Pasauli pārņem “īsziņu kakla” sindroms. Visticamāk, arī tu šajā rakstā atpazīsi sevi

Komentēt

Tas viss ir diezgan nopietni.

Cilvēka galva sver aptuveni 4 kilogramus. It kā nav daudz, taču viss ir atkarīgs no tā, kā svars tiek turēts, vai ne? Kā zināms, cukura paciņu ir daudz grūtāk noturēt izstieptā rokā un divos pirkstos, nevis ērti atbalstītu plaukstā.

Ar galvu ir līdzīgi – pieliecot to 15 grādu leņķī, svars, kas jānotur kakla skriemeļiem, jau sasniedz aptuveni 12 kilogramus. 30 grādu leņķī tie pārvēršas par 18 kilogramiem, un 60 grādu leņķī sasniedz 27 kilogramus. Kurš būtu domājis?

Nav grūti iedomāties, ka kakla skriemeļi par šo nav sajūsmā, taču šokē kas cits – lielākā daļa attīstās pasaules pieaugušo un jauniešu savas dienas pavada, šādi noslogojot nabaga skriemeļus. Tam par iemeslu, protams, ir gudrie tālruņi, kuros tik ļoti neatvairāmi gribas skatīties. Kā izpētījis zinātnieks un mugurkaula ķirurgs Kennets Hansradžs, šī traki neveselīgā stāja, ko viņš iesaucis par “īsziņu kaklu”, noved pie plīsumiem un deformācijām mugurkaulā, kas var beigties pat ar operāciju.

Kā teic pats Hansradža kungs – “paskatieties sev apkārt, visi staigā ar nolaistām galvām”. Piemēram, Latvijā pēc TNS datiem 9 no 10 cilvēkiem ir mobilais tālrunis. Ir diezgan droši pieņemt, ka vairumam tie ir viedtālruņi, un vidēji gudro telefonu lietotāji kopumā pavada 2 līdz 4 stundas, ierakušies savās ierīcēs. Tagad iedomājies, ka šo laiku viņiem uz kakla būtu jānēsā 8gadīgs bērns – aptuveni tāds ir 27 kilogramiem atbilstošs vecums. Vairs nešķiet “ai, tas nav nekas tik traks”, vai ne?

Trakākais, protams, ir tas, ka tieši jaunieši pavada visvairāk laika, noliekušies pār saviem telefoniem. Laikā, kad kauli vēl ļoti viegli pakļaujas dažādām deformācijām, šāda poza atstāj grūti labojamu iespaidu uz stāju un veselību.

Kāds cits speciālists, Toms Diandželiss, ASV Fizioterapeitu asociācijas privātprakses sekcijas vadītājs, teic, ka efekts varētu būt līdzīgs kā atliekt rokas pirkstu maksimāli atpakaļ un turēt tā stundu. “Ja tu ilgi stiep audus, tie iekaist un kļūst sāpīgi. Tā iespējams arī sastiept muskuļus, saspiest nervus, sabojāt starpskriemeļu diskus un neatgriezeniski sabojāt kakla dabisko izliekumu.” Kas notiek tālāk? No saliekta kakla cieš arī stāja. Samazinās plaušu tilpums (līdz pat 30%! Tas ir kā par trešdaļu mazākas plaušas), pleci kļūst savilkti un sāpīgi, var parādīties galvassāpes un sirdskaites.

Ārsti, protams, atzīst, ka mūsdienās ir neiespējami izvairīties no tehnoloģijām un to radītā kaitējuma – lielākā vai mazākā daudzumā tas piemeklē visus. Tomēr ir lietas, ko iespējams darīt, lai nākotnē nenāktos apstaigāt visas klīnikas:

               *Visupirms, pacensties turēt galvu taisni, skatoties telefonā. Ja nepieciešams, cel telefonu augstāk.

               *Skatīties lejup ar acīm, nevis visu ķermeņa augšdaļu. Cilvēka acīm ir tāda brīnišķīga īpašība – tās ir kustīgas, nevis fiksētas. Izmanto to!

               *Pavingro! Pagrozi galvu uz sāniem vairākas reizes. Izmanto plaukstas, lai vingrinājumam piešķirtu mazliet pretestības (esi uzmanīgs). Pastiep un izvingrini krūškurvi – piemēram, iekaries durvju ailā ar rokām sānis, un pats pastiepies uz priekšu. Šādi vienkārši vingrinājumi palīdzēs tavam mugurkaulam, un tos vari izpildīt arī tad, ja tev nepatīk sportot un tirināties uz paklājiņa.

 

 

Ārsts uzsver, ka viņš nerosina atteikties no tehnoloģijām un aicina turpināt tās lietot, taču neaizmirstot arī par galvu. Vai, drīzāk, par to, kur tai jāatrodas. Tik daudz taču mēs varam, vai ne?

 

Avoti: washingtonpost.com, skaties.lv.


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru