēku slimu. Tiktāl loģiski. Tad nu zinātnieki ķērās pie konkrētu vīrusu pētīšanas: piemēram, T-šūnu limfotropiskais vīruss (kas izraisa leikēmiju) Japānā daudz smagāk skar vīriešus, nevis sievietes. Savukārt Karību salu reģionā abi dzimumi ar to sirgst vienādi. Izrādās – japāņu sievietes daudz ilgāk un biežāk savus mazuļus baro ar rūti, salīdzinot ar Karību dāmām. Līdz ar to vīrusam ir vairāk iespēju piemeklēt sev jaunus nesējus.

Tomēr kā tad tas vīruss varētu zināt, kura dzimuma cilvēkā tad viņš tagad ir ieperinājies? Zinātnieki teic, ka to viņi vēl nav izpētījuši, taču, piemēram, hormonu sastāvs varētu būt viena no atbildēm.

KO TAS NOZĪMĒ?

Pirmkārt jau, to, ka jūsu vīrieši, mīļās sievietes, patiešām neizliekas. Viņiem ir grūti ar to pašu saslimšanu, ar kuru jūs svilpodamas izmēzāt visu māju, uzvārījāt zupu un vēl aizvedāt bērnu pavizināties uz kalniņa. Taču arī pētnieki apgalvo, ka, ja viņiem izdotos piemānīt vīrusus tā, lai tie domātu, ka ir sieviešu ķermenī, vīriešu ciešanas varētu nedaudz atvieglot. Un tā ir lieliska ziņa.

Arī citu universitāšu zinātnieki apņēmušies veikt līdzīgus pētījumus, tā ka, iespējams, netālā nākotnē mums būs pieejamas itin sievišķīgas potes. Taču līdz tam – vairāk sapratnes un vistas zupiņas abu dzimumu slimnieku starpā ir vislabākais veids, kā pārdzīvot šo vīrusu pilno ziemu.

 

Avots: newscientist.com.


Vērts izlasīt
Komentāri