Hārvardas Universitāte: bezglutēna diēta nepalīdz veseliem cilvēkiem

Komentēt

Un patiesībā drīzāk var kaitēt, nevis nākt par labu.

Bezglutēna našķi un bezglutēna diēta pēdējos gados stipri nākusi modē. To ievēro ne vien celiakijas slimnieki, kuriem tā ir veselības un pat dzīvības jautājums, bet arī tie, kas vēlas pieturēties pie veselīgāka dzīvesveida. Glutēns tiek vainots gan pie liekajiem kilogramiem, gan sirds slimībām, gan alerģijām, slikta garastāvokļa – jebkā. Tomēr Hārvardas Universitātes zinātnieki secinājuši, ka bilde nav vis tik rožaina.

Endrū Čans, Hārvardas Medicīnas skolas profesors, kopā ar savu komandu veica pētījumu. Tajā tikai iekļauti dati, kas tika savākti no 110 000 26 gadu garumā. Daļa no šiem datiem, protams, bija par pacientiem ar celiakiju. Tā kā celiakijas slimniekiem glutēns negatīvi ietekmē arī sirdsdarbību, zinātnieki vēlējās noskaidrot, vai bezglutēna diēta labvēlīgi ietekmē arī veselo cilvēku sirdis.

Pētījumā apskatītie cilvēki tika iedalīti 5 grupās, atkarībā no viņu glutēna patēriņa. Izrādījās, ka bezglutēna diēta veselu (proti, tādu, kuri nesirgst ar celiakiju)cilvēku vidū vispār nekādā veidā neuzlabo sirds slimību prognozes. Gluži otrādi – tā kā tie, kas cenšas izvairīties no glutēna, parasti arī neēd pilngraudu produktus, viņu sirds slimību risks diētas dēļ ir augstāks. Pilngraudu produkti, kā zināms, ir ļoti vērtīgu šķiedrvielu un vitamīnu avoti, kas nāk par labu sirsniņai un visam organismam. Savukārt bezglutēna produktos nereti ir paaugstināts tauku un cukura daudzums, kā dēļ veselība var pat pasliktināties.

Atklājums, jāteic, nav sevišķi pārsteidzošs – zinātniekiem jau kādu laiciņu ir skaidrs, kā tieši glutēns izraisa alerģisko reakciju, un ka cilvēkos, kam nav celiakijas, tas šādu reakciju neizraisa. Gluži tāpat kā daudzi gardu muti var ēst zemenes un riekstus, kuri alerģiskos indivīdus var novest slimnīcā. Bet neviens taču neaicina visus atteikties no riekstiem, vai ne?

Ārsti gan nelolo ilūzijas, ka viņu atklājums beigs glutēna karus reizi un par visām reizēm. Tomēr viņi uzsver, ka veseliem cilvēkiem svarīgāks par visu ir pilnvērtīgs, daudzveidīgs un sabalansēts uzturs, un bezglutēna produktus vajadzētu atstāt tiem, kuriem tie patiešām ir nepieciešami.

 

Avots: cbc.ca.


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru