EKSPERIMENTS: Vai Eko pārtika ir veselīgāka par parasto?

4 komentāri

Latvijas Televīzijas žurnālisti noskaidro.

Lai pārtikas produkti iegūtu tiesības saukties par bioloģiski tīriem jeb eko produktiem, to ražošanas veicināšanā, insektu un slimību apkarošanā nedrīkst izmantot ķīmiskas vielas. Tiek pieņemts, ka to klātbūtne var būt kaitīga cilvēka veselībai.

Tieši uz tāda principa balstās visa šī industrija - eko produktiem būtu jābūt tīrākiem un līdz ar to veselīgākiem.

Pirmā lieta, kuru noskaidro raidījuma Aizliegtais paņēmiens veidotāji, ir cenu atšķirība. Lūk, uzskatāmi redzams, ka tie paši produkti savās bio versijās ir daudz dārgāki. It īpaši burkāni - atšķirība vesels eiro.

Kopumā, saliekot groziņā visus šos produktus, sanāk cenu atšķirība: 3 eiro jeb gandrīz 60%.

Bet vai tie tiešām ir labāki?

Eksperimentā tika pārbaudītas divas produktu grupas: milti un krējums.

No miltiem izvēlēti viena ražotāja - Hercoga - divi dažādi izstrādājumi.

Kā arī Tukuma Piena Eko krējums...

Salīdzināts trim citiem.

Visbiežāk cilvēki tiek brīdināti par pesticīdu atlikumvielām - pārpalikumiem no ķīmiskajām vielām, ar kurām tiek stimulēta labības augšana un apkaroti kaitēkļi un slimības. Tieši uz šiem rādītājiem īpašā laboratorijā tika pābraudīti visi augstākminētie produkti.

Ražošana

Vispirms jāpiebilst, ka ekoloģiskajās saimniecībās Latvijā patiešām valda stingri uzraudzības principi. Raidījuma sižetā zemnieki stāsta, ka šmaukties nepavisam neatmaksājas. Ieguvums ir salīdzinoši neliels, bet sakncijas - ļoti bargas. Pirmkārt, saimniekam var likt atmaksāt subsīdijas (pat par vairākiem gadiem) un atņemt ekoloģiskās saimniecības sertifikātu.

Arī ražošanas rūpnīcas stingri nodala ekoproduktu un parasto ražošanu. Ja vienās iekārtās notiek abu veidu izstrādājumu ražošana, tad pirms pārējas uz eko, tās tiek rūpīgi iztīrītas.

Jāteic, ka ražošanas process gan īpaši neatšķiras. Piemēram, bio pienu tieši tāpat pasterizē un pako, kā parasto. Pat derīguma termiņi ir tādi paši: 7-8 dienas.

Viennozīmigi rezultāti!

Kad žurnālisti saņem rezultātus no laboratorijas tie ir nepārprotami: visiem produktiem rādītāji ir - tā teikt - pa nullēm jeb mazāki par 0.01. Tātad vismaz pesticīdu klātbūtnes ziņā milti un krējums ir tieši tādi paši - eko vai ne-eko.

Neviennozīmīgi secinājumi

Protams, paliek vēl citas pozīcijas, kurās ekoprodukti varētu būt pārāki. Zinātniski pētījumi liecina, ka ir iespējams, ka bioloģiski tīrā pārtikā ir vairāk antioksidantu. Runā arī, ka tajos esot vairāk vitamīnu.

Paši varat izmēģināt, vai tā ir taisnība, taču cilvēki apgalvo, ka eko pārtika ir garšīgāka.

Starp citu, nesen noslēdzās vērienīgs pētījums, kuru veikusi Eiropas Pārtikas drošības iestāde - tā ietvaros pārbaudīti 80'000 pārtikas paraugu, kas nopērkami visā Eiropā, to skaitā - 250 no Latvijas. 45% gadījumu pesticīdu klātbūtne bijusi normas robežās, bet tikai 4% gadījumu norma pārsniegta, bet ievērojami pārsniegta 1,5%.

Latvijā šādi pētījumi notiek katru gadu. 2014. gadā pārsniegta norma konstatēta 2 gadījumos: Ēģiptes apelsīniem un Itālijas spinātiem. Tieši ar eksotiskiem augļiem un dārzeņiem uzmanīties iesaka Pārtikas un veterinārais dienests.

 

Pilnu raidījuma ierakstu vēl daudz interesantiem faktiem un ekspertu diskusiju noskaties šeit:

Aizliegtais paņēmiens. Operācija «Bio-eko». Dārgāk, bet vai labāk veselībai?


Vērts izlasīt
Komentāri