Galvassāpju pazīmes, kuras nekādā gadījumā nevajadzētu ignorēt

Komentēt

Tās var liecināt par citām nopietnām saslimšanām.

Visiem ik pa laikam mēdz piemesties galvassāpes. Pirms iedzert pretsāpju tableti, ārsti nereti iesaka padzerties labi daudz ūdens – viens no biežākajiem galvassāpju izraisītājiem mūsdienās ir ūdens trūkums organismā. Tomēr reizēm tas nepalīdz un galva turpina sāpēt, kaut arī saprotamu iemeslu šīm sāpēm nav. Par daudziem galvassāpju izraisītājiem zinātnieki joprojām ir visai lielā neizpratnē.

Un lūk, kāpēc pret galvassāpēm nevajadzētu izturēties vieglprātīgi – tās var norādīt uz kādu nopietnāku slimību, nevis vienkārši atūdeņošanos un nogurumu. Šajā video neirologs Sakibs Kureši skaidro, kāda ir atšķirība starp īslaicīgām, vienkāršām galvassāpēm un nopietnākām, kuru dēļ varbūt labāk aiziet pie ārsta, drošs paliek drošs.

 

Īsumā: bīstamās galvassāpes no parastajām atšķir dažas īpašības.

 1. Tās tevi uzmodina no miega. Ikdienišķām galvassāpēm nebūtu jābūt tik stiprām, lai tevi pamodinātu.
 2. Tāpat arī uzmanība jāpievērš galvassāpēm, kas ir pēkšņas un kuru ļaunākais brīdis ir to iestāšanās laikā – tās mēdz saukt par “thunderclap headache” jeb "pērkondārdu galvassāpēm". Tās uznāk negaidīti, un ir ļoti spēcīgas.
 3. Pavisam bīstamas var būt galvassāpes, kam seko kāds neiroloģisks traucējums – vājums, nejūtīgums visā ķermenī vai kādā tā daļā, vai, piemēram, redzes, dzirdes vai runas traucējumi. Šādas galvassāpes var būt pat insulta priekšvēstnesis!
 4. Kā skaidro ārsts, īpaša uzmanība jāpievērš jebkurām galvassāpēm, kas atšķiras no līdz šim pieredzētajām, sevišķi, ja tās pavada kādi citi simptomi – svara zudums, garastāvokļa un personības izmaiņas. Atceries – pārbaudīties nekad nav par agru, bet reizēm var būt par vēlu.

 

Turpinājumā ārsts iesaka veiksmīgāko palīdzības veidu četru tipisko galvassāpju gadījumā:

 • Spiediena galvassāpes
  Šis ir visizplatītākais galvassāpju veids. Tās liek just sāpes vai spiedienu visapkārt galvai, īpaši deniņos vai pakausī un kakla daļā. Tās var būt arī izstarojošas sāpes virs un zem acīm. Šīs nav tik spēcīgas sāpes kā migrēna, tāpēc parasti no tām nerodas slikta dūša vai vemšana. Ārsti uzskata, ka šīs sāpes varētu izraisīt savilkti kakla un skalpa muskuļi, kas šādā veidā reaģē uz stresu.
  Ko darīt: ingvera tēja var palīdzēt mazināt iekaisumu. Savukārt, ja deniņus un matu līniju ieziedīsi ar piparmētru ēterisko eļļu, tā radīs atvēsinošu sajūtu un atslābinās muskuļus kaklā un galvā. Šo abu tautas līdzekļu apvienojums var diezgan efektīvi atvieglot spiediena galvassāpes.
 • Migrēna
  Migrēna ir īpaši nikns galvassāpju veids, kas visaktīvāk izpaužas vecumā no 25 līdz 55 gadiem. Faktiski tās ir vairāk kā galvassāpes – tas ir īpaši novārdzinošs ķermeņa stāvoklis, ko izraisa dažādi neiroloģiskie simptomi. Tam raksturīgas asas un pulsējošas sāpes vienā galvas pusē (aptuveni 1/3 lēkmju skar abas galvas puses), ko papildina tādi simptomi kā slikta dūša, redzes pasliktināšanās, galvas reiboņi un saasināts jūtīgums pret skaņām, gaismu, smaržām un pieskārieniem. Šīs galvassāpes izstaro no sejas augšdaļas virzienā lejup.
  Ko darīt: Pētījumi rāda, ka vitamīns B12, kā arī magnijs un omega3 taukskābes palīdz ar migrēnu sirgstošajiem. 2011. gadā veikts pētījums liecina, ka kardio vingrinājumi ir tikpat veiksmīgs migrēnas pretlīdzeklis kā medikaments topiramāts, kas nozīmē – zāles var aizvietot ar sportu.
 • Klastergalvassāpes
  Par šādām sauc galvassāpes, kas parādās virs vienas no acīm, un biežāk raksturīgas vīriešiem nekā sievietēm. Tās mēdz parādīties pēkšņi un izraisīt neciešamas sāpes vienā galvas pusē, turklāt sāpes atkārtojas tādās kā grupās vai ciklos (no tā arī nosaukums). Šīs sāpes pavada acu asarošana un tekošs deguns. Zinātniekiem īsti nav skaidrs, kas tās izraisa, taču zināms, ka tās rodas tad, kad nervu ceļi smadzeņu apakšdaļā ir nosprostoti.
  Ko darīt: izmanto sildošos pretsāpju krēmus, kas satur kapsicīnu. Uzsmērē mazliet krēma nāsij tajā galvas pusē, kur jūti sāpes. Krēms palīdzēs bloķēt nervu sāpju signālus.
 • Blakusdobumu galvassāpes:
  Šīs sāpes parasti rodas no iekaisušiem blaksdobumiem, ko izraisa infekcija. Attiecīgi šīs galvassāpes parasti pavada drudzis un spiediens zem acīm, vaigukaulos un pieres kaulos.
  Ko darīt: dzer daudz šķidruma, lai palīdzētu organismam neatūdeņoties. Silts ūdens var arī palīdzēt atvērt blakusdobumus un samazināt iekaisumu. C vitamīns, savukārt, nāk organismam talkā cīņā pret infekcijām, tāpēc uzēd kādu apelsīnu vai citu C vitamīnu saturošu pārtiku. Tāpat iekaisušu blakusdobumu gadījumā var palīdzēt karstas vai aukstas kompreses, silta zupa un svaigs ingvers, kam piemīt pretiekaisuma un pretsāpju iedarbība.

 

Raksta oriģināls: davidwolfe.com

 


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru