Zinātnieki brīdina: Ēdienu pagatavošanā nevajadzētu izmantot foliju

Komentēt

Folijā ceptā zivtiņa pēkšņi izskatās daudz mazāk kārdinoša.

Alumīnija folija ir viens no populārākajiem virtuves palīgrīkiem ēdienu cepšanā. Kartupelīši sanāk nepārcepušies, un zivs tik mitra un garda.. un izrādās, ka tas viss nav diez ko veselīgs.

Zinātnieku grupa ir izpētījusi, ka, cepot produktus, alumīnijs no folijas “pielīp” arī ēdienam. Šī paša iemesla dēļ savulaik cilvēki sāka atteikties no populārajiem alumīnija katliņiem un bļodām, taču katliņi un bļodas nekādu lielo risku nerada. Folija, kas karsējas cepeškrāsnī, ir nedaudz cits stāsts. It sevišķi, ja produkti, ko tu cep, ir skābi vai bagātīgi ar garšvielām.

Nelielos daudzumos alumīnijs cilvēka organismam nav bīstams. Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde jeb EFSA (European Food Safety Authority) atzinusi, ka nekaitīgs daudzums ir 1 mg alumīnija uz 1 kg svara nedēļā. Tātad – 60 kg smags cilvēks nedēļas laikā var uzņemt 60 mg alumīnija. Saskaņā ar pētījuma datiem, viena folijā pagatavota maltīte var saturēt līdz pat 600 mg alumīnija. Turklāt, alumīnijs ir ne vien folijā, bet nelielos daudzumos arī kukurūzā, dažos sieros, garšvielās un tējā. Nevajag aizmirst arī pretsviedru dezodorantus – tajos tiek izmantoti alumīnija sāļi. Nemaz nerunājot par to, ka dažs labs nēsā arī folija cepurīti!

Bet ar ko tad folija atšķiras no bļodām? Bļodiņas un katli oksidējas un pārklājas ar apsūbējuma kārtiņu. Šī kārtiņa pasargā ēdienu no alumīnija nonākšanas tajā. Ja arī katli jau noberzti – nav bēda, atliek tajos dažas reizes uzvārīt ūdeni, līdz virsma kļūst matēta, un gatavs ir. Problēma ar foliju slēpjas tajā, ka tā tiek izmantota tikai vienreiz, tāpēc šo kārtiņu radīt nav iespējams. Un pētījums rāda, ka cepšanas procesā ēdienā nonāk vairāk alumīnija, nekā atzīts par pieļaujamu.

Attēlā: 1) Neapstrādāta, jauna folijas loksne palielinājumā, 2) folija pēc apstrādes ar skābu / asu šķīdumu 2h vārīšanās temperatūrā, 3) pēc cepšanas cepeškrāsnī 15 minūšu ilgumā.

Ja ēdiens ir skābs – piemēram, zivs ar citronu vai tomātu sula – folijas izraisītais alumīnija piesārņojums tajā būs augstāks. Vēl augstāks tas kļūst tad, ja ēdienam tiek pievienotas asās garšvielas – ķīmiskais process kļūst īpaši agresīvs.

Šobrīd zinātnieki pēta arī alumīnija ietekmi uz organismu. Pagaidām ir atklāts, ka Alcheimera slimniekiem ir augsts alumīnija piesārņojums smadzenēs. Citi pētījumi pieļauj iespēju, ka alumīnijs izraisa kaulu un nieru problēmas. Ir arī zināms, ka tas samazina smadzeņu šūnu augšanu, kas var izrādīties īpaši kritiski bērniem.

Protams, no pāris folijā ceptiem cepešiem gadā tu nesaķersi visas pasaules kaites, taču, ja ietīšana folijā ir tavs mīļākais ēdiena pagatavošanas veids, apdomā, vai ir vērts riskēt ar alcheimeru vecumdienās? Kas attiecas uz maizītēm ledusskapī – tur pētījuma autoriem nav lielu iebildumu, ja vien ēdiens nav ļoti ass un skābs, un folijā netiek glabāts ilgstoši. Pretējā gadījumā viltīgās folija daļiņas pamazām pārceļas uz dzīvi ēdienā arī zemās temperatūrās.

 

Avoti: theconversation.com, researchgate.net, efsa.europa.eu.


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru