Sirsnīga akcija šosejas malā pie Vangažiem: godīgās mellenes

6 komentāri

Viena no ziņām, kas piepilda ar lielu prieku.

Godīgi var būt politiķi, pārdevēji vai tiesneši. Bet Latvijā godīgas var būt vēl arī mellenes. Un tam ir ļoti mīļš stāsts. Godīgo melleņu lasītāja Zane Eniņa savā blogā raksta tā:

"Savulaik darbā veicām eksperimentu, aicinot garāmgājējus uzspēlēt seno “cipars vai ģerbonis” spēli. Ja dalībnieku minējums bija pareizs, viņi varēja vienu latu paturēt, ja nē – monēta bija jāatdod. Neviens nepārbaudīja, vai cilvēks melo vai nē – teorētiski visi varēja naudu paturēt. Zināt, kādi bija rezultāti – gandrīz tādi paši kā varbūtības teorija. Aptuveni puse dalībnieku atdeva naudu atpakaļ. Tā nu kādu dienu man iešāvās prātā radniecīgs eksperiments. Vai arī tad, ja godīgums tiek pārbaudīts bez cilvēka klātbūtnes, tas joprojām strādā.

Tā kā daļu savas dienas tagad pavadu mežā, radās doma par “godīgajām mellenēm” – uzlikt šosejas malā galdiņu ar ogām, uzlikt cenu zīmīti un nolikt blakus krājkasīti. Un paskatīties, kas notiks. Domāts – darīts. Lai mašīnām nebūtu strauji jābremzē, uzdizainēju mazu brīdinājuma plakātu, ko uzstellēju pārsimts metrus pirms “notikuma vietas”. Šodien salasu desmit ķobīšus ar ogām, tad kopā ar paskaidrojuma vēstuli un krājkasīti nolieku ceļmalā."

 

Melleņu galdiņš uzlikts vien vēlā vakarā, turklāt ceļa braucēji mēdz būt dažādi, tāpēc autore bijusi gatava, ka uz galdiņa neatradīs ne naudu, ne ogas. Taču viņu gaidīja lūk, kāds atklājums:

"Iesākumā izskatās, ka visas ogas uz vietas (kas arī nav slikta ziņa), bet pieejot tuvāk, secinu, ka četri ķobīši pazuduši. Krājkasīte arī uz vietas. Un tajā pat kaut kas iekšā. Ienesu nerealizēto mantu mājā un, ziņkārē degot, knibinu vaļā naudas “lādi”. Tā kā rekomendējošā cena bija uzrakstīta 2 eiro par bondzelīti, tad krājkasītē vajadzētu būt 8 eiro. Izberu monētas uz galda un pārskaitu. Ir! 8 eiro un 20 centi. Paldies Jānim Dreimanim un, iespējams, vēl kādam."

Tā kā pusi ietirgotās naudiņas autore bija apņēmusies izlietot kam labam, tad 4 eiro un 10 centi – autores vārdiem runājot, dīvainākā atbalsta summa, nonāks ceļojošo jauniešu karijs.lv veiksmīgākai nokļūšanai mājās. Taču galvenais ir autores un arī mūsu visu prieks par to, cik forši cilvēki dzīvo mūsu vidū. Bravo!

 

  

Foto no @janis_dreimanis Twitter konta.

 


Vērts izlasīt
Komentāri