Ko iesākt ar bērzu sulu? Paņēmieni un receptes uzglabāšanai

Komentēt

Klāt pavasaris, un tas nozīmē, ka arī bērzu sulas! Šīs sulas ir viena no Latvijas dabas bagātībām, kas palīdz pavasarī attīrīt organismu no ziemas laikā uzņemtajiem toksīniem.

Tas jau nu gan nav nekāds jaunums, ka šīs sulas ir ļoti veselīgas un būtu vēlams tās lietot, cik tik uziet, it sevišķi, kamēr tās ir svaigas.

Taču, ko darīt, ja no laukiem savests tik daudz, ka nevari izlietot? Ir vērts šo veselības dzērienu sagalabāt un lietot arī tad, kad tā tecināšanas sezona jau beigusies. Pat vairākus mēnešus uz priekšu!

Kā to izdarīt? Mums ir vairākas receptes un padomi, kas tev palīdzēs.

Receptes:

  • "Pavasara spēks": ņem lielāka tilpuma trauku un ar attiecību uz 20 litriem sulas pievieno 100 g rozīnes (bez kauliņiem un mazgātas) 4-5 krustnagliņas un pāris upeņu zariņus. Trīs dienas jātur istabas temperatūrā, tad lej burkās un turi aukstumā;
  • Bērzu sulas "šampis": Svaigu bērzu sulu pilda vīna vai šampanieša pudelēs. Katrā pudelē liek 10 - 15 g cukura (lai labāk rūgst:), 4 - 5 rozīnes, nedaudz kaltētu citrona vai apelsīna miziņu, trīs dienas tur istabas temperatūrā, tad aizkorķē pudeles un tās guļus uzglabā vēsā vietā (5 - 10 grādos). Pēc aptuveni mēneša sula ir norūgusi, dzirkstoša, ar patīkamu garšu;
  • "Spirgtā bērzu sula": ieskābušai bērzu sulai pievieno smalki sagrieztu saldu ābolu, bumbieru un cukuru, pasniedz saulainā pavasara dienā ar ledus gabaliņiem;
  • "Vasara bērzos":  uz 10 l svaigas bērza sulas nepieciešami 300 g cukura un 1,5 tējkarotes citronskābes. Būs nepieciešams arī svaigs citrons. Bērzu sulas ielej katlā un liek uz plīts karsēties, pieber cukuru un citronskābi, visu izmaisa un karsē līdz pirmajam burbulim (līdz sāk vārīties, bet nevāra). Lej sulas izkarsētās burkās un ieliek burkā svaigu citrona šķēlīti. Burkas aizvāko, atdzesē un uzgalbā aukstumā.

Padomi:

  • Uz katru litru sulas vēlams likt vienu krustnagliņu. Šādi iespējams izvairīties no pelējuma rūgšanas procesā un novērst sulu glumēšanu.
  • Ja esi dārza īpašnieks, sulas vari ierakt zemē. Šī ir sena tradīcija, kas solās sulas glabāt svaigas par 3-4 mēnešu garumā. Lai tas izdotos, dārza ēnainākajā stūrī jāizrok padziļa bedre (dziļumā nedaudz virs ceļa), bedrē jāieklāj plēve, tai virsū jāliek sulas un tās pilnībā jāapber ar smiltīm. 
  • Raudzēšanai sagatavoto bērzu sulu uzglabāšanas temperatūrai ir liela nozīme. Ja bērzu sulas uzglabāsiet +16 grādos un augstākā temperatūrā, tad sula ātri pārskābs un tai būs asa garša. Tāpēc tās noteikti jāuzglabā vēsumā, temperatūrā, kas nav augstāka par 10 grādiem.
  • Atceries, ka, ja nevēlies noņemties ar bērzu sulu uzglabāšanu, viens no labākajiem veidiem, kā sulas lietot, ir tās dzert svaigā veidā. To lietošanu nav iespējams pārdozēt, tāpēc dzer tik, cik "lien iekšā". :)

 

 

 


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru